Saltimbanco v januári v Salzburgu

Matúš Kočiš
4 min čítania

[singlepic id=214 w=300 h=300 float=left]Určite ste sa nevedeli dočkať, kedy budete mať možnosť vidieť vystúpenie Cirque du Soleil naživo. Obzvlášť teraz, keď Slnečný cirkus tento rok 2009 oslavuje svoje 25 narodeniny. Pre hŕstku šťastlivcov, ktorí si užili pred rokom oslnivé predstavenie Varekai vo Viedni a všetkých ostatných mám dobré správy. Určite už tušíte a nemá význam nijako naťahovať tento článok. Saltimbanco je v Európe a príde dokonca veľmi blízko. Plán turné obsahuje na január 2010 mesto Salzburg, ktoré je 2.5 hodiny  autom po západnej diaľnici Autobahn A1 od Viedne. Keďže už bol oficiálne spustený predpredaj vstupeniek rozhodli sme sa ako fan klub prioritne avizovať na toto predstavenie v Salzburg aréne.

Plán turné „rozšafnej“ show Saltimbanco je uzavretý na 90% a priamo z centrály Cirque du Soleil máme avizovanú Budapešť. Áno, opäť teda veľmi blízko hlavne východného Slovenska už v apríli 2010. Európske turné malo obsahovať aj Prahu a dokonca aj Bratislavu. Srdce Európy však z programu turné vypadlo. Budapešť teda ostáva ako jediná destinácia najbližšie k Slovensku. Rozhodne si to nenechajte újsť. Rok a pol po uvedení show Varekai vo Viedni je reálna šanca vidieť Slnečný cirkus naživo (kto vie, kedy potom opäť).

Saltimbanco dostáva prívlastok „rozšafná“ show. Vzniká už v roku 1992 ako šieste putovné predstavenie moderného cirkusu. Druhé veľké turné skončilo v roku 1999 a Cirque du Soleil ho ako arénové turné opäť obnovil v roku 2007. V našej slovenskej verejnoprávnej televízii ste mohli vidieť záznam z predstavenia z roku 1994 nafilmované v Atlante. Saltimbanco prezentované dnes je však o niečo novšie, upravené a určite sa oplatí vidieť. V aktuálnej podobe je možné predstavenie vidieť iba naživo. V tejto show vystupoval aj výborný slovenský gymnasta Ján Petrovič, ešte počas arénového turné po USA a Kanade.  Slovensko však v obsadení show Saltimbanco už nemá. Ján odišiel do iného cirkusu.

Aj keď ide o putovné predstavenie, Cirque du Soleil cestuje po Európe bez cirkusového Grand Chapiteau. Aj počet predstavení je na jednu zastávku dosť malý. Vypredaný cirkusový stan striedajú vypredané arény. Upravená show pre veľké arény však nestráca v žiadnom prípade na kvalite. Priam naopak. Saltimbanco berie divákov na alegorickú a akrobatickú cestu do srdca veľkomesta. Je hravé, pestrofarebné, rozšafné s výbornou hudbou a akrobaciou moderného cirkusu ktorá už v roku 1992 preslávila Cirque du Soleil.

Blíži sa december a obdobie Vianoc. Len nedávno som sa dozvedel o výbornom nápade venovať lístok na show Cirque du Soleil ako vianočný darček. Myslím si, že je to úžasný nápad a hlavne keď ide o Cirque du Soleil, Saltimbanco, Salzburg a január. Všetko je presne tak načasované. Navyše Slnečný cirkus nechodí tak blízko Slovenska každý rok. Ponúkam odkaz na oficiálny predpredaj vstupeniek do Salzburg Arény. Od 13 do 17 januára 2010 sa tu odohrá len 7 predstavení. Aj keď to nie je úplne blízko môžete si počkať na avízované predstavenia v Budapešti o ktorých budeme informovať hneď ako bude termín predstavení potvrdený.

Tak ako to bolo pred rokom s Varekai vo Viedni pripravujeme niečo podobné aj so show Saltimbanco. Pracujeme na sérii článkov a budeme pozývať prioritne na predstavenia v Salzburg Aréne a tiež v Budapešti hneď ako budú oficiálne potvrdené termíny predstavení.

kľúčové slová: , , ,
zdieľať tento článok
1 komentár
  • bola som v Salzburgu a môžem nič krajšie neexistuje ako si pozrieť CDS naživo :-))))) je to úplná dokonalosť 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *