Corteo pokračuje do Španielska

Autor: Corteo| Juraj Benčík v Cirque 4 058 zobrazení

20 Mar 2011

Klaun v činohernej postave Slováka Juraja Benčíka zomrel vo Viedni niekoľkokrát. Počuli sme v predstavení našu rodnú slovenčinu ako nikdy predtým v živom vystúpení Cirque du Soleil za celých 26 rokov. Je čas zbaliť Grand Chapiteau a potiahnuť ďalej. V Madride, Valencii, Alicante a v Seville sa na Corteo v španielskej verzii už tešia.

Množstvo Slovákov, ktorí navštívili predstavenie vo Viedni bolo prekvapených tým, čo počujú. Slovenčinu počuli všetci diváci a ešte počuť budú aj v ďalších krajinách kam Corteo smeruje. Juraj Benčík hrá prevažne pantomimickú postavu White Clown – ktorá nemá text. Len v nedeľu hrá Juraj činohernú postavu Dream Clown. Má sa to zmeniť a Juraj by mal častejšie hrávať hlavnú postavu klauna, ktorý si predstavuje svoj pohreb. Nerád by som sa opakoval, ale naozaj sme na Juraja ohromne hrdí, že je výborný, že sa mu v cirkuse darí, a hlavne, že bude častejšie znieť slovenčina pod Grand Chapiteau Cirque du Soleil.

Jazyk v predstaveniach Slnečného cirkusu nehrá dôležitú úlohu. Obyčajne sa s divákom komunikuje iným „medzinárodnejším“ spôsobom. Samozrejme multinárodnými emóciami. Veľmi často sa používa akýsi nezrozumiteľný jazyk, ktorý sa zdá byť dokonca „cirquedusoleičinou“. Je to však istá forma divadelnej reči. Corteo je však inscenáciou s dialógmi, ktoré sa upravujú podľa krajiny do ktorej prichádza. Pôvod inscenácie a texty piesní sú predovšetkým talianské. Predstavenie taliančina doslova dvíha k nebesám. Má kvalitu ako prestížna talianska opera. A predsa je to stále cirkus.

Obsadený súbor reprezenturú najlepší artisti, herci, speváci a muzikanti 28 národností. Sú to reprezentanti krajín: Argentína, Arménsko, Bielorusko, Belgicko, Brazília, Čína, Fínsko, Francúzsko, Kanada, Nemecko, Írsko, Taliansko, Japonsko, Kazachstan, Moldavsko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Singapúr, Slovensko, Švédsko, Rusko, Ukrajina, Uzbekistan, Veľká Británia a USA.

Ak ste si prečítali niekoľko článkov dozadu, pravdepodobne ste si všimli, že na našich fansite stránkach mimoriadne chválime a venujeme sa práve Jurajovi Benčíkovi. Cítili sme potrebu poukázať na to, čo sa Jurajovi podarilo dokázať. Kto Juraja pozná nepochybuje, že je najlepší mím na Slovensku – teraz už aj na svete. Dostal sa cez množstvo iných určite nemenej šikovných umelcov – hercov. My však neveríme, že to bola náhoda, že si Cirque du Soleil vybral práve nášho krajana. V súčasnosti je jediným Slovákom v Slnečnom cirkuse.

Lúčime sa s Corteom vo Viedni. Predpokladáme, že o pár rokov príde do Viedne Kooza. Ostáva nám veriť, že to bude čo najskôr. Optimistom stačí, že sa možno už o rok dozvedia, že Kooza dostane Viedeň do tourplánu. Budeme na Corteo veľmi dlho spomínať. Budú to príjemné spomienky. To najlepšie čo sme videli – no nedá sa to s ničím porovnávať. Len so samotným Cirque du Soleil.

Španielske turné

Madrid, ES – From 2 April 2011 to 15 May 2011

Valencia, ES – From 16 June 2011 to 10 July 2011

Alicante, ES – From 28 July 2011 to 28 August 2011

Sevilla , ES – From 8 September 2011 to 9 October 2011

Pokračovanie európského turné

Paris, FR – From 11 November 2011

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

1 komentár k téme Corteo pokračuje do Španielska

Avatar

legnaw

15 12 2012 15:41

veelka skoda ze Juraj v Corteo skoncil…ale urcite vie preco…
aj tak som velmi pocteny, ze som na jeho pozvanie videl zakulisie tak blizko ako sa len da… drzim palce v dalsom umeleckom zivote (a mozno v dalsej krasnej roli pre CDS)

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)