IRIS končí 19. 1. 2013

Autor: IRIS 2 970 zobrazení

5 Dec 2012

Dnes sa k nám dostala smutná a šokujúca správa. Cirque du Soleil ruší predstavenie IRIS v Hollywoode údajne pre nízky predaj vstupeniek. Posledné predstavenie sa uskutoční 19. januára 2013. Predstavenia od 20. do 26. januára sa nedávno ešte predávali. Tieto predstavenia boli zrušené. Diváci, ktorí si kúpili vstupenky na tieto termíny majú možnosť vrátenia peňazí, alebo výmeny na inú show.

Predstavitelia Cirque du Soleil túto správu oznámili 30. novembra. Po takmer 500 reprízach vo svetovo preslávenom Dolby Theatre show IRIS ako turistická atrakcia v Hollywoode končí. Dolby Theatre je známe divadlo Kodak Theatre, kde sa udeľujú filmové ceny Academy Award (Ceny Akademie – inak taktiež Oscar). Slávnostný ceremoniál patrí k najvýznamnejším kultúrnym udalostiam Hollywoodu. Divadlo sa vďaka predstaveniu IRIS mohlo používať celoročne, nie len na tento spomínaný galavečer. Trh v Los Angeles však nie je pripravený na trvalé predstavenia. Cirque du Soleil skúma možnosť IRIS premiestiť do inej lokácie.

IRIS mala priemiéru 25. septembra 2011 potom, čo bola prehliadka prvýkrát predstavená 21. júla 2011. Náklady na výrobu show sú uvádzané na 120 miliónov amerických dolárov (vrátane samotnej show 55 miliónov a renovácie divadla 40 miliónov). IRIS bola naplánovaná na 10 rokov produkcie. Je nepochopiteľné, že Slnečný cirkus predstavenie ukončuje na začiatku druhého roka produkcie. Dolby Theatre bolo pre túto show prestavané. Cirque du Soleil musel zmeniť 9 600 štvorcových metrov priestoru, najmä za účelom vytvorenia javiskových výťahov. Rovnako hľadisko bolo dosť výrazne zmenené. Kapacita pre divákov sa rozšírila z 2500 na 3400 miest na sedenie a všetky sedadlá boli upravené tak, aby všetci diváci mali rovnaký zážitok z predstavenia. Tvorivý tím používal 174 reproduktorov, 603 svetiel, 20 videoprojektorov a 166 000 wattov zvuku. V predstavení IRIS vystupuje 72 účinkujúcich vrátane olympijských športovcov. Tvorivý tím tvorí 100 až 120 zamestnancov. Slnečný cirkus bude  nasadzovať umelcov a zamestnancov z IRIS do iných Cirque du Soleil produkcií.

Predstavenie IRIS bola jednou z najambicióznejších inscenácii Slnečného cirkusu. Scenár a réžia: Philippe Decoufle s pôvodnou hudbou od filmového skladateľa Danny Elfmana. Inscenácia sa venovala histórii filmu. Ceny lístkov na túto show kolísali. Na základe posledných informácii z webových stránok Iris sa ceny vstupeniek pohybovali v intervale 43 až 133 amerických dolárov. Daniel Lamarre – prezident a prevádzkový riaditeľ Cirque du Soleil pred premiérou vyhlásil, že 18 miliónov návštevníkov ročne navštívi pešiu zónu pred divadlom. Dúfal, že IRIS môže osloviť túto klientelu, posadiť ich do sedadiel divadla, aby táto filmová prehliadka trvala večne.

Tak ako všetky ostatné predstavenia aj táto show mala fenomenálne hodnotenie a množstvo nadšených divákov. Dopyt po lístkov vraj nesplnil očakávania cirkusu. Predstavitelia Cirque du Soleil ďalej dodali, že boli poctení pracovať s mestom Los Angeles a skupinou CIM Group pri uvedení predstavenia IRIS. Bolo radosťou inscenovať IRIS v krásnom state-of-the-art Dolby Theatre, a vybudovať si skvelé vzťahy v Los Angeles.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)