Poznámky k Delíriu v Sazka Aréne

Autor: Delirium| Show 3 429 zobrazení

23 Sep 2008

Na konci októbra 2007 priviezli agentúry Live Nation a Interkoncerts do Sazka Arény predstavenie Cirque du Soleil nazvané Delirium. Splnia tak sen šéfovi Sazky Alešovi Hušákovi. Ja osobne som o predstavení nesníval, ale upozornil ma na neho e-mail od Cirque Club, ukážky predstavenia ma zaujali a tak som si kúpil lístok.

Na konci októbra 2007 priviezli agentury Live Nation a Interkoncerts do Sazka Areny predstavenie Cirque du Soleil nazvané Delirium. Splnia tak sen šéfovi Sazky Alešovi Hušákovi. „Rád by som v Sazka Aréne videl vystúpenie Cirque du Soleil. Je to zatiaľ taký môj nesplnený sen,” uviedol.

Ja osobne som o predstavení nesníval, ale upozornil ma na neho e-mail od Cirque Club, ukážky predstavenia ma zaujali a tak som si kúpil lístok.

Čo to je za cirkus?

Moderný. Veľký. Dobrý. Úspešný.

Cirque du Soleil založili v polovici 80. rokov dvaja bývalí pouliční umelci v Montreale. Nejde o klasický cirkus, ktorý občas rozbije svoje šapité v našom meste, nenájdete v ňom napríklad žiadne zvieratá. Zábavná spoločnost Cirque du Soleil je predstavovaná ako moderný či nový cirkus. V ich predstaveniach sú akrobatické výkony a iné prvky klasických cirkusov kombinované s motívami pouličných predstavení, ale tiež operou, baletom, rockovou a word music. Predstavenia sú postavené na príbehu, okrášlené pestrými kostýmami a doplnené naživo hrajúcou pôbodnou hudbou. .

Aj napriek tomu, že jednotlivé predstavenia majú pevnú hlavnú dejovú líniu, vzhľad a hudba nie sú strnulé. V každom predstavení sa neobjavia všetky pripravené čísla a sú zaraďované obmeňované výstupy hosťujúcich umelcov – napríklad klaunov. Jednotlivé predstavenia sa takto líšia a predstavenie ako celok sa postupne vyvíja.

Cirkus tvorí niekoľko súborov. Niektoré sú trvalo usídlené väčšinou v Las Vegas, iné cestujú po svete. Z viac než 3500 zamestnancov spoločnosti je okolo 900 aktívnych artistov. Cirque du Soleil je považovaný za jeden z najlepších cirkusov na svete. Napokon jeho predstavenia videlo od založenia okolo 50 miliónov ľudí. Možno ste sa s ním už nevedomky stretli – posledný kompilačný album Beatles nazvaný Love je hudbou z rovnakého predstavenia cirkusu v The Mirage. Pokiaľ sa viac než o šaškárny zaujímate o obchod, asi ste zaznamenali, že zakladateľ a dnešný riaditeľ cirkusu Guy Laliberté sa stal svetovým podnikateľom roka 2007.

V októbri 2007 teda mieri po prvýkrát do Česka.

Delirium

Ale predstavenie Delirium je iné ako ostatné produkcie Cirque du Soleil. Klasické predstavenia sa hrajú v jednom mieste aj niekoľko týždňov vo veľkých šapitó alebo v sálach určených iba pre Cirque du Soleil. Delirium je oproti nim multimediálna produkcia predstavujúca hudbu a scény iných predstavení Cirque. Živé multimediálne besnenie určené pre štadióny, hrané v meste len po dobu niekoľko dní, potom cirkus putuje ďalej k ďalším mestám.

V klasických predstaveniach Cirque du Soleil hraje hudba podstatnú rolu, ale nie je tou hlavnou. Je základom, na ktorom je postavená dych vyrážajúca show. Zámerom Delíria je možno použiť show pre zvýraznenie hudby. Existujúce skladby boli pre Delirium premiešané, zrytmizované, pre niektoré inštrumentálne skladby boli napísané slová, pre iné vznikli úplne nové texty. Rola hudby je tak výrazná, že predstavenie je možné považovať za koncert. Koncert šťastia hudobníkov, dvanástich tanečníkov, šiestich spevákov, deviatich akrobatov a troch hercov.

John Coulbourn vo svojej recenzii predstavenia napísal: „Vynašli opäť cirkus a potom, nedávno, vynašli opäť Las Vegas. Teraz quebecký Cirque du Soleil asi uprel svoj zrak na opätovné objavenie štadiónovej rockovej show.” hneď v ďalšej vete vyjadril Coulbourn svoje sklamanie z predstavenia slovami: „A možno si tentoraz odtrhli väčšie sústo, než mohli zjesť.” Delirium nebolo prijaté kritikmi nadšene, nakoniec pozrite sa na recenzie sami.

Já si urobím názor v sobotu a dúfam, že Chuck Lavazzi mal pravdu v slovách „… napriek tomu je Delirium trochu odľahčené Cirque du Soleil, je to však stále lepšie ako žiadny Cirque du Soleil.”

Zahraničné recenzie Deliria

Článok je preložený a pôvodne publikovaný na osobnom blogu českého autora

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)