Cirque du Soleil – Saltimbanco

Autor: Saltimbanco 1 334 zobrazení

22 Feb 2012

Kým som plný dojmov, podelím sa o svoje zážitky z jednej z najstarších show známeho Slnečného cirkusu s názvomSaltimbanco, s ktorou vystupujú už od roku 1992 a v súčasnej verzii potom od roku 2007.

Cirkus sa vôbec prvýkrát predstavil na Slovensku, konkrétne na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Už pár minút pred oficiálnym začiatkom začali klauni, oblečení v tých najfarebnejších kostýmoch zabávať divákov. Ako sa neskôr ukázalo, nielen kostýmy klaunov, ale aj artistov, hudobníkov a vlastne aj celý stage boli v tých najrozmanitejších pastelových farbách. Keď už som pri hudobníkoch, tí boli skvelí, odohrali celý doprovod naživo a niekedy som sa prichytil, že sledujem len ich. Show mala dva hodinové bloky predelené prestávkou. V prvej hodinke ma najviac nadchli dve artistky na hrazde, na ktorej najprv “cvičili” bez istenia, potom si ho ale zapli (čo som si ale ja hneď nevšimol) a začali vyvádzať odvážnejšie kúsky. S otvorenými ústami som len čakal kedy tresnú na zem :) Výborní boli tiež aj artisti na čínskych tyčiach a zvlášť jeden, ktorý sa vyšplhal na tú tyč takým spôsobom, čo som v živote nevidel. A ani teraz sa mi nechce veriť, že sa to vôbec dá.

V druhej časti publikum najviac jasalo pri skokanoch na ruskej hojdačke a pri čísle s bungee lanami. Moje “tajné” zábery z časti týchto dvoch vystúpení nájdete nižšie. Práve artisti na bungee lanách uzatvárali celú show. Špeciálnu pozornosť si ale zaslúži klaun, ktorý sa staral o komediálnu časť predstavenia a v oboch blokoch mal svoje miesto. Svojou pantomímou, ktorá bola prepracovaná do detailov musel rozosmiať snáď všetkých. V druhej časti si dokonca vybral na pomoc aj pána z publika, ktorý chudák bol najprv celý zmätený, ale potleskom ho ľudia vyhecovali, nakoniec sa odviazal a s klaunom zahrali skvelú showku priamo na pódiu.

Tie dve hodiny ubehli ako voda a prišla záverečná ďakovačka so standing ovation, počas ktorej sa všetci asi štyridsiati účinkujúci vrátili trikrát na pódium.

Pravdupovediac, predtým než som išiel na toto vystúpenie som nevedel, čo môžem očakávať. Pozerať sa 2 hodiny na artistov (aj keď svetových) mi nikdy neprišlo zvlášť zaujímavé. Teraz už ale viem, že ak budú znova niekedy v Bratislave a budem mať tú možnosť ísť, určite pôjdem a odporúčam to každému. Títo ľudia sú fakt najlepší z najlepších, výborní artisti, dokonale pripravení. Počas show sa im nevydaril len jeden skok, čo ale pri následnom opakovaní už zvládli bez problémov. Nehovoriac o tom, že denne mávajú aj dve predstavenia. Skvelá show pre dospelých ale aj deti, výborní hudobníci, speváci a tanečníci – v skratke Saltimbanco v Bratislave. Kto nebol, môže ľutovať.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)