Ako sa obliecť do Slnečného cirkusu

Autor: o Slnečnom cirkuse 4 874 zobrazení

24 Jan 2011

Kto pozná alebo si niečo prečítal o Cirque du Soleil vie, že voľba oblečenia na predstavenie môže byť menší oriešok. Spracovanie tejto témy vám iste pomože vhodne sa obliecť na predstavenie putovnej show pod cirkusovým stanom Grand Chapiteau. Rozšírením sú rady a odporúčania, čoho by ste sa pri výbere oblečenia mali vyvarovať. Doplňujeme tiež štýl a formu oblečenia pre ostatné show mimo cirkusového stanu. Nebudete sa musieť obávať vyčítavých pohľadov v prípade vášho nevhodného oblečenia.

Keď k nám na Slovensko príde nejaký cirkus, pravdepodobne veľmi neriešite, čo si oblečiete na predstavenie. Obyčajne – až na výnimky – sú to cirkusové rodiny, cestujúce s cirkusovým chapiteau menších rozmerov. Doba je zlá a dnes je tento cirkusový chlebík veľmi náročný. Chýbajúce financie je vidieť v každej oblasti. Prejavuje sa to prostredím v ktorom sa cirkusové predstavenie odohráva.

Existujú však aj cirkusové predstavenia s vyšším rozpočtom. Spoznáte ich podľa výšky vstupného, ktorá demonštruje umeleckú hodnotu, ktorú ponúka. Kto pozná alebo si niečo prečítal o Cirque du Soleil vie, že voľba oblečenia na predstavenie môže byť menší oriešok. Veľmi vysoké vstupné naznačuje, že ide o spoločenskú akciu, ktorá je slávnostnou udalosťou nakoľko sa neopakuje každoročne – skôr neplánovane. Vysoké vstupné si môžu dovoliť ľudia skôr s vyššími príjmami. Nie je možné konštatovať, že je show pre ostatných nedostupná. Jedná sa len o veľmi kvalitný koncert nejakej vašej veľmi obľúbenej skupiny. Koncert svojho hudobného idolu si nemôžete nechať újsť.

Už niekoľko priateľov a známych uvažovalo nad najvhodnejším oblečením na predstavenie Cirque du Soleil. K tejto téme som si nedávno konečne sadol a spoločne s odborníkom sme sa snažili niečo navrhnúť. Výsledkom je článok, ktorý vám iste pomôže vhodne sa obliecť na predstavenie Corteo vo Viedni. Rozšírením sú rady a odporúčania, čoho by ste sa pri výbere oblečenia mali vyvarovať. Doplňujeme tiež štýl a formu oblečenia pre ostatné show mimo cirkusového stanu Grand Chapiteau, ako aj odporúčanie pre vstup do VIP zóny s označením Tapis Rouge. Nebudete sa musieť obávať vyčítavých pohľadov v prípade vášho nevhodného oblečenia.

Na úvod je treba spomenúť, že v dnešnom divnom svete je veľmi ťažké úplne presne a jednoznačne poradiť, čo sa týka oblečenia. Týka sa to aj tejto témy článku. Na druhú stranu to zase znamená veľký výber a možnosti vhodnej kombinácie oblečenia. V Amerike chodia ľudia na významné divadelné predstavenia oblečení ako do prírody. Módna návrhárka Magdaléna Brellošová s viac ako 17 ročnou praxou v dizajnérskej oblasti odevného priemyslu to prirovnáva k oblečeniu na niekdajšie zemiakové brigády. Návšteva predstavenia Corteo vo Viedni je významným predstavením. Návštevníci tohto výnimočného cirkusu by sa mali obliecť slušne, voľnočasovo. Znamená to voľnočasové prvky poprelínať eleganciou. Neznamená to však, že páni musia mať viazanky a dámy plesové šaty. Eleganciou návštevníci vzdajú hold umelcom, ktorý pôsobia na scéne.

Grand Chapiteau je cirkusový stan s klimatizáciou. Teplota v stane, ako aj v častiach mimo hľadiska je kontrolovaná. Platí to pre časti, kde je možné sa občerstviť prípadne zakúpiť suveníry. WC je pre návštevníkov zadarmo. Diváci s Tapis Rouge vstupenkami, majú oddelený vchod aj východ, extra vyhradený priestor pod stanom s barom a občerstvením. K dispozícii majú šatňu. Pre ostatných návštevníkov šatňa nie je k dispozícii.

Pre dámy sme navrhli nasledovné

Nemusia to byť spoločenské šaty. Rozmýšľajte nad elegantnými šatami s dlhým rukávom (v jesenných a zimných obdobiach), alebo krátkym rukávom (v jarných a letných obdobiach). Zvážte šaty bez ramienok – minimálne by mali byť ramená zahalené bolerkom. Neodporúčame plesové šaty, kostým, hrubú vetrovku, športové oblečenie, teplákovú súpravu, hrubú bundu. Zvážiť môžete krátku sukňu.

Nič nepokazíte čiernou farbou. Zvoľte, jednoduchý strih. Zvážte jednofarebné oblečenie. Nenoste si doplnky, ktoré by mohli prekážať. Pre dlhý kabát nemusí byť miesto na odloženie. Zvážte skôr krátku bundu. Buďte elegantná, nemusíte byť vyzývavo oblečená. Zahaľte si plecia. Zvážte veľmi vyzývavé šaty, ktoré príliš veľa odhaľujú.

Pre pánov sme navrhli nasledovné

Nemusíte si obliecť oblek s kravatou. Zvážte ho len ak idete do Tapis Rouge a VIP zóny. Náš tip pre pánov je polosako bez kravaty, košeľa s vestou, opasok a pohodlné nohavice (tmavé, kordové). Môžete ďalej zvážiť jednoduchý pulóver, alebo sveter. Rozhodne neodporúčame športové oblečenie,  kockovanú košeľu, krátke nohavice, šľapky, hrubú vetrovku. Zvážte športovú mikinu, mikinu s kapucňou, široké nohavice, alebo voľnejší štýl oblečenia. Zvážiť by ste mali aj džínsy, rifle, vyšúchané alebo ľahko obnosené nohavice, ktoré síce nemusia byť striktne odmietnuté, ale nemusia na vás dobre vyzerať. Páni by si mali vyberať tmavšie a jednoduchšie farby.

Všeobecne platí aby ste nemali so sebou dáždnik, paličku, klobúk, odstávajúce časti oblečenia (dlhá róba pre dámy). Rovnako tiež také časti oblečenia, ktoré by mohli pri pohybe vydávať zvuk. Zvážte okuliare ako estetický doplnok. Nenoste so sebou tašky. Pri kúpe suvenírov, vám predávajúci pracovník cirkusu tašku s logom Cirque du Soleil poskytne. Pre dámy odporúčame menšie kabelky prípadne maximálne kabely na krátkych ramienkach. Určite nie tašku na dlhých ramienkach, alebo ruksak – ten by vám dokonca mohol len prekážať. Pre dámy neodporúčame kabelku v tvare peňaženky na jemných ramienkach. Vhodnejší a lepší dojem zanechá kabelka.

Pre predstavenia v arénach

Predstavenia mimo Grand Chapiteau sú chápané ako show. Stále však ide o cirkusové predstavenie, ktoré sa len prispôsobilo pre turné mimo cirkusového stanu. Lístky na predstavenia bývajú o niečo lacnejšie a sú prístupné pre širšiu verejnosť. Sú chápané aj menej významne ako predstavenia pod cirkusovým stanom. Máte možnosť zvoliť širší výber oblečenia. Nevyžaduje sa veľká miera elegancie, ale rozhodne ňou nič nepokazíte. Všeobecne platí, aby ste si vybrali voľnočasové oblečenie.

Pre vstup do VIP zóny s Tapis Rouge vstupenkami

Očakávajte spoločenské prostredie ľudí, ktorí sú z vyšších spoločenských kruhov. Nedá sa hovoriť rovno o smotánke, ale rozhodne ide o ľudí s vyšším postavením. Rovnako sa tak k vám budú správať aj pracovníci cirkusu. V cene lístka je aperitív, cez prestávku chlebíčky v oddelenej časti Grand Chapiteau. Nejdete síce na operu, ale odporúčame spoločenské šaty pre dámy. Príďte hodinu pred predstavením. Páni by sa mali prispôsobiť oblečením dáme, ktorú sprevádzajú. Ak dáma zvolí viac elegantné šaty, odporúčame polosako s kravatou. Pri miernejšej elegancii u dámy voľte skôr voľnejšie polosako bez kravaty. Pokiaľ idete do VIP ako skupinka osôb, svoje oblečenie prispôsobte vašim finančným možnostiam. Všeobecne platí, že zvoľte viac elegantnejšie oblečenie ako mimo VIP. Výstrednosťou medzi smotánku nezapadnete. Málokto si to možno aj všimne. Predpokladá sa však isté oddelenie od návštevníkom mimo VIP zóny.

Za spoluprácu pri príprave tohto článku ďakujem módnej návrhárke Magdaléne Brellošovej (Design Brell) a internetovému módnemu magazínu stajl.sk

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)