Čierny deň v Cirque du Soleil

Matúš Kočiš
2 min čítania

[singlepic id=216 w=225 h=300 float=left]Nadaný akrobat a fantastický človek, ktorý bol zamestnancom Cirque du Soleil v Montrealskej centrále od júna 2009, mal nešťastnú nehodu s tragickým koncom. 24 ročný ukrajinský akrobat Oleksandr Zhurov zomrel po nešťastnom páde mimo trampolínu v jednom z tréningových štúdii Slnečného cirkusu. Sacha v osudnú chvíľu trénoval skupinové číslo Russian Swing, ktoré je možné vidieť v show Varekai. Pri tomto čísle sú akrobati rozhojdaní na ruskej hojdačke a vyskakujú do výšky 30 metrov. Tragická nehoda sa udiala len pár minút pred koncom tréningu. Išlo o nešťastný osudný manéver, ktorý spôsobil život ohrozujúce zranenie hlavy. Absolútne rýchla a profesionálna pomoc bola márna. Sacha zomrel na následky ťažkých zranení deň po páde v Montrealskej nemocnici.

[singlepic id=215 w=200 h=200 float=left]Všetci v Cirque du Soleil sú z tejto udalosti veľmi zronení. Celý týždeň v Cirque du Soleil je v znamení spomienkových aktivít a smútku. Zakladateľ cirkusu Guy Laliberten priletel z Moskvy a stretol sa so zamestnancami a artistami. Celý tento rok prebiehajú oslavy 25 výročia, ktoré budú už navždy poznačené prvým úmrtím akrobata počas tréningu. Po celú dobu sa nič podobné v histórii Cirque du Soleil ešte nestalo. Aj keď akrobati trénujú často veľmi náročné, zložité a hlavne nebezpečné zostavy, vždy sú maximálne istení rôznymi pomôckami a maximálne je zabezpečené aj tréningové miesto. Pri každom tréningu je vždy rýchla zdravotná pomoc. Všetky tieto opatrenia minimalizujú fatálne následky pri tréningu cirkusových akrobatov.

Aj nám fanúšikom je ľúto tejto smutnej udalosti a nenachádzame slov. Pomôžem si slovami zakladateľa Slnečného cirkusu, ktorý v súvislosti s touto udalosťou povedal, že táto nehoda nám pripomína odvahu a odhodlanie, ktoré prezentujú cirkusoví akrobati  každý deň. Títo umelci sú výnimoční ľudia, ktorí zdieľajú svoj talent s veľkou veľkorysosťou.

Česť pamiatky zosnulého Oleksandra Zhurova.

kľúčové slová: , ,
zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *