Odpusťte, už naozaj musím ísť, hovorí Kanaďan Guy Laliberté len niekoľko minút po vyhlásení za svetového podnikateľa roka. A potom vybehne zo sály, kde bola krátka tlačová konferencia s víťazom.
Pravda, mnoho z toho, čo novinárov zaujímalo, povedal už predtým. Ako jedinému z 39 súťažiacich o titul mu museli organizátori usporiadať hromadné stretnutie s novinármi.
Zo slávnostného večera sa ponáhľal na letisko. Už tak mal namále, aby stihol lietadlo do Kanady. Na svet práve prichádzalo jeho piate dieťa.
Pouličný umelec
Správa, že podnikateľom roka v súťaži Ernst & Young sa stal zakladateľ cirkusu, sa neraz stretla s rozpakmi. Do doby, keď sa najväčšie biznis príbehy odohrávajú v sektore informačných a priemyselných technológií, v energetike či vo svete módy a luxusu, akoby cirkusantské remeslo nezapadalo. No príbeh zakladateľa cirkusovej siete Cirque du Soleil (Cirkus slnka) dokazuje, že jeho nárok na titul nie je o nič menší.
![]() |
Guy Laliberté: Oživil svoje bankové konto a upadajúce odvetvie. |
Keď mal rodák z Quebecu G. Laliberté osemnásť rokov, vydal sa do Európy. Pôvodne sa chcel trochu zabaviť, pocestovať a vrátiť sa do školy. Počas stopovania na starom kontinente sa živil ako pouličný umelec. Zarábal si hrou na hudobných nástrojoch, rozprávaním historiek, kráčaním na chodúľoch. A neprestal s tým, ani keď sa vrátil do Kanady.
Spolu s priateľom Danielom Gauthierom získal kontrakt, aby zorganizoval šou na počesť 450. výročia príchodu Francúzov do Kanady. Hoci podujatie sa stretlo s vlažným záujmom ľudí, G. Laliberté sa ho rozhodol zdokonaliť a viackrát opakovať.
Aby mohol naplniť svoj sen a vybudovať celý cirkusový svet, zašiel po pôžičku do banky. Presvedčiť bankárov, že práve cirkus je nástrojom, pomocou ktorého zarobí na splatenie úveru i s úrokmi, bolo – pochopiteľne – ťažké. Najprv ho jednoducho poslali preč. No napokon sa mu jedného z nich podarilo presvedčiť.
Hráč pokru
Po dvadsiatich rokoch je G. Laliberté rozhodujúcim majiteľom cirkusovej firmy Cirque du Soleil. Už dávno nejde iba o jeden podnik, ale o celú sieť zábavného biznisu. Vrátane spoločnosti, ktorá pre predstavenia skladá hudbu.
Ústrednou myšlienkou cirkusu, v ktorom nevystupujú zvieratá a v ktorom sa nerozpráva, je spojenie divadla a artistických kúskov. Živý orchester s dynamickým operným spevom, pôsobivá hra so svetlom, kombinácia akrobacie a tanca – to všetko z obyčajného cirkusu robí pútavé predstavenie. Ktoré doteraz videlo vyše tridsať miliónov divákov. Spoločnosť v súčasnosti zamestnáva dva a pol tisíca ľudí, z toho šesťsto umelcov.
G. Laliberté na cirkusovom varieté zbohatol. Časopis Forbes odhadol jeho majetok, tvorený predovšetkým podielom v cirkusovom koncerne, na 1,5 miliardy amerických dolárov. „Do konca života ho nepredám,“ odpovedá na otázku, kedy sa rozhodne svoj biznis opustiť.
Z nasadenia, s kým rozpráva o cirkuse, o spolupracovníkoch a plánoch, sa jeho slová zdajú úplne samozrejmé. No ak by to predsa len bol iba odkaz pre potenciálnych investorov, že budú musieť ponúknuť naozaj dosť, aby ho presvedčili, nik by sa nemohol čudovať.
G. Laliberté je zvyknutý blufovať. Okrem manažovania zábavného koncernu a občasného vystupovania je jedným z najlepších hráčov pokru v Amerike. A teda pravdepodobne aj na svete. Ako účastník najvyššej americkej pokrovej súťaže v nej vyhral 700-tisíc dolárov.
Prečo cirkusant
Hoci súťaž Ernst & Young o najlepšieho podnikateľa sveta je len jedna z viacerých, patrí medzi najznámejšie. Ak nie je priamo najznámejšia.
Prečo sa porota rozhodla oceniť práve cirkusového umelca? Jej členovia to vysvetľovali viacerými dôvodmi. Podľa nich za G. Lalibertém stojí nielen zaujímavý príbeh, keď sa z pouličného „remeselníka“ stal uznávaný biznismen. Ale aj fakt, že sa spolupodieľal na obnove upadajúceho odvetvia.
Prinajmenšom v Severnej Amerike sa záujem o cirkusové predstavenia pred pár desaťročiami začínal vytrácať. Nápad G. Lalibertého spojiť umenie a artistické kúsky motivoval mnohých ďalších. A vytvoril nový typ zábavy. O jeho renomé v Kanade svedčí aj to, že po udelení ceny mu oficiálne zagratulovala kanadská vláda.
„Nechcem, aby to vyznelo ako pretvárka. Ale myslím si, že máme dostatočnú finančnú a spoločenskú silu, aby sme dokázali byť významným faktorom pri zmene spoločnosti,“ hovorí o pôsobení v cirkuse.
FOTO – ERNST & YOUNG
článok je publikovaný so súhlasom Autora
Zdroj: eTREND