Seriál predstavení: La Magie Continue

Matúš Kočiš
9 min čítania

Každé z vystúpení Slnečného cirkusu je svojím spôsobom výnimočné. Po predchádzajúcom turné však prišlo niečo nezvyčajné. Ťažko sa to samozrejme opisuje, stačí to vidieť. Aj keď predstavenie malo derniéru 22. septembra 1985, dnes neexistuje spôsob ako predstavenie vidieť naživo, pôvodné vystúpenie je zaznamenané v podobe VHS alebo DVD videozáznamu. Čítajte rozhodne ďalej. Dočítate sa podrobnejšie o jednotlivých číslach v predstavení, kde mágia a fantázia ožívajú.

Najprv sa budem venovať osobnostiam resp. postavách, ktoré sú v show o niečo výraznejšie. Začnem excelentným cirkusovým uvádzačom Michelom Barettom. Bol presvedčivým Ringmajstrom, ktorý uvádzal jednotlivé čísla a podával správy publiku. Bol šarmantným hostiteľom. Na video zázname prítomný nie je. Aj keď sa predstavenie odohráva pod šapitó so skutočnými divákmi, jednotlivé čísla za sebou nasledujú bez uvádzania akýmkoľvek človekom. Treba tiež poznamenať, že ringmajster, ako sa správne hovorí uvádzačovi v cirkuse, je v Slnečnom cirkuse výnimkou. Dnes sú jednotlivé čísla zakomponované do tématického deja, ktorý je hraný viacerými účinkujúcimi. Úloha Michela Barettona bola teda skôr oživením než jej dôležitou súčasťou.

Ďalšou postavou v predstavení je Ben La Barouette. Klaun a básnik so zmyslom pre fantáziu. Zosobňuje mágiu v cirkuse. Jeho úlohou je tiež vypĺňať priestor medzi jednotlivými číslami. Je tiež v úlohe artistu s úžasnou rovnováhou v čísle Tonatiuh Morales a tiež mužom s červenou čiapkou.

Klaunom a zabávačom je Rodrigue „Chocolat“ Tremblay. Jeho jediná komická scénka s bicyklom zabáva divákov pod šapitó. V show je scénka premostením k veľkému skupinovému číslu Cycle.

Poslednou výraznou postavou La Magie Continue je Denis Lacombe. Získal bronzovú medailu na festivale „festival du cirque de demain“ v Paríži. Účinkovanie a spoluprácu so Slnečným cirkusom má aj v ďalších rokoch zaručenú so svojou mimoriadne vydarenou scénkou, kde je v úlohe dirigenta. Stretneme sa s ním v ďalších častiach tohto seriálu jednotlivých predstavení.

Teraz už však k samotnému magickému predstaveniu. Show začína krátkou scénkou. Na jej začiatku je muž s lampou. Jej svetlo mení noc na deň. Na scénu prichádzajú ľudia s dáždnikmi. Je búrka. Ľudia sa začnú zhromažďovať v strede scény. Dáždniky ich pred búrkou hránia. Skupinku prebúdza k životu muž s červeným klobúkom. Ústredná postava predstavenia. Ľudia ukazujú svoju druhú tvár. Okrem svojej skutočnej tváre majú ešte jednu – maskovanú.

La Magie Continue pokračuje číslom Tightrope. Číslo na tenkom lane je vylepšené z predchádzajúcej show Le Grand Tour. V úspešnej dvojročnej spolupráci s Cirque du Solei Agathe a Antoine predvádzajú neuveriteľné kúsky na nestabilnom lane. Video záznam z filmografie Slnečného cirkusu tejto show však po úvodnej scénke pokračuje iným číslom. Je ním žonglovanie s rôznymi rekvizitami. Nicolette Hazenwinkel, Frédéric Zipperlin a Eric Borgman žonglujú s krúžkami a futbalovými loptami potom, čo sa na scénu vylezú z obrovskej krabice. Predstavenie pokračuje ďalším vynoveným číslom z predchádzajúceho turné. Pawel Biegaj a Piotr Matula získali na Európskych halových akrobatických majstrovstvách tretie miesto. V show predvádzajú náročnú akrobaciu s číslom nazvaným Hand to hand. Jeden druhého držia na ramenách, na rukách a predvádzajú náročné gymnastické prvky. Po vtipnej vložke klauna „Chocolat“ s bicyklom nasleduje veľmi talentovaná skupinka s názvom Cycles. Jeden bycikel a niekoľko artistov krúžiacich okolo scény. Členmi skupiny sú: Frédéric Zipperlin, Amélie Demay, Luc Tremblay, Roch Jutras, Tonatiuh Morales, Jean Saucier, Daniel Seart-Boun, Nicolas Dupéré a Piotr Matula.

