100 dní do príchodu Cirque du Soleil na Slovensko

Matúš Kočiš
5 min čítania

Už pri založení tohto fanklubu Slnečného cirkusu sme všetci dúfali v jeho návštevu priamo u nás. Správa, že európske turné predstavenia Saltimbanco neminie hlavné mesto Slovenska, nás preto šokovala, zaskočila a veľmi potešila. Je to pre nás mimoriadne veľká udalosť. Hodláme sa jej patrične venovať a osláviť ju. Celá produkcia k nám príde z Rumunskej Bukurešti a po siedmich predstaveniach u nás bude pokračovať opäť ďalej do Rakúskej Graz arény. Artisti majú aj s cestovaním a oddychom 52 hodín do ďalšieho vystúpenia.

Show Saltimbanco bola ako prvá produkcia, ktorú Slnečný cirkus upravil do podoby prispôsobenej pre arénové produkcie. 31 Júla 2007 v City of London v Kanade odštartovala obnovená show Saltimbanco. Takýto typ turné má pozitívne špecifiká pre také mestá ako je Bratislava. Cirkus neputuje s takýmto predstavením v cirkusovom stane. V pláne sú prevažne menšie mestá oproti štandardne putovným show. Cirque du Soleil sa tak naživo priblížil ďalšej cieľovej skupine divákov, ktorí nemali možnosť cestovať do veľkomiest. Tento plán predpokladá menej ako 1 týždňové zastávky s cestovaním na krátke vzdialenosti. Arénové turné je akýmsi opodstatneným pokračovaním pre show Cirque du Soleil nakoľko putovné predstavenia v Grand Chapiteau vo veľkomestách striedajú nové premiéry. Takto sa zmenila aj Alegria (27.5. 2009) a v roku 2010 pribudli Quidam a Dralion.

Náš fanklub nebol jediní, ktorí mali veľký záujem doniesť produkciu Cirque du Soleil na Slovensko. Naše slovo a váha pochopiteľne neznamenala skoro nič. Veríme, že bol to práve Maroš – jeden zo zakladateľov tohto fanklubu – ktorý upozornil Richarda Rybníčka (Slovensku verejnoprávnu televíziu) na predstavenia Slnečného cirkusu v podobe televíznych záznamov. Takto sa Cirque du Soleil u nás uviedol. Slnečný cirkus si nakoniec všimol a pozitívne zhodnotil svoj záujem navštíviť nás. Iste dopomohla k tomu kompletne zrekonštruovaná moderná hala s medzinárodnými parametrami. V neposlednom rade pre nás zohral aj fakt, že u nás Cirque du Soleil ešte nikdy nebol. A podstata arénového turné – ktoré má za cieľ navštíviť tie mestá, kde by sa inak nedostal (a ktoré obsadil svojimi skôr odpremiérovanými produkciami). Cirque du Soleil má v Európe show Alegria, tá akoby dopĺňala ďalšie veľké mesta Európy. Európa žije cirkusom a Slnečný cirkus má v nej obrovský úspech.

My si samozrejme nevyberáme, ktorá show by k nám mala prísť. Saltimbanco je to najlepšie, čo sme si mohli vôbec želať. Je najdlhšou putovnou show a už klasikou pre Cirque du Soleil s premiérov v Montreale v roku 1992. Položte si sami otázku, koľko ste mali vtedy rokov, aká bola vtedy doba a čo si z tej doby pamätáte. Možno vás prekvapí fakt, že predstavenie je dnes stále pôvodné a je to na ňom vidieť. Stále obsahuje aj tú najnáročnejšiu časť akrobacie, kde sú zdanlivo popierané zákony fyziky. Sú ňou predovšetkým akty čínske tyče, artistika na bicykli či ruská hojdačka. Aj dnes toto predstavenie zaznamenáva rozsiahle ohlasy v Európe tak ako tomu bolo počas celého jeho turné po celom svete v Amerike, Austrálii, Japonsku aj na Novom Zélande. Registruje viac ako 11.5 milióna nadšených divákov.

V Bratislave sa predstaví 50 vysoko špičkových artistov z 20 rôznych krajín sveta – medzi nimi český artisti David Vyoral a Jakub Plšek. Súbor predvedie cirkusové umenie na najvyššej úrovni. Saltimbanco je zábavná show pre celú rodinu. Na tento zážitok budete navždy spomínať. Ak zvažujete svoju účasť, rozhodne vám ju odporúčame a to aj vtedy, ak ste predstavenie videli v televízii. Sami si môžete porovnať ten zásadný rozdiel. Vieme vám zabezpečiť najlepší výhľad v sektore vyhradenom pre náš fanklub. Objednajte si vstupenky cez nás a získajte výhody.

Program predstavení v Bratislave:

Streda, 15. február o 20:00 hod.

Štvrtok, 16. február o 20:00 hod.

Piatok, 17. február o 20:00 hod.

Sobota, 18. február o 16 a 20:00 hod.

Nedeľa, 19. február o 13 a 17:00 hod.

Záverom patrí naše veľké poďakovanie a úcta spoločnosti Orange, ktorá finančne výrazne dopomohla k tomu, aby sa produkcia mohla v našej krajine uskutočniť. Poďakovanie patrí aj agentúre Vivien, ktorá má skúsenosti s veľkými prestížnymi produkciami a dokáže tak kvalitne zorganizovať a zabezpečiť všetko potrebné.

kľúčové slová: ,
zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *