Aktuálne putovné show

Autor: Alegria| Dralion| Kooza| Quidam| Saltimbanco| Show| Varekai 6 010 zobrazení

15 Júl 2008

Prinášame vám zoznam putovných show Slnečného cirkusu s voľným prekladom oficiálnych popisov jednotlivých predstavení. Ide o šesť cirkusových predstavení, ktoré sa kryjú a teda predpokladáme, že je k dispozícii 6 obrovských Grand Chapiteau pre tieto show. A teda aj 6 nezávislých súborov. Nechýba miesto predstavení s uvedeným dátumom. Všimnite si predovšetkým show Varekai, ktorá je zo všetkých show pre slovenského diváka najbližšie.

Slnečný cirkus aktuálne ponúka osem putovných show, ktoré sú na turné po celom svete. Cirque du Soleil si užijete v Kanade, USA, Južnej Amerike, Austrálii, Západnej a strednej Európe a v Ázii.

Kooza Na americkom turné je aktuálne najnovšia show s názvom Kooza. Svetová premiera: 19. apríl 2007 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

KOOZA rozpráva príbeh Nevinnosti o melancholickom samotárovi, ktorý hľadá svoje miesto vo svete.

Toto predstavenie je návrat k začiatkom Cirque du Soleil. Predstavenie spojuje dve cirkusové tradície –  akrobatický výkon a umenie šaškovať. Show poukazuje na fyzické nároky na ľudský výkon vo všetkej jej sláve a krehkosti, prezentovaná vo farebnej spleti, ktorú zdôrazňuje bezočivý divadelný humor.

Cesty Nevinnosti privádzajú samotára do styku s kopou komických charakterov ako Kráľ,  Podvodník, Zlodej a nepríjemný Turista a jeho Zlý pes.

Medzi pevnosťou a krehkosťou, smiechom a úsmevom, zmätkom a harmóniou, KOOZA skúma témy strachu, identity, uznania a výkonu. Predstavenie je situované v elektrizujúcom a exotickom vizuálnom svete plnom prekvapení, napätia, chladu, odvahy a celkového zapojenia všetkých charakterov do deja.

Corteo Prvýkrát mimo základne Cirque du Soleil, na áziskom turné je druhá najmladšia show Corteo. Svetová premiera: 21. apríl 2005 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

CORTEO, čo znamená v Taliančine “pohrebný sprievod”, je radostná procesia, slávnostný sprievod vytvorený klaunom. Show spojuje vášeň herca s láskavosťou a silou akrobata, aby vnorila publikum do divadelného sveta zábavy, komédie a spontánnosti v tajomnom priestore medzi nebom a zemou.

Klaun si predstavuje svoj vlastný pohreb odohrávajúci sa v karnevalovej atmosfére s anjelmi nad hlavou, ktorí ho ticho pozorujú . V show sa jedná o porovnávanie veľkého s malým,  smiešneho s tragickým,  mágie a perfekcie, šarmu a imperfekcie, a taktiež o zvýraznenie klauna a jeho krehkosti, rovnako štedrosti a dobroty ukazujúcej humanitu, ktorá je v každom z nás.

Hudba, ktorej podstatou je lyrika a hravosť, nesie Corteo cez nekonečné oslavy, v ktorých ilúzie dráždia realitu.

Quidam Quidam po Veľkej Británii pokračuje ako arénová show v Brazílii. Svetová premiera: 23. apríl 1996 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

Quidam (ktosi, fran.), je príbeh osamotenej postavy stojacej na rohu ulice. Príbeh človeka, ktorý sa prestal ponáhľať. Môže to byť každý. Niekto, kto prišiel, pohybuje sa a žije v našej spoločnosti plnej anonymity. Člen z davu, jeden z tichej väčšiny. Jeden, kto koná, spieva a sníva za nás všetkých. Toto je Ktosi, koho Cirque du Soleil oslavuje.

Mladé dievča zúri. Videla už všetko, čo sa tu dá vidieť a jej život stratil všetok význam. Jej zlosť otriasla jej malým svetom a nájde samu seba až vo svete pána Ktosi. Nadviaže kontakt s veselým sprievodcom takisto ako s iným charakterom, viac tajomným, kto sa ju pokúsi oklamať s nezvyčajnosťou, rozrušovaním a zastrašovaním.

Dralion Na druhom konci zemegule na turné po Austrálii je cirkusové predstavenie v podobe tradičného čínskeho cirkusového umenia a tiež so štyrmi základnými prvkami života zem, oheň, vzduch a voda. To je Dralion. Svetová premiera: 22. apríl 1999 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

DRALION je spojenie starovekej čínskej tradície a avantgardného postoja Slnečného cirkusu. Meno predstavenia je vytvorené z dvoch jeho symbolov: draka, ktorý predstavuje východ, a leva predstavujúcim západ. Dralion odvodzuje väčšinu svojej inšpirácie z východnej filozofie s jej večným hľadaním harmónie medzi ľudstvom a prírodou.

V prechode z minulosti do budúcnosti je Dralion oslava života a štyroch prvkov, ktoré udržiavajú prírodný poriadok: vzduch, voda, oheň a zem. Nastane zmena, ktorá stúpa do nových výšok, pretože vzdoruje zákonom prírody. Dralion je dynamické dielo, ktoré prekračuje hranice predstavivosti a vedie nás do sveta snov s novými a bublajúcimi perspektívami.

Alegria Na turné v adaptácii arénových podmienok je oslnivá show Alegria. Arénové turné cestuje po USA a Kanade. Svetová premiera: 21. apríl 1994.

Oficiálny popis predstavenia:

Názov vychádza zo španielskeho slova – radosť, veselosť, jasanie. Predstavenie zobrazuje premeny spoločnosti počas celých stáročí.

Alegría je jedna z najpopulárnejších cestujúcich show Slnečného cirkusu, uvedená roku 1993. Rozpráva príbeh o nádeji a vytrvalosti. Hlavnou témou Alegríe je zneužitie moci, či už kráľmi, tyranmi alebo diktátormi. Show má za cieľ inšpirovať divákov, aby sa snažili byť lepšími jednotlivcami a zároveň pracovali spoločne pre prospech všetkých. ponúka nahliadnuť do hrôz minulosti i veľkých možností budúcnosti. ukazuje však aj podivuhodné akrobatické výkony a možnosti ľudského tela.

Show je sprevádzaná pôvodnou naživo hranou hudbou a vystupujú v nej iba ľudia. Základná línia predstavenia zostáva rovnaká, jednotliví účinkujúci a konkrétne zloženie scén sa však často obmieňa.

Varekai Na európskom turné je show Varekai. Show známa zo seriálu Fire Within. Svetová premiera: 24. april 2002 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

Svet ležiaci hlboko uprostred lesa, na vrchole sopky – VAREKAI. Osamelý mladý muž spadne z oblohy a príbeh Varekai sa môže začať. V zajatí tieňov magického lesa, na mieste, kde žijú fantastické bytosti, sa mladý muž vydá na cestu za absurdným a zároveň neobyčajným dobrodružstvom. V ten deň sa niekde na kraji sveta, tam, kde sa môže stať všetko, začína znovuobjavovanie života.

Slovo Varekai pochádza z rómskeho jazyka a znamená niečo ako univerzálni kočovníci. Pod režisérskou taktovkou Dominika Champagne vzdáva vystúpenie Slnečného cirkusu hold nomádskej duši, podstate a umeniu cirkusovej tradície a nekonečnej vášni všetkých, ktorých hľadanie nového života priviedlo až na chodník vedúci k – Varekai.

Saltimbanco Saltimbanco je na turné v USA ale bude pokračovať do Európy. V pláne sú štáty Švédsko, Fínsko a Nórsko. Svetová premiera: 23. apríl 1992 Montreal (prvé turné), 7. január 1999 (druhé turné), 31. Júl 2007 (tretie arénové turné).

Oficiálny popis predstavenia:

Saltimbanco z talianského “saltare v Banco”, čo doslova znamená “skákať na lavičke” skúma  mestské zážitky vo všetkých ich formách: skúma ľudí, ktorí tu žijú, ich povahové zvláštnosti a podoby, rodiny a skupiny, život a rozruch ulíc a týčiace sa výšky mrakodrapov. Medzi víchricou a vánkom, ráznosťou a poéziou, Saltimbanco berie divákov na alegorickú a akrobatickú cestu do srdca veľkomesta.

Jednotlivé vystúpenia sú dobrodružstvom, pri ktorom sa môže stať čokoľvek. Presne takto by sa dal charakterizovať program predstavujúci úžasnú oslavu života – Saltimbanco. Je to návod na lepší život, kaleidoskop prekypujúci optimizmom a šťastím. Postavy v predstavení sa rodia s rovnakými šancami na úspech, všetci sú si navonok podobní, avšak postupne sa musia adaptovať na okolité prostredie. V priebehu predstavenia prechádzajú rôznym vývojom, stretávajú sa s rozdielnym sociálnym prostredím, ktoré ich ovplyvňuje, ale napokon sa z nich stávajú osvietení ľudia – Baroques.

OVO V apríly 2009 Cirque du Soleil predstavil v Montreale svoju najnovšiu putovnú show. Od svojho vzniku v roku 1984 ide o 25 show Slnečného cirkusu a zároveň v tomto roku bude tento moderný cirkus oslavovať 25 výročie svojho vzniku. Turné je na turné v mestách Montreal, Quebec a Toronto. Svetová premiera: 23. apríl 2009 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

1 komentár k téme Aktuálne putovné show

Avatar

sandra

27 07 2008 20:11

tak neviem či teraz nebude premenovaný na daždivý cirkus

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)