Máme klauna v Corteu

MarosH
2 min čítania

Cirque du soleil bude mať ďalšieho slovenského reprezentanta. Juraj Benčík, slovenský herec, pre mnohých známy aj ako moderátor Telerána na Markíze, no preslávený aj svojím umením ako mím, sa stane jednou z hlavných postav v putovnom predstavení Corteo a zahrá si v nej šesťkrát do týždňa postavu bieleho klauna – The White clown a v alternácii Dream clown.

Corteo v taliančine znamená „sprievod“, je to radostný sprievod. Jeho hlavnou postavou je klaun, ktorý si predstavuje vlastný pohreb a jeho „smútočný“ sprievod, konaný v karnevalovej atmosfére, no s pozorným dohľadom starostlivých anjelov. Striedaním veľkých a malých, smiešnych i tragických scén a kúzla dokonalosti s kúzlom nedokonalosti, show poukazuje na silu i krehkosť klauna, rovnako ako jeho múdrosť a láskavosť. Zobrazuje ľudskosť klauna, ktorý je v každom z nás.

Juraj bol už od roku 2007 evidovaný v databáze umelcov a možných spolupracovníkov pre Cirque du soleil. Podľa jeho slov zúčastnil sa na konkurze kde spomedzi 400 účastníkov vybrali v celosvetovom užšom výbere 5 a následne práve jeho. Dôležitou súčasťou konkurzu bolo aj video s nasnímanou vlastnou improvizáciou na už existujúce obrazy z predstavenia. Mal znova zahrať rolu klauna vo svojom vlastnom prevedení. Musel sa pripraviť na verziu predstavení aj v ruštine aj v angličtine.

Mnoho informácii z prebehajúcich prípravných prác je tajných, ale čo to sa z rozhovoru s Jurajom podarilo odhaliť. Prezradil, že ruština bola dôležitá pre nasledujúce putovanie, keď sa Corteo chystá do Petrohradu, Kazane a následne do Moskvy. Na predstavenia, ktoré budú nasledovať potom bola zasa potrebná angličtina, lebo Cirque du soleil sa so show Corteo presunie do Europy. Jeho angažmán v Corteu bude trvať rok a pol (začína 26.4.2010 a predbežne končí 31.12.2011), bude ho sprevádzať aj jeho manželka s deťmi. Tiež prezradil, že už v lete 2011 príde ďalšia show opäť do Viedne. Podľa našich dedukcií by to mohla byť práve Corteo.

Jurajovi držíme palce a vyskúšame sa s nim spojiť a získať o kúsok viac informácii.

zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *