Cirque du Soleil – dralevy v Sydney

Autor: Dralion| Show 4 640 zobrazení

30 Júl 2008

Výkony na hranici ľudských možností, podmanivá hudba, vizuálna žranica, šialené kostýmy a masky – tak by sa dali jednotne charakterizovať predstavenia kanadského Cirque du Soleil, cirkusu bez zvierat, zato s o to väčším počtom ľudí a originálnym poňatím cirkusovej tradície. Vidieť ich v televízii alebo na DVD je zážitok, ale môže sa to rovnať predstaveniu naživo? Sotva, ale rozhodol som sa overiť si to v praxi. Treba využiť, že ich mám tu v Sydney takpovediac pod nosom a ktovie, kam mňa a ich vietor zaveje, či sa niekedy niekde ešte takto vhodne stretneme. Dobrá vec sa podarila a pod žlto-modrým stanom som zhliadol predstavenie Dralion.

Nezdá sa, ale show má už takmer desať rokov, premiéru mala v Kanade v roku 1999. Mnoho sa odvtedy zmenilo, i keď jadro ostáva rovnaké. Takisto moja paranormálna schopnosť priťahovať komplikácie je rovnaká – na vlastnej koži som musel zažiť to, čo pracovníčka pokladne veselo charakterizovala: “Viete, náš systém nereaguje veľmi dobre na kreditné karty vydané v zahraničí a nikto nevie, prečo.” Fajn. Mňa ten poznatok stál trojnásobok vstupného a kopu nervov.

Ale všetko je odpustené, dokonca aj desaťminútový telefonát, v momente, keď sa usadím do prvého radu. Zatiaľ to vyzerá nenápadne a prekvapivo komorne. Študujem okolie – dym a rafinovaná modrá farba šapitó navodzujú ilúziu nekonečného priestoru nad hlavami. Osvetľovači v horolezeckých postrojoch sa šplhajú na stožiare a usalašia sa v kreslách, až vyzerajú ako piloti kozmických lodí. Vyliezajú klauni a po nevyhnutnom obťažovaní publika (bozkávanie ručičiek, objímanie, leštenie plešín, improvizovaná svadba a podobne) konečne začína samotná show.

Poznám ju už z DVD, tak zhruba viem, čo ma čaká a môžem porovnávať. Artisti a tanečníci si dávajú záležať, aby diváka chytili už od začiatku, predvedú rýchlu prehliadku a zaujaté publikum má možnosť obdivovať hneď prvú fascinujúcu ukážku toho, čo dokáže ľudské telo. Balans na jednej ruke čínskej artistky do tónov Stella errans, jednej z najvydarenejších piesní snáď celej histórie cirkusu. Väčšina vystupujúcich mimochodom pochádza z Číny, keďže samotná kostra príbehu Dralion je zostavená z typických čínskych kúskov – balans bambusových tyčí, precízne nožné žonglovanie s papierovými slnečníkmi a v neposlednom rade aj samotné zvery, dralevy, krížence čínskych drakov a levov. Prirodzene, v ľudskom prevedení.

Z prvej časti sa kamsi stratili akrobatky skáčuce na hojdacej lávke (netuším, ako sa tá cirkusová proprieta volá) a nanešťastie aj trapézisti. Namiesto toho sa vo vzduchu vznáša slečna predvádzajúca neuveriteľné kúsky na zavesenom kruhu. Fantasticky mrštný žonglér s loptičkami je stále vo forme – lieta po javisku, nad ním tie loptičky a napodiv, vždy je tam, kde má byť, aby ich chytil snáď ktoroukoľvek časťou tela. Oproti tomu, čo som videl na DVD, mu výrazne umravnili kostým. Možno sa americké publikum sťažovalo, čerthovie.

Druhá časť nazvaná mnou pracovne Neviem-kam-skôr-s-očami, sa veru vôbec nerozbieha pomaly. Skupinka Číňaniek balansuje na žiarovkách a čeľusť padá dolu. Nasleduje snový, prízračný balet s lietajúcimi tanečnicami, ktoré predznamenávajú vzdušné pas de deux, dvojicu akrobatov na stuhách. Ich vystúpenie – klobúk dolu. Náročné akrobatické prvky vo vzduchu prezentujú ako ľahký vzdušný a nesmierne, nesmierne zmyselný tanec. Robím si duševnú poznámku, že ak sa v dohľadnom čase dostanem do Las Vegas, musím navštíviť tamojšiu show Zumanity, predstavenie s hviezdičkou a naozaj len pre dospelých.

A prichádza skutočný vrchol celého predstavenia – Číňania v kostýmoch Afričanov (vitajte v Cirque du Soleil) preskakujú obruče v precíznej choreografii a v pózach, nad ktorými rozum ostáva stáť. Publikum je vo vytržení – väčšina z nás by horko-ťažko tým kruhom preliezla a títo chlapíci sa sotva dívajú, kam sa vrhajú a človek by odprisahal, že si v najbližšej sekunde zlámu väzy. Nezlámu. Oproti tomuto je posledné číslo – náročné kolektívne skákanie cez švihadlá – akoby len prídavkom. K tomuto dojmu prispieva aj niekoľko chybičiek, ale napriek všetkému je to úctyhodný výkon – skúste skákať cez švihadlo, zatiaľ čo váš kolega robí to isté – vám na chrbte a vy ešte musíte točiť ďalším švihadlom, aby sa ani ostatní naokolo nenudili a tiež si mohli skočiť.

Potlesk, ovácie, nájazd na stan, kde sa predávajú suveníry a odchod domov. Dve a pol hodiny pod šapitó Cirque du Soleil sa končia. Stálo to za to. Ak neveríte, skočte si od septembra do Viedne na Varekai – môžem vás uistiť, že to bude stáť za to.

článok je prevzatý a publikovaný aj na tomto webe

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

3 komentárov k téme Cirque du Soleil – dralevy v Sydney

Avatar

Xeepeet

30 07 2008 11:42

pises, ze by si rad isiel do Las Vegas na Zumanity. Mozno sa tam stretneme nahodou. Ja by som chcel vidiet LOVE – The Beatles. Ale tak ked uz si tam spravim niekedy vylet, tak by bola skoda navstivit len jednu show :)

Avatar

Hyena

30 07 2008 11:54

Najlepšie by bolo vidieť VŠETKY, to by bol zaujímavý experiment, či nenastane predávkovanie. :-)

Avatar

Xeepeet

30 07 2008 13:29

Navstivit vsetky znamena ist zrejme najpr do kasina a vyhrat pekny balik penazi. Potom uz ked tak prist domov s prazdnymi rukami je dost trapne. Je jasne, ze preco maju rocne 600 milionovy zisk.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)