Nehoda v show KA (detaily)

Autor: KA 4 451 zobrazení

2 Júl 2013

Sumarizujeme malé množstvo detailov, ktoré sa začínajú objavovať po desivej nehode, ktorá si zobrala život mladej artistky Sarah Guillot-Guyard. Poznáme príčinu smrti.

Vyšetrovanie nehody, ktorá sa stala počas predstavenia KA v MGM Grand Theater v Las Vegas, sa naplno rozbehlo v pondelok a mohlo by trvať až 6 mesiacov. Zároveň je potvrdené, že show KA je až do 16 júla zrušená. Ďalších 18 predstavení Cirque du Soleil pokračuje v plánovaných termínoch bez zmeny ako aj sedem predstavení v Las Vegas – kde sa nehoda stala.

Je potvrdené, že Sarah bola pripútaná k postroji a pripnutá ku káblu, ktorý ovládal jej polohu v cirkusovom čísle Final Battle Scene. Mechanizmus s ňou pohyboval hore a dole na vertikálnej stene spolu s ďalšími 16 umelcami. Všetko sa dialo rovnako ako po nespočetných opakovaniach počas siedmych rokov repríz show KA v MGM Grand Theater.

“Bola zdvihnutá na vrchnú stranu steny pódia a potom už len prepadla dole”, povedal priamy divák predstavenia Dan Mosqueda pre denník The Las Vegas Sun. “Spočiatku si veľa ľudí v publiku myslelo, že to bolo súčasťou choreografie boja. Avšak bolo počuť krik, a potom stony a počuli sme ženský plač umelca z javiska,” doplnil divák. Iný divák povedal, že videl niečo ako vozík s kolieskami padať po stene pódia dolu.

Sarah bola okamžite prevezená sanitkou do University Medical Center. Lekárska správa uvádza, že Sarah zomrela v sanitke na následky zranení tupím predmetom do hrude (v preklade multiple blunt force trauma) a bola vyhlásená za mŕtvu o 23:43 miestneho času.

Začína sa špekulovať o možných príčinách. Uvažuje sa o mechanickej poruche ako aj o zlyhaní ľudského faktora. Renee-Claude Menard – riaditeľ Cirque du Soleil povedal: “V tomto okamihu, nemôžem potvrdiť, čo sa presne stalo. Môžem jednoznačne potvrdiť, že nemala vykĺznuť zo svojho postroja.”, ďalej dodal, že Cirque du Soleil plne spolupracuje s príslušnými orgánmi s cieľom určiť príčinu tragickej udalosti.

John Fudenberg – súdny lekár povedal “Budeme spolupracovať s OSHA pri vyšetrovaní tejto tragickej nehody. Zameriame sa na bezpečnostný postroj, ktorý Cirque du Soleil používa pri každej zo show. Viem, že spoločnosť vynakladá veľké úsilie, aby výkon umelcov bol maximálne bezpečný. Našou prioritou je zistiť, ako k nehode došlo. Musíme presne vedieť, čo sa nepodarilo, aby OSHA mohla vydať odporúčanie k tomu, aby sa rovnakej či podobnej udalosti v budúcnosti zabránilo.”

Erica Linz – hrala v 3D filme Cirque du Soleil Word’s Away, a bola taktiež artista v show KA po dobu siedmych rokov. V rozhovore v októbri okrem iného uviedla, že spoločnosť vykonáva pravidelné bezpečnostné kontroly a hovorila aj o rozsiahlych školeniach, ktorých sa zúčastňuje každý umelec. Svoj pohyb artista zdokonaľuje najprv na zemi pred tým, než ho trénuje vo výškach. Počas predstavenia sú všetci umelci v neustálom rádiovom spojení s bezpečnostnými technikmi.

“Je niekoľko záchranných plánov na všetko. Robí sa záchranársky výcvik a prechádzajú sa všetky možné scenáre, ” povedala Linz, ktorá dodáva, že ešte nikdy nemala potrebu niektorý z postupov použiť. Stage (pódium) v divadle MGM Grand Theater, kde sa koná show KA sú svojou podstatou dve pohyblivé plošiny. Tieto plošiny sa nakláňajú aj rotujú. Pri niektorých číslach sa stage vertikálne pozdvihne ako jedna stena čím sa odkrýva priestor pod pódiom. Voľný priestor je chránený nafukovacím airbagom a bezpečnostnou sieťou. O technických aspektoch výroby s dôrazom na bezpečnosť hovorí aj dokument KA Extreme priamo z produkcie Cirque du Soleil. Pre show KA je k dispozícii viac ako 160 záchranných postrojov 21 rôznych typov. Každý postroj je ručne montovaný na umelca a pravidelne sa kontroluje tak pred ako aj počas každej show. Káble na ktorých sú artisti zavesený zvládnu váhu 1800 kg.

Montáž zariadení a ich bezpečnosť je prioritou číslo jedna v show KA. Akrobati a umelci dopadajú do záchrannej siete, ktorú drží 18 navyjákov a má niekoľko rôznych konfigurácii. Nafukuje sa aj skladací airbag. Všetky systémy majú vlastné záložné zdroje uvádzané do činnosti pri výpadku energie, ktoré ich udržiavajú v činnosti minimálne 90 minút. Scenár show počíta v nejednom čísle, že artista alebo umelec opustí pódium a prepadne do jamy (ničím neistený) mimo dohľadu divákov a dopadne na airbag. Ak sa vyskytnú problémy s airbagmi pod pódiom, akrobati o tom dostanú správu priamo do uší a spustia sa blesky na pódium – ako druhý signál.

The final battle scene s veľkou pravdepodobnosťou nebude súčasťou show KA, až do úplného konca vyšetrovania (čo môže trvať aj šesť mesiacov). Táto záverečná scéna predstavenia je dôležitou súčasťou príbehu predstavenia, kedy artisti bojujú medzi sebou na zvislej stene zavesení a zlaňovaní na drôtoch keď ich publikum pozoruje z vtáčej perspektívy.

fotografie a zdroj

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)