Aktuálne putovné show

eithne
8 min čítania

Slnečný cirkus aktuálne ponúka osem putovných show, ktoré sú na turné po celom svete. Cirque du Soleil si užijete v Kanade, USA, Južnej Amerike, Austrálii, Západnej a strednej Európe a v Ázii.

[singlepic id=20 w=65 h=35 mode=web20 float=left]Na americkom turné je aktuálne najnovšia show s názvom Kooza. Svetová premiera: 19. apríl 2007 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

KOOZA rozpráva príbeh Nevinnosti o melancholickom samotárovi, ktorý hľadá svoje miesto vo svete.

Toto predstavenie je návrat k začiatkom Cirque du Soleil. Predstavenie spojuje dve cirkusové tradície –  akrobatický výkon a umenie šaškovať. Show poukazuje na fyzické nároky na ľudský výkon vo všetkej jej sláve a krehkosti, prezentovaná vo farebnej spleti, ktorú zdôrazňuje bezočivý divadelný humor.

Cesty Nevinnosti privádzajú samotára do styku s kopou komických charakterov ako Kráľ,  Podvodník, Zlodej a nepríjemný Turista a jeho Zlý pes.

Medzi pevnosťou a krehkosťou, smiechom a úsmevom, zmätkom a harmóniou, KOOZA skúma témy strachu, identity, uznania a výkonu. Predstavenie je situované v elektrizujúcom a exotickom vizuálnom svete plnom prekvapení, napätia, chladu, odvahy a celkového zapojenia všetkých charakterov do deja.

[singlepic id=18 w=81 h=27 mode=web20 float=left]Prvýkrát mimo základne Cirque du Soleil, na áziskom turné je druhá najmladšia show Corteo. Svetová premiera: 21. apríl 2005 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

CORTEO, čo znamená v Taliančine „pohrebný sprievod“, je radostná procesia, slávnostný sprievod vytvorený klaunom. Show spojuje vášeň herca s láskavosťou a silou akrobata, aby vnorila publikum do divadelného sveta zábavy, komédie a spontánnosti v tajomnom priestore medzi nebom a zemou.

Klaun si predstavuje svoj vlastný pohreb odohrávajúci sa v karnevalovej atmosfére s anjelmi nad hlavou, ktorí ho ticho pozorujú . V show sa jedná o porovnávanie veľkého s malým,  smiešneho s tragickým,  mágie a perfekcie, šarmu a imperfekcie, a taktiež o zvýraznenie klauna a jeho krehkosti, rovnako štedrosti a dobroty ukazujúcej humanitu, ktorá je v každom z nás.

Hudba, ktorej podstatou je lyrika a hravosť, nesie Corteo cez nekonečné oslavy, v ktorých ilúzie dráždia realitu.

[singlepic id=21 w=66 h=36 mode=web20 float=left] Quidam po Veľkej Británii pokračuje ako arénová show v Brazílii. Svetová premiera: 23. apríl 1996 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

Quidam (ktosi, fran.), je príbeh osamotenej postavy stojacej na rohu ulice. Príbeh človeka, ktorý sa prestal ponáhľať. Môže to byť každý. Niekto, kto prišiel, pohybuje sa a žije v našej spoločnosti plnej anonymity. Člen z davu, jeden z tichej väčšiny. Jeden, kto koná, spieva a sníva za nás všetkých. Toto je Ktosi, koho Cirque du Soleil oslavuje.

Mladé dievča zúri. Videla už všetko, čo sa tu dá vidieť a jej život stratil všetok význam. Jej zlosť otriasla jej malým svetom a nájde samu seba až vo svete pána Ktosi. Nadviaže kontakt s veselým sprievodcom takisto ako s iným charakterom, viac tajomným, kto sa ju pokúsi oklamať s nezvyčajnosťou, rozrušovaním a zastrašovaním.

[singlepic id=19 w=90 h=28 mode=web20 float=left]Na druhom konci zemegule na turné po Austrálii je cirkusové predstavenie v podobe tradičného čínskeho cirkusového umenia a tiež so štyrmi základnými prvkami života zem, oheň, vzduch a voda. To je Dralion. Svetová premiera: 22. apríl 1999 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

DRALION je spojenie starovekej čínskej tradície a avantgardného postoja Slnečného cirkusu. Meno predstavenia je vytvorené z dvoch jeho symbolov: draka, ktorý predstavuje východ, a leva predstavujúcim západ. Dralion odvodzuje väčšinu svojej inšpirácie z východnej filozofie s jej večným hľadaním harmónie medzi ľudstvom a prírodou.