Mladú equilibristku v čísle známom ako Mechanical Doll predstavuje francúzska Amélie Demay. Predvádza handbalancing. Klaun v červenom klobúku prichádza na scénu s malou bábikou. Pokúša sa z tejto malej bábiky urobiť niečo väčšie. No nedarí sa mu to. Keď klaun zaspáva, z bábiky sa stane francúzska artistka a fantázia dostáva zelenú. Po skončení čísla sa klaun zobudí. Vo svojom klíne má šaty, ktoré mala oblečené artistka. Do reality po prebudení sa objavuje aj malý kamarát pre bábiku rovnako oblečený ako náš klaun a s červeným klobúkom. Po ďalšom magickom vstupe sa mimoriadne efektne v strede scény vo výške objavuje mladá lietajúca trapézistka. Je ňou Lorraine Desmarais. Spisovateľka, herečka a choreografka z Quebecu, ktorá predvádza vzdušné sólo. Biele zošívané látky vzbudzujú dojem narodenia. Hudba a letecká akrobacia artistky v tejto magickej fantázii pokračujú.

Nasleduje jedno z vrcholných čísel sprevádzané krátkymi, občas vtipnými, scénkami. Zdanlivo, celkom náhodne, sa striedajú jednotlivé krátke cirkusové čísla. A všetkých diriguje Denis Lacombe. Vrcholné číslo so stoličkami sme tiež už videli prvýkrát v predstavení Le Grand Tour. Les Cyclones je číslo kde umelec dvihne a udrží na svojej brade niekoľko stoličiek naraz. Je ťažké si to vôbec predstaviť ale v cirkuse je to možné vidieť na vlastné oči.

Po tom, čo preruší živú kapelu sa Denis Lacombe dostáva k svojej vrcholnej scénke ako zábavný neodolateľný dirigent. A tiež si obuje lyžiarske čižmy a zmení sa na mechanického klauna. S touto mimoriadne vydarenou scénkou sa v ďalších predstaveniach Slnečného cirkusu ešte stretneme.

Dostávame sa, ako keby, na hodinu telesnej výchovy. V scénke účinkuje skupinka vrcholových artistov: Zigmunt Biegaj, Michael Barette, Jean Paul Seart-Boun, Luc Dagenais, Roch Jutras, Tonatiuh Morales, André St-Jean a Jean Saucier. Svojím trénerom sú prinútený k náročným preskokom. Každý z nich sa obáva toho, čo bude nasledovať. Nie je si istý, ako to dopadne. Presviedčací talent trénera víťazí a výsledok stojí zato. Tak ako je už zvykom v Cirque du Soleil sú tieto akrobatické skoky predvádzané s maximálnou ľahkosťou aj napriek vysokej náročnosti. Scénka končí tým, že postupne jeden na druhého povyskakujú na ramená a vytvoria vysoký ľudský stĺp.

Vďaka spolupráci s čínskou vládou v programe účinkujú aj najtalentovanejší čínski akrobati s vystúpením Spining Meteor. Bol to začiatok spolupráce s Čínou a vôbec prvé hosťovanie pod šapitó Cirque du Soleil. Medzi umelcami sú: Cui Feng Yun, Li Yi Shi a Xu Juan. S týmto číslom získali v roku 1984 druhé miesto na medzinárodnom cirkusovom festivale v Monte-Carlo. Dokážu točiť s miskami naplnenými vodou po celú dobu predvádzania čísla. A to navyše pri akrobatických výkonoch s rôznymi časťami tela. Voda z misiek sa samozrejme nevyleje.

Premiéra: Máj 1, 1986 (Expo 86) Máj 18, 1986 (Turné)
Réžia: Franco Dragone
Autor hudby: René Dupéré
Derniéra: September 28, 1986

Tvorca: Guy Laliberté
Riaditeľ tvorby: Guy Caron
Kostýmy a rekvizity: Jean-Yves Cadieux
Umelecký riaditeľ: Lorraine Turpin
Výtvarník scény: Andre Caron
Hudba: Fernand Bernard, Jean Neron
Svetlá: Luc Lafortune

Itinerár:

1986: Canadian Tour

  • Expo 86: 5/1/86 – 5/11/86
  • Sherbrooke: 5/18/86 – 5/24/86
  • Montréal: 5/29/86 – 6/30/86
  • Québec: 7/5/86 – 7/27/86
  • Saint-Sauveur: 8/1/86 – 8/10/86
  • Longueuil: 8/28/86 – 9/7/86
  • Ottawa: 8/28/86 – 9/7/86
  • Toronto: 9/12/86 – 9/28/86

Nasleduje už len defilé účinkujúcich a standing ovation. Cesta mágiou a fantáziou sa končí. No my však vieme, že o rok (prenesením sa do roku 1987) sa s Cirque du Soleil opäť stretneme s novým turné s názvom Le Cirque Réinventé, ktoré navštívi len mestá Severnej Ameriky. O tom až nabudúce v našom ďalšom pokračovaní seriálov predstavení. Dúfam, že pri čítaní tohto článku vo vás, aspoň na chvíľu, mágia a fantázia ožila.

Zdroj a FOTO Richasi’s Domain

kľúčové slová: , , ,
zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *