Čierny deň v Cirque du Soleil

Autor: o Slnečnom cirkuse 5 655 zobrazení

18 Nov 2009

V sobotu 17. októbra média priniesli veľmi smutnú správu o nešťastnom úmrtí akrobata Slnečného cirkusu. Cirque du Soleil zažil veľké vzostupy ale aj pády. A to v jednom týždni doslovne i obrazne. Len pár dní pred touto udalosťou bol Guy Lalibeté vo vesmíre na palube vesmírnej lodi ako jeden z mála vesmírnych turistov.

zhurov Nadaný akrobat a fantastický človek, ktorý bol zamestnancom Cirque du Soleil v Montrealskej centrále od júna 2009, mal nešťastnú nehodu s tragickým koncom. 24 ročný ukrajinský akrobat Oleksandr Zhurov zomrel po nešťastnom páde mimo trampolínu v jednom z tréningových štúdii Slnečného cirkusu. Sacha v osudnú chvíľu trénoval skupinové číslo Russian Swing, ktoré je možné vidieť v show Varekai. Pri tomto čísle sú akrobati rozhojdaní na ruskej hojdačke a vyskakujú do výšky 30 metrov. Tragická nehoda sa udiala len pár minút pred koncom tréningu. Išlo o nešťastný osudný manéver, ktorý spôsobil život ohrozujúce zranenie hlavy. Absolútne rýchla a profesionálna pomoc bola márna. Sacha zomrel na následky ťažkých zranení deň po páde v Montrealskej nemocnici.

                Všetci v Cirque du Soleil sú z tejto udalosti veľmi zronení. Celý týždeň v Cirque du Soleil je v znamení spomienkových aktivít a smútku. Zakladateľ cirkusu Guy Laliberten priletel z Moskvy a stretol sa so zamestnancami a artistami. Celý tento rok prebiehajú oslavy 25 výročia, ktoré budú už navždy poznačené prvým úmrtím akrobata počas tréningu. Po celú dobu sa nič podobné v histórii Cirque du Soleil ešte nestalo. Aj keď akrobati trénujú často veľmi náročné, zložité a hlavne nebezpečné zostavy, vždy sú maximálne istení rôznymi pomôckami a maximálne je zabezpečené aj tréningové miesto. Pri každom tréningu je vždy rýchla zdravotná pomoc. Všetky tieto opatrenia minimalizujú fatálne následky pri tréningu cirkusových akrobatov.

Aj nám fanúšikom je ľúto tejto smutnej udalosti a nenachádzame slov. Pomôžem si slovami zakladateľa Slnečného cirkusu, ktorý v súvislosti s touto udalosťou povedal, že táto nehoda nám pripomína odvahu a odhodlanie, ktoré prezentujú cirkusoví akrobati  každý deň. Títo umelci sú výnimoční ľudia, ktorí zdieľajú svoj talent s veľkou veľkorysosťou.

Česť pamiatky zosnulého Oleksandra Zhurova.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

 • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
 • jakub: :( skoda :( [...]
 • jakub: Konecne :) [...]
 • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
 • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)