Seriál predstavení: Le Grand Tour

Autor: Seriál 6 630 zobrazení

29 Aug 2008

Otváram prvý seriál, kde prinesiem základné informácie o všetkých predstaveniach Slnečného cirkusu. Hneď prvou časťou tohto seriálu nemôže byť nič iné ako Le Grand Tour.

visual.jpg A začíname. Môže sa ísť na turné. Ukážeme všetkým, čo dokážeme. Postavíme si stan a budeme všade doma. Pôjdeme za divákmi a predstavíme im náš program. Prenesieme sa do roku 1981 do Kanady. Aj keď už cirkusy a cirkusové umenie dávno existovalo nie je to ani zďaleka Kanada v ktorej by mohla byť nejaká cirkusová tradícia. Pouliční umelci, artisti a zabávači boli neorganizovaní a chceli to zmeniť. Zakladá sa Club des Talons Hauts, Inc. (the High-Heels Club). Bola to nezisková organizácia založená za účelom podpory cirkusového umenia a hlavne združenie pre pouličných umelcov. Prvými organizovanými pouličnými vystúpeniami boli Les Echassiers de Baie St-Paul (1981-1983) a Fęte Foraine de Baie St-Paul Le Rendez-vous des amuseurs publics (1982-1984).

V júni 1984 vláda v Quebecu potrebovala zabezpečiť a pripraviť oslavy 450 výročia príchodu Jacques Cartiera (čo bol slávny moreplavec, ktorý sa kedysi dávno pokúšal nájsť cestu na západ a objavil tak Kanadu). Kultúrny program pre tieto oslavy zabezpečil Cirque du Soleil. Guy Laliberté ako zakladateľ vytvoril veľmi zvláštnu show. Le Grand Tour du Cirque du Soleil bol pôvodne plánovaný jednoročný projekt k spomínaným oslavám konajúci sa v roku 1984. Trval po dobu 13 týždňov a navštívil 11 miest Quebecu. Prvá veľká premiéra bola prezentovaná v Gaspé (Quebec) a pod modro – žltým stanom pre 800 divákov. V roku 1985 si Slnečný cirkus s touto show turné zopakoval po ďalších mestách Kanady. Kompletný itinerár turné nájdete na konci tohto článku.

V programe sa predviedli artisti: Les Stagiaries, Les Enfants, tanečníci: Break Dance, Le Tango cirkusové čísla: Handbalance, Juggling, Aluna, Tight Rope muzikanti: La Fanfafonie, zábava: Klauni, La Ratatouille, Denis Lacombe

Ak sa dnes povie Cirque du Soleil, každý si okrem iných charakteristických vecí predstaví aj neuveriteľné artistické výkony. Artisti predvádzajúci tie najťažšie akrobatické kúsky s ohromnou ľahkosťou a presnosťou. Neuveriteľná drina a obrovský talent tých najlepších artistov sveta divákom v hľadisku “vyráža dych“. Verím, že Les Stagiaries takými boli tiež. Medzi ôsmimi artistami (oblečenými v bielych košeliach a modrých teplákoch) boli v turné: Michelle Croze, Elisabeth Geissbuhler, Michael Legault, Nathalie Sabourin, Jean Saucier, Tonatiuh Morales and of course Michel Barette.
V ďalšom čísle vystupujú aj deti. V dobe premiéry mal najmladší detský umelec len 10 rokov. Súbor  bol v zložení (v zátvorke uvádzam vek): Lucie Laurier (10), Claude Beaudoin (14), Noémic Gélinas (10), and Deniel (12) and Jean-Paul Seart-Boun (15).

V programe vystupujú aj tanečníci a to s číslom Break Dance. Iste vám názov čísla veľa napovedá. Dnes tento tanečný štýl veľmi dobre poznáme. No v čase premiéry tejto show to bola jedinečná novinka. Tanečníkmi bola dvojica Yves Decoste a Sylvain Gaumont, ktorá svoje tanečné vystúpenie predvádzala po celom obvode Bigtop (cirkusového stanu).

Dostávame sa k číslu Handbalance. Ide o klasické cirkusové číslo, kde artista drží svoju partnerku nad hlavou na rukách. Toto číslo predvádzali Steve Kielbasinski a Angela Laurier.

Žongléri a žonglovanie je súčasťou snáď každého cirkusového predstavenia. V prvom programe Slnečného cirkusu žonglovanie jednoducho nemohlo chýbať. Na scéne bola hneď dvojica žonglérov Pierre Duhaime a Daniel Gulko.

