Máme klauna v Corteu

Autor: Corteo| Juraj Benčík v Cirque| Slováci v Cirque du Soleil 4 776 zobrazení

7 Apr 2010

V Slnečnom cirkuse máme oficiálne tretieto slováka, ktorý vystúpy v oslnivom predstavení. Po Alexandre Apjarovej (z ukončenej show Delirium) a Jáni Petrovičovi (nedávno odišiel zo show Saltimbanco) sa medzi najlepších umelcov zaradí aj Juraj Benčík. Na putovných show Corteo bude viať aj slovenská vlajka.

Juraj Benčík

Cirque du soleil bude mať ďalšieho slovenského reprezentanta. Juraj Benčík, slovenský herec, pre mnohých známy aj ako moderátor Telerána na Markíze, no preslávený aj svojím umením ako mím, sa stane jednou z hlavných postav v putovnom predstavení Corteo a zahrá si v nej šesťkrát do týždňa postavu bieleho klauna – The White clown a v alternácii Dream clown.

Corteo v taliančine znamená “sprievod”, je to radostný sprievod. Jeho hlavnou postavou je klaun, ktorý si predstavuje vlastný pohreb a jeho „smútočný“ sprievod, konaný v karnevalovej atmosfére, no s pozorným dohľadom starostlivých anjelov. Striedaním veľkých a malých, smiešnych i tragických scén a kúzla dokonalosti s kúzlom nedokonalosti, show poukazuje na silu i krehkosť klauna, rovnako ako jeho múdrosť a láskavosť. Zobrazuje ľudskosť klauna, ktorý je v každom z nás.

White clown

Juraj bol už od roku 2007 evidovaný v databáze umelcov a možných spolupracovníkov pre Cirque du soleil. Podľa jeho slov zúčastnil sa na konkurze kde spomedzi 400 účastníkov vybrali v celosvetovom užšom výbere 5 a následne práve jeho. Dôležitou súčasťou konkurzu bolo aj video s nasnímanou vlastnou improvizáciou na už existujúce obrazy z predstavenia. Mal znova zahrať rolu klauna vo svojom vlastnom prevedení. Musel sa pripraviť na verziu predstavení aj v ruštine aj v angličtine.

Mnoho informácii z prebehajúcich prípravných prác je tajných, ale čo to sa z rozhovoru s Jurajom podarilo odhaliť. Prezradil, že ruština bola dôležitá pre nasledujúce putovanie, keď sa Corteo chystá do Petrohradu, Kazane a následne do Moskvy. Na predstavenia, ktoré budú nasledovať potom bola zasa potrebná angličtina, lebo Cirque du soleil sa so show Corteo presunie do Europy. Jeho angažmán v Corteu bude trvať rok a pol (začína 26.4.2010 a predbežne končí 31.12.2011), bude ho sprevádzať aj jeho manželka s deťmi. Tiež prezradil, že už v lete 2011 príde ďalšia show opäť do Viedne. Podľa našich dedukcií by to mohla byť práve Corteo.

Jurajovi držíme palce a vyskúšame sa s nim spojiť a získať o kúsok viac informácii.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)