V prechode z minulosti do budúcnosti je Dralion oslava života a štyroch prvkov, ktoré udržiavajú prírodný poriadok: vzduch, voda, oheň a zem. Nastane zmena, ktorá stúpa do nových výšok, pretože vzdoruje zákonom prírody. Dralion je dynamické dielo, ktoré prekračuje hranice predstavivosti a vedie nás do sveta snov s novými a bublajúcimi perspektívami.

[singlepic id=17 w=68 h=32 mode=web20 float=left]Na turné v adaptácii arénových podmienok je oslnivá show Alegria. Arénové turné cestuje po USA a Kanade. Svetová premiera: 21. apríl 1994.

Oficiálny popis predstavenia:

Názov vychádza zo španielskeho slova – radosť, veselosť, jasanie. Predstavenie zobrazuje premeny spoločnosti počas celých stáročí.

Alegría je jedna z najpopulárnejších cestujúcich show Slnečného cirkusu, uvedená roku 1993. Rozpráva príbeh o nádeji a vytrvalosti. Hlavnou témou Alegríe je zneužitie moci, či už kráľmi, tyranmi alebo diktátormi. Show má za cieľ inšpirovať divákov, aby sa snažili byť lepšími jednotlivcami a zároveň pracovali spoločne pre prospech všetkých. ponúka nahliadnuť do hrôz minulosti i veľkých možností budúcnosti. ukazuje však aj podivuhodné akrobatické výkony a možnosti ľudského tela.

Show je sprevádzaná pôvodnou naživo hranou hudbou a vystupujú v nej iba ľudia. Základná línia predstavenia zostáva rovnaká, jednotliví účinkujúci a konkrétne zloženie scén sa však často obmieňa.

[singlepic id=22 w=71 h=32 mode=web20 float=left]Na európskom turné je show Varekai. Show známa zo seriálu Fire Within. Svetová premiera: 24. april 2002 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

Svet ležiaci hlboko uprostred lesa, na vrchole sopky – VAREKAI. Osamelý mladý muž spadne z oblohy a príbeh Varekai sa môže začať. V zajatí tieňov magického lesa, na mieste, kde žijú fantastické bytosti, sa mladý muž vydá na cestu za absurdným a zároveň neobyčajným dobrodružstvom. V ten deň sa niekde na kraji sveta, tam, kde sa môže stať všetko, začína znovuobjavovanie života.

Slovo Varekai pochádza z rómskeho jazyka a znamená niečo ako univerzálni kočovníci. Pod režisérskou taktovkou Dominika Champagne vzdáva vystúpenie Slnečného cirkusu hold nomádskej duši, podstate a umeniu cirkusovej tradície a nekonečnej vášni všetkých, ktorých hľadanie nového života priviedlo až na chodník vedúci k – Varekai.

[singlepic id=23 w=120 h=41 mode=web20 float=left]Saltimbanco je na turné v USA ale bude pokračovať do Európy. V pláne sú štáty Švédsko, Fínsko a Nórsko. Svetová premiera: 23. apríl 1992 Montreal (prvé turné), 7. január 1999 (druhé turné), 31. Júl 2007 (tretie arénové turné).

Oficiálny popis predstavenia:

Saltimbanco z talianského „saltare v Banco“, čo doslova znamená „skákať na lavičke“ skúma  mestské zážitky vo všetkých ich formách: skúma ľudí, ktorí tu žijú, ich povahové zvláštnosti a podoby, rodiny a skupiny, život a rozruch ulíc a týčiace sa výšky mrakodrapov. Medzi víchricou a vánkom, ráznosťou a poéziou, Saltimbanco berie divákov na alegorickú a akrobatickú cestu do srdca veľkomesta.

Jednotlivé vystúpenia sú dobrodružstvom, pri ktorom sa môže stať čokoľvek. Presne takto by sa dal charakterizovať program predstavujúci úžasnú oslavu života – Saltimbanco. Je to návod na lepší život, kaleidoskop prekypujúci optimizmom a šťastím. Postavy v predstavení sa rodia s rovnakými šancami na úspech, všetci sú si navonok podobní, avšak postupne sa musia adaptovať na okolité prostredie. V priebehu predstavenia prechádzajú rôznym vývojom, stretávajú sa s rozdielnym sociálnym prostredím, ktoré ich ovplyvňuje, ale napokon sa z nich stávajú osvietení ľudia – Baroques.

[singlepic id=213 w=70 h=54 mode=web20 float=left]V apríly 2009 Cirque du Soleil predstavil v Montreale svoju najnovšiu putovnú show. Od svojho vzniku v roku 1984 ide o 25 show Slnečného cirkusu a zároveň v tomto roku bude tento moderný cirkus oslavovať 25 výročie svojho vzniku. Turné je na turné v mestách Montreal, Quebec a Toronto. Svetová premiera: 23. apríl 2009 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia:

zdieľať tento článok
1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *