Prvé lietanie a ako v sci-fi!

Autor: Juraj Benčík v Cirque 2 660 zobrazení

11 Máj 2010

Juraj pokračuje svojím druhým článkom, v ktorom opisuje svoje skúsenosti s lietaním. Píše svoje pocity zo záverečného ročníka budúcich absolventov L’ ecole National de Cirque. V Cirque du Soleil sú najlepší z najlepších z celého sveta. Komunikácia v napĺňaní cieľa nemôže byť bariérou. Prečítajte si ako si Juraj s týmto poradil.

Včera večer som mal štastie navštíviť generálnu skúšku tretieho, záverečného ročníka budúcich absolventov L’ ecole National de Cirque a sledoval som tam ako obarený s ústami dokorán v nemom úžase chlapcov a dievčatá vo veku 19, 20 rokov, lietajúcich na hrazde, trampolíne, žonglujúcich s predmetmi od výmyslu sveta a akrobaticky tancujúcich lepšie ako na Brodwayi. Hrali svoje jednotlivé výstupy s úžasným hereckým výrazom, komikou i úprimnym tragickým sentimentom a každý s hlbokou filozofickou myšlienkou. Každé vystúpenie, či sólové či párové, malo príbeh, alebo aspoň dramatickú výstavbu a réžiu, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani režísér nášho SND. Teda, ak by sa mu vôbec niečo podobné v živote aspoň prisnilo.

Cirkusové školy patria k individuálnej príprave rozvýjanie schopností jednotlivca pre tanec, pohyb a kreativitu. Je jasné, že ak by chcel niekto vystupovať v cirkuse, je potrebné zvoliť si niekoľkoročnú dráhu špecifickej prípravy a intenzívneho tréningu. Obyčajne sa jedná o dlhoročnú tradíciu v realizovaní takejto formy prípravy. Na celom svete sú známi ruskí, japonskí a čínski artisti. V Cirque du Soleil sú práve reprezentanti týchto národnosti prevažne v skupinových akrobatických číslach. U nás v Bratislave funguje cirkusová škola Tangere® Productions, ktorá zahŕňa hercov, tanečníkov, hudobníkov, akrobatov, gymnastov a vizuálnych umelcov. Je len do veku 18 rokov.

Hudba, svetlá, kostými a javisková technika na úrovni CDS. Veď aj sídlia v budove oproti našej a majú polovicu učiteľov od nás a najlepší z nich tiež končia v Cirque. Jeden dokonca už aj má kontrakt do Corteo, tak sa teším, že ho tam stretnem. A Slováci sú všade, direktorkou tejto školy je Slovenka – pani Daniela Arendášová.

Dnes som prvý raz lietal. Pocit ako v detstve na kolotoči, či na hojdačke. To nádherné mierne zvlnenie v žalúdku pri voľnom páde z desiatich metrov je mimoriadne vzrušujúce a príťažlivé. Hovoriť do tohto text je trochu náročné, ale veď to poznáme aj z jednoduchších divadelných techník, keď to opakujeme do nemoty, tak je to únavné, no v predstavení to zaznie len raz.

V show Corteo vystupuje niečo okolo 70 artistov, muzikantov a hercov. Sú zastúpený z 23 krajín. To číslo sa časom mierne mení – ako sa menia kontrakty jednotlivých účinkujúcich. V mieste zastávky show jednotlivé národnosti reprezentujú vlajky nad Grand Chapiteau. Aj  naša slovenská vlajka onedlho bude visieť a zastupovať jediného slováka v show Corteo a z celého Slnečného cirkusu aj jediného z účinkujúcich. Aj keď ide o Montrealský cirkus neplatí, že angličtina alebo francúzština akým si úradným jazykom. Obyčajne platí jazyková väčšina.

Trochu bol problém s jazykmi. Nedá sa hovoriť tromi, či štyrmi naraz, tak v tom bolo treba urobiť poriadok. A tak sme sa dohodli, že privátne rozhovory pred a po práci budu vo francúzštine. Počas práce komunikujeme v angličtine, alebo v ruštine. Skúšame len v jednej rečí, takže jedna skúška bude v angličtine, druhá – na druhý deň v ruštine, aby som z toho nemal chaos. Keď vyjdem z Cirque von, začínam myslieť, písať a čítať aj v slovenčine.

Ozaj dnes mi napadlo, keď som mal také malé deja vú, že je to tu ako v takom sci-fi filme, na vesmírnej lodi. Okolo sú tu všade všetky možné rasy a národnosti a počuť tu naraz aj päť, šesť rečí: francúzštinu, angličtinu, ruštinu, čínštinu, španielčinu, japončinu a sem tam aj ostatné. Keď sa stretnú dvaja Holanďania, Slováci, alebo iní, pôvodom z menej početnej kultúrnej komunity, a všetci napokon robia v jednom projekte, každý svoj vlastný job. Sci-fi je tu v Cirque du Soleil vlastne už každodenná skutočnosť.

Tak sme sa opäť niečo nové dozvedeli z kuchyne Cirque du Soleil. Je to obrovská organizácia diktujúca kvalitu v zábavnom priemysle. Milióny divákov, ktorí jednu zo show videli naživo, neverili vlastným očiam. Kontinuálne Slnečný cirkus po celom svete prezentuje 21 predstavení – 9 putovných v Grand Chapiteau, 11 stály z toho 7 v Las Vegas a jednu sezónnu počas zimného obdobia. Aj prostredníctvom tejto fun stránky a Juraja Benčíka môžete nazrieť do zákulisia moderného cirkusu.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)