Do KA sa vrátila Battle Scene

Autor: KA 2 440 zobrazení

10 Dec 2014

Takmer 18 mesiacov chýbala v show KA z rezidentného divadla MGM Grand záverečná scéna epickej bitky so živými akrobatmi. Dnes sa opäť uvádza po dôkladnej kontrole a my veríme, že sa niečo podobné nikdy viac nezopakuje.

Po nehode 29. júna 2013, pri ktorej nešťastne zahynula akrobatka Sarah Guillot-Guyard priamo počas živého vystúpenia – vôbec prvá nehoda so smrteľnými následkami počas živého vystúpenia v 30 ročnej histórii Cirque du Soleil, bolo pochopiteľne predstavenie pozastavené. Show KA v upravenej podobe pokračovala 16. júla 2013. Ide o vrcholné veľmi dôležité číslo v predstavení, ktoré bolo nahradené inými sekvenciami a videoprojekciou.

Zakladateľ Cirque du Soleil Guy Laliberté vtedy poznamenal “Mám zlomené srdce. My všetci sme úplne zdevastovaný touto správou. Pripomíname si, veľkú pokoru a úctu našim umelcom a ich mimoriadnych výkonov každý večer.”. Dnes taktiež cirkus zverejnil všetky informácie, ktoré viedli k tragédii. Akrobati v stredu 10.12. 2014 nastúpia na predpremiéru záverečného aktu Battle Scene. V piatok a v sobotu sa v tejto podobe záverečná scéna vráti natrvalo do predstavenia KA.

Jerry Nadal and Calum Pearson pracovníci Cirque du Soleil v Las Vegas, veľmi úprimne a otvorene rozprávali o okolnostiach, ktoré viedli k smrti akrobatkky. Taktiež poznamenali, že sú presvedčený o tom, že Sarah a jej rodina si želajú navrátenie aktu do show.

“Bola to tragédia, ku ktorej došlo v noci.,” Jerry hovorí. “Nesnažíme sa na niečo pripísať vinu. Všetko, čo môžem k tomu poznamenať je, že to bola nepredvídateľná okolnosť.”

Calum vysvetľoval, prečo je práve záverečná scéna predstavenia KA na prvom mieste a tak dôležitá. Záverečnú časť absolvujú bojovníci dvoch kmeňov, reprezentujúc dobro a zlo. Muselo dôjsť k vzájomnej konfrontácii a ukážke tvrdého boja – akí statoční títo ľudia boli, čo museli podstúpiť a aký boj museli absolvovať. K vzájomnej konfrontácii medzi dvoma kmeňmi dochádza neustále. Jednoduché opustenie bojiska nedávalo zmysel.

Slnečný cirkus zabezpečuje bezpečnosť artistov na najvyššej možnej úrovni. Vždy niekoľko elementov istí umelca, tak ako je to len možné vzhľadom na vykonávaný akt. Pri tejto konkrétnej scéne zabezpečuje každého artistu na lane jeden technik. Ani artista, ani technik nespôsobili nehodu, ale stalo sa niečo, čo umožnilo ďalší sled udalostí. Silou kábla došlo k vyskočeniu z remenenice a nábehu na ostré hrany, ktoré kábel prerezali a poslali artistu do voľného pádu.

“Než sme sa mohli posunúť dopredu, museli sme všetko pochopiť a napraviť to. Dôvod, prečo to trvalo rok a pol, je z úcty k Sarah a naším vlastným bezpečnostkým predpisom.”. Spoločnosť si nechala vypracovať analýzu dvoch spoločnosti REI a Exponents – obe tieto spoločnosti sa špecializujú na vyšetrovanie nehôd mechanických únav materiálov. A zo správy OSHA získali úplný prehľad o tom, čo nebolo správne v každom jednom kroku.

Ani v najmenšom nepochybujeme, že cirkus vykonal všetko potrebné k tomu, aby sa nič podobné už nezopakovalo. Je vidieť, akú veľkú dôležitosť má cirkusové číslo a ako viac sú dôvody vrátiť ho späť, aj napriek tomu, že počas jeho výkonu v ňom zahynul artista.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)