Alegria – túžba urobiť svet lepším

Matúš Kočiš
5 min čítania

Alegria je španielske slovo znamenajúce radosť, jasot, šťastie. Je menší paradox v tom, že toto slovo sa používa vtedy, ak sme smutní, ak cítime bolesť. Vyjadruje fakt, že život ide ďalej. Máloktorý divák vo veselej show objaví pravú Alegriu so smútkom ale optimizmom.

[singlepic id=311 w=200 float=left]Od uvedenia predstavenia k 10 výročiu Cirque du Soleil v roku 1994 dnes patrí k najúspešnejším predstaveniam Slnečného cirkusu. Na turné je už viac ako 15 rokov – dnes v arénovej podobe. Výroba predstavenia stála 3 milióny dolárov. Je celosvetovo uznávanou a niekoľkokrát prestížne ocenenou show. Obsahuje hlboké umelecké vízie, stále aktuálnu a nadčasovú tému a veľmi úspešnú originálnu hudobnú kompozíciu celej show. Titulná skladba je dnes najhranejšou skladbou Cirque du Soleil. Príbeh bol spracovaný aj vo filmovej podobe v roku 1999.

Je ako blesk zo života. Príbeh, ktorý sa stvoril pre potrebu lepšieho života. Je oslavou života v jeho najprimitívnejšej podobe. Je o prežívaní v každodennom živote s neistotou, ktorá nás obklopuje. S témou stále aktuálnou v dnešnej dobe. Kráľovstvo bez kráľa, kde každý chce vládnuť. Svet kontrastov sily a bezmocnosti, krutosti a láskavosti. Zlo a utrpenie ostávajú len konštantnou silou, ktorú vie poraziť neporaziteľná žiara ľudského ducha. V réžii Franca Dragoneho a príbehom Gilles Ste-Croix s hudbou Reného Dupéré s premiérou 21 apríla 1994 v Montreale a neskôr na miestach po celom svete.

V Severnej Amerike v mestách ako New York, Washington, Atlanta, Miami

V Južnej Amerike v mestách ako Rio de Janeiro, Buenos Aires, Brazília

V Ázii v mestách ako Tokyo, Osaka, Singapúr, Hong Kong, Dubai

V Európe v mestách ako Amsterdam, Viedeň, Hamburg, Londýn, Barcelóna, Rím

V Austrálii v mestách ako Melbourne, Sydney

 

* (1994-1995) — Severoamerické turné

* (1996-1997) — Japonske turné

* (1997-1998) — Európske turné

* (1999-2000) — v letovisku Beau Rivage

* (2001-2002) — Ázijsko Pacifické turné

* (2002-2004) — Severoamerické turné 2

* (2004-2005) — Japonské turné 2

* (2006-2007) — Európske turné 2

* (2007-2008) — Juhoamerické turné

* (2009-2010) — Severoamerické turné – arénová podoba

* (2011) — Európske turné – arénová podoba

Oficiálny popis predstavenia:

Názov vychádza zo španielskeho slova – radosť, veselosť, jasanie. Predstavenie zobrazuje premeny spoločnosti počas celých stáročí.

Alegría je jedna z najpopulárnejších cestujúcich show Slnečného cirkusu, uvedená roku 1994. Rozpráva príbeh o nádeji a vytrvalosti. Hlavnou témou Alegríe je zneužitie moci, či už kráľmi, tyranmi alebo diktátormi. Show má za cieľ inšpirovať divákov, aby sa snažili byť lepšími jednotlivcami a zároveň pracovali spoločne pre prospech všetkých. ponúka nahliadnuť do hrôz minulosti i veľkých možností budúcnosti. ukazuje však aj podivuhodné akrobatické výkony a možnosti ľudského tela.

Show je sprevádzaná pôvodnou naživo hranou hudbou a vystupujú v nej iba ľudia. Základná línia predstavenia zostáva rovnaká, jednotliví účinkujúci a konkrétne zloženie scén sa však často obmieňa.

 

[singlepic id=312 w=200 float=left]Ak chcete zacítiť a spoznať plnohodnotný Cirque du Soleil, mali by ste vidieť predstavenie Alegria naživo. Máte príležitosť. Alegria je na Európskom turné a najbližšie Slovensku bude na 5 dňovej zastávke v Salzburgu v jeseni 2011. Odohrá sa tu len 7 predstavení. Po úspešnej organizácii výletu za Corteom vo Viedni chceme niečo podobné zorganizovať aj s Alegriou.

O predstavenie je mimoriadny záujem a takto v predstihu neexistujú žiadne zľavnené alebo inak zvýhodnené vstupenky. Neexistuje žiadna možnosť skupinových lístkov prostredníctvom nášho FAN KLUBu Slnečného cirkusu. Predstavenie cestuje mimo Grand Chapiteau ako upravené arénové turné a pre Salzburg je oficiálny predajca vstupeniek Ticket Express GmbH – eoticket.com. Snažili sme sa získať vstupenky akokoľvek zvýhodnené, ale neuspeli sme. Každý si môže rezervovať a kúpiť na vlastné meno maximálne 8 vstupeniek na jednu rezerváciu cez oficiálny odkaz

Odporúčame zakúpiť si lístky na termín 9. október 2011 (nedeľa) so začiatkom o 17:00.  Na tento dátum by sme chceli zorganizovať bližšie nešpecifikovaný spoznávací event. Ak sa chystáte na Alegriu do Salzburgu, kúpte si lístky na tento dátum a dajte nám vedieť. Ak nás bude zaujímavý počet, všetci sa možno stretneme na jednom spoločnom hoteli a možno budeme mať všetci rovnaký program – aspoň na večer.

 

Mohli by ste približne počítať s nasledovnými nákladmi

Cesta tam: Košice Salzburg 66 €

Ubytovanie: Salzburg (jedna noc) 54 €

Lístok na show Alegria: 94,15 €, alebo 77,28 €

Cesta späť: Salzburg Brno 54 €, Brno Košice 32 €

Spolu bez ubytovania: 229,13 € + ubytovanie 54 €.

 

Záverečným epilógom pre Alegriu je túžba a poslanie Cirque du Soleil urobiť svet lepším.

zdieľať tento článok
1 komentár
  • Kto nestihne Salzburg na jesen, 20-24. jun 2012 ma sancu zas vo Viedni (Stadthalle). huraaa
    Pripadne nemecky Norimberg 13-17.6.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *