Prvý deň v Cirque

Matúš Kočiš
6 min čítania

Mal som úžasne náročný prvý deň. Najprv o deviatej prehliadka u vyzioterapeuta, ktorý pohľadom a hmatom dokonale prehľadal celé moje telo a našiel všetky aj tie najmenšie drobné disfunkcie a abnormality. Dokonale vysvetlil ich príčiny a presne vedel povedať aké konkrétne cvičenia mám robiť, aby som ich odstránil.

Všetci atristi, umelci a účinkujúci v show majú neuveriteľne náročný program. Vykonávajú toto mimoriadne namáhavé povolanie dobrovoľne a s radosťou. Patrí im právom sdanding ovation. Práve maximálna fyzická a psychická príprava im to umožňuje realizovať. Neviem či snáď iný športovec má lepší servis ako títo ľudia.

Potom som robil mimoriadne náročný test, ktorý odhalil, ako sa budem správať v prípade otrasu mozgu / ktoré moje reakcie budú a ako spomalene a ktoré vynechajú úplne / a to bol test len na PC s myšou, na pamäť a reakčný čas, s písmenami, obrázkami a farbami. No hotová veda. Potom som mal hodinové stretnutie s právnikom, ktorý mi konečne vysvetlil veľa detailov, napríklad, že Canada si odo mňa zoberie na základe zákona o zahraničných zamestnancoch 30 percent z toho, čo som si myslel, že v Canade zarobím, a kopec iných milých prekvapení.

Veľka organizácia sa o svojich zamestnancoch vie postarať. Cirque du Soleil je obrovský zábavný komplex. Už nie len nový cirkus. Je vybudovaná nemenej zaujimavú a zložitá štruktúra, ktorá umožňuje realizovať tak smelé ciele pre Slnečný cirkus. Množstvo najmodernejšej techniky, priestor na vysokú efektivitu a prepracovanosť do najmenších detailov.

Všetko je tu ako vo sne. Napríklad sme išli do krajčírskej dielne, aby ma krajčír zmeral. Krajčír sedel za počítačom a kázal mi vliezť do tmavej komory, vyzliecť sa úplne a stáť dvadsať sekúnd bez pohnutia a keď som vyliezol, na obrazovke mal dokonalý 3D obraz môjho tela – chválabohu bez indiskrétnych detailov. Lenže potom aj tak musel zobrať do ruky krajčírsky meter a asi pol hodinu ma značkovať a premeriavať a zaznamenávať do toho 3D obrázku moje presné miery. Potom mi ukázal, ako sa v Cirku vyrábajú látky a šijú kostými úplne presne na mieru a farbu kože každému artistovi. Potom bol obed … fantastická francúzska kuchyňa, na výber tri druhy menu a asi sedem rôznych dezertov, to celé asi za šesť dolárov. Potom bol pohovor o poistení a spísané poistenie všakovakého druhu, aj životné.

Juraj bude v show Corteo hrať postavu bieleho klauna (The white clown) a Mŕtveho klauna (The Dead Clown). Na Slovensku Juraja poznáme ako výborného míma. Nebude predvádzať náročné akrobatické kreácie, ale bude dôležitý článok príbehu. Klaun si predstavuje svoj vlastný pohreb odohrávajúci sa v karnevalovej atmosfére s anjelmi nad hlavou, ktorí ho ticho pozorujú . V show sa jedná o porovnávanie veľkého s malým,  smiešneho s tragickým,  mágie a perfekcie, šarmu a imperfekcie, a taktiež o zvýraznenie klauna a jeho krehkosti, rovnako štedrosti a dobroty ukazujúcej humanitu, ktorá je v každom z nás.

A potom som sa dozvedel aký mám program na ďalšie týždne a v tom momente sa vypol, môj mozog odmietol komunikovať aj po francúzsky aj po anglicky a už som len prosil tlmočníka, aby sme konečne skončili, lebo bolo pol piatej večer a ja som bol hrozne unavený. Budem mať osem až desať hodín práce denne / hlavne tréningy techník, lietanie, hra na hudobné nástroje tuba a poháre s vodou, korčuľovanie na inlinoch, anglicky text, ruský text, herecká príprava na jednu aj na druhú postavu, potom líčenie, obliekanie a úprava kostýmov, k tomu fyzioterapia a špeciálna akrobatická gymnastika / s ôsmymi rôznymi učiteľmi a trénermi.

Každý účinkujúci by mal úplne bez ďalšej asistencie zvládnuť svoj vlastný make-up. V mnohých prípadoch je to otázka aj niekoľkých hodín. Aj cez najlepší servis je účinkujúci v show sám za seba. Juraj sa má možnosť ukázať. To najlepšie čo vie zúžitkuje z prípravy, ktorou prejde. Svojím kontraktom si podpísal náročný kurz, ktorý ho naučí veľa nových vecí. Aj Juraj patrí medzi najlepších umelcov z celého sveta. Juraj reprezentuje aj naše malé Slovensko (ktoré len tak mimochodom poznajú hlavne vďaka Jurajovi Halákovi). Počas turné bude okolo Grand Chapiteau viať aj naša slovenská zástava.

Keď sme skončili, navštívil som miestny hypermarket, nakúpil som asi za 120 dolárov jedlo na raňajky a na večere aspoň na tri týždne, lebo prvú výplatu budem mať až 20 mája, a keďže mám v apartmáne aj kuchynku, tak ušetrím a budem sa vyžívať v relaxačnom varení. Prišiel som domov a navaril som si zeleninovú dobrôtku s originál pikantnou thaiskou omáčkou z manga a cury. Zaspal som ako mechom udretý o pol jedenástej a spal som až do pol siedmej ráno.

S Jurajom sme v kontakte a v rámci svojho voľného času nám bude písať aj ďalej. Vie o nás a pokiaľ mu chcete niečo odkázať, môžete tak urobiť aj prostredníctvom diskusie k tomuto článku. Juraj sa teší z vašej podpory a z toho čo ho ešte len v Cirque du Soleil čaká. Držíme mu veľmi palce, aby to všetko čo najlepšie zvládol a aby sme ho čoskoro mohli vidieť v predstavení Corteo vo Viedni.

zdieľať tento článok
2 komentárov
  • Fantastické – nech určite píše ďalej, rád si opäť prečítam niečo nové z jeho fungovania v cirkuse.

  • Najskôr som si nevedel spomenúť, o ktorého moderátora z Telerána to len môže ísť. Keď sa mi dostalo do uší, že je aj mímom, tak hneď sa mi začal vybavovať konkrétnejší obraz tváre tohto moderátora. Nebol som si stále istý, ale aj s pozerania telerána som si pamätal človeka, ktorý bol svojim prístupom, vystupovaním a prezentovaním svojho pohľadu, resp. výrazu tváre celkom fajn. Teraz už viem, že je to Juraj Benčík a držím mu palce v Corteu a možno aj v iných show.

    Zdeen

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *