Corteo v Bruseli

Autor: Corteo| Show 2 802 zobrazení

4 Jan 2011

Dnes o 20:00 odštartuje Cirque du Soleil show Corteo pod snehobielym Grand Chapiteau na mieste Kart Expo (GATE 9) v Belgickom Bruseli. Je to štvrtá zastávka tejto putovnej show na európskom turné v ktorom je aj Viedeň od 10. februára 2011, kde sa presťahuje po skončení na tomto mieste. Krátko pred začiatkom dnešnej show je predstavenie vypredané do 9. januára. Svetovú premiéru malo toto predstavenie 21. apríla 2005 v Montreale.

corteo_visual CORTEO znamená v Taliančine “pohrebný sprievod”. Celé predstavenie je radostnou procesiou, slávnostným sprievodom vytvorený klaunom. Z tohto dôvodu je hrací priestor cez celú šírku cirkusového stanu, kde artisti vychádzajú na jednej a odchádzajú na druhej strane. V stredovom kruhu sa odohrávajú hlavné cirkusové čísla.  Show spojuje vášeň herca s láskavosťou a silou akrobata, aby vnorila publikum do divadelného sveta zábavy, komédie a spontánnosti v tajomnom priestore medzi nebom a zemou. Predstavenie evokuje celé spektrum emócii: láska, priateľstvo, bolesť, radosť, múdrosť, krásu, život a dokonca aj smrť.

Klaun si predstavuje svoj vlastný pohreb odohrávajúci sa v karnevalovej atmosfére s anjelmi nad hlavou, ktorí ho ticho pozorujú. V show sa jedná o porovnávanie  mágie a perfekcie, šarmu a imperfekcie, a taktiež o zvýraznenie klauna a jeho krehkosti, rovnako štedrosti a dobroty ukazujúcej humanitu, ktorá je v každom z nás. Hudba, ktorej podstatou je lyrika a hravosť, nesie Corteo cez nekonečné oslavy, v ktorých ilúzie dráždia realitu. Zobrazujú rôzne kontrasty a porovnania veľký s malým, smiešny s tragickým, kúzlo dokonalosti s nedokonalosťou.

Réžiu predstavenia ma na svedomí Daniele Finzi Pasca – režisér, autor, choreograf a klaun. Corteo je predstavenie inšpirované architektúrou katedrál ako aj samotným klaunom no nie však v tom stereotypnom pohľade ako ho poznáme my. Jednotlivé akty zakomponované v príbehu sú tak originálne ako sú inovatívne. Režisér chce docieliť prekvapenie a divákov inšpirovať Corteom. Zhliadnutím predstavenia by ste mali byť „podpichnutí“ k akémukoľvek pohybu. Na začiatku show je na scéne opona. Na nej je obraz od parížskeho umelca Adolphe Willette z roku 1885. Dva obrovské časti opony v barokovom štýle (58 stôp široké a takmer 40 stôp vysoké), a štyri bočné v ranno-talianskom štýle patria medzi najvýraznejšie scénicke prvky v show. Boli šité v Kanade a poslané do Francúzska, kde sa maľovali.

Program:

Európske turné

Paríš, FR – From 11 November 2011
Sevilla , ES – From 8 September 2011 to 9 October 2011
Alicante, ES – From 28 July 2011 to 21 August 2011
Valencia, ES – From 16 June 2011 to 10 July 2011
Madrid, ES – From 2 April 2011 to 8 May 2011
Viedeň, AT – From 10 February 2011 to 6 March 2011
Brusel, BE – From 4 January 2011 to 30 January 2011
Moskva, RU – From 9 October 2010 to 12 December 2010
Kazaň, RU – From 21 August 2010 to 26 September 2010

Členom súboru je aj slovák Juraj Benčík, ktorý v predstavení stvárňuje charakter postavy White Clown alebo Dreamer Clown.

Záznam z predstavenia, ktoré bolo nafilmované pri zastávke show v Toronte v roku 2005, bolo možné vidieť na Dvojke Slovenskej televízii (na konci roka 2010). Je tiež distribuované ako DVD. K show bol vydaný soundtrack (rok vydania 2006) obsahujúci 16 skladieb. Takýto záznam je len akousi spomienkou či pripomenutím si krásnych chvíľ, pokiaľ ste predstavenie videli naživo. Jedine takto si predstavenie môžete plnohodnotne užiť navyše ak máte príležitosť precestovať len pár kilometrov od Bratislavy. Show s Jurajom Benčíkom v úlohe klauna prichádza do Viedne od 10 februára. FAN KLUB Slnečného cirkusu organizuje na tento event výlet s výhodnou kúpou vstupenky za 62 Eur. Pre viac informácii kliknite.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)