V programe dostáva priestor aj hudobné číslo v podobe skupiny profesionálnych muzikantov s názvom La Fanfafonie. Živá kapela v show predsa nemôže chýbať.

Ďalšie tanečné číslo je Tango. Nešlo ani tak veľmi o klasické tango, skôr o jeho stvárnenie. Unikátnym bolo, že Giles Ste-Croix spolu so svojou partnerkou predvádzajú tento tanec na chodúľach.

Diváci do cirkusu prichádzajú dnes aj kvôli zábave. Aj pred 20 rokmi to nebolo inak. Cirkus a klauni je to, čo cirkus charakterizuje. Azda nemôže byť výstižnejší cirkusový plagát, kde je zobrazený klaun. Smiešny kostým, zmaľovaná tvár, a hlavne dobrá nálada v tvári. Úlohu klauna si zahrala Sonia Côté.

Umenie Boleadoras a umelci z Argentíny v zložení Juan Saavedra, Elisabeth La Commare a Luis Lopez je ďalšie cirkusové číslo v programe.

Komediálna scénka s názvom La Ratatouille je ďalšou veľkou zábavou pre divákov. Klauni sú vždy v nesprávny čas na nesprávnom mieste a o to ide najviac. Na prezentácii fotografií z tejto show sú klauni z tejto scénky odfotografovaní ako hokejisti.

Jedno z najťažších cirkusových čísel je pohyb vo výškach. A ak je k tomu pohyb pre artistu obmedzený na „kvázy“ nestabilnom, tenkom lane, výborné cirkusové číslo je hotové. Klasické číslo, kde divák neverí vlastným očiam a hovorí si, že to snáď nie je možné. Bolo to azda vrcholné číslo predvádzané dvojicou artistov.

Poslednou zábavnou scénkou, ktorá bola v programe Le Grand Tour je dirigent orchestra v podaní Denisa Lacombeho. S týmto zabávačom sa stretneme ešte v ďalších programoch Cirque du Soleil, čo dokazuje úspešnosť tejto scénky.

Premiéra: Jún 16, 1984 (1984) Máj 14, 1985 (1985)
Réžia: Franco Dragone
Autor hudby: René Dupéré
Derniéra: August 26, 1984 (1984) Sept. 22, 1985 (1985)

Tvorca: Guy Laliberté
Riaditeľ tvorby: Guy Caron
Kostýmy a rekvizity: Hélène Dubé
Umelecký riaditeľ: Lorraine Turpin
Výtvarník scény: Andre Caron
Svetlá: Jean Leduc
Štúdiový riaditeľ: Serge Roy
Tréner: Zygmunt Biegaj

Itinerár

1984: Québec Province Tour

 • Gaspé: 6/16/84 – 6/19/84
 • Baie-Comeau: 7/23/84 – 6/25/84
 • Jonquičre: 6/28/84 – 7/1/84
 • Rimouski: 7/5/84 – 7/8/84
 • Saint-Jean-Port-Joli: 7/12/84 – 7/15/84
 • Baie-Saint-Paul: 7/19/84 – 7/22/84
 • Québec: 7/26/84 – 7/29/84
 • Magog: 8/2/84 – 8/5/84
 • Hull: 8/9/84 – 8/12/84
 • Sorel: 8/16/84 – 8/19/84
 • Montréal: 8/23/84 – 8/26/84

1985: Canadian Tour

 • Montréal: 5/14/85 – 6/2/85
 • Sherbrooke: 6/7/85 – 6/16/85
 • Ottawa: 6/21/85 – 7/1/85
 • Québec: 7/5/85 – 7/21/85
 • Toronto: 7/26/85 – 8/11/85
 • Niagra Falls: 8/16/85 – 9/2/85
 • Montréal: 9/8/85 – 9/22/85

Od roku 1984 a od prvej premiéry ubehlo dosť veľa času. So súčasnými predstaveniami je vidieť akú cestu Slnečný cirkus prešiel. Ťažko je hodnotiť predstavenie, no podľa všetkého to bolo výborné vystúpenie so všetkým čo k cirkusu patrí. Bolo to teda pravé cirkusové predstavenie. V ďalšej časti seriálu zdokumentujem program nasledujúceho turné s názvom La Magie Continue.

Zdroj a FOTO Richasi’s Domain

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

 • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
 • jakub: :( skoda :( [...]
 • jakub: Konecne :) [...]
 • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
 • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)