Smer Viedeň – oslnivá show

Matúš Kočiš
14 min čítania

Dnes 18. septembra je vo Viedni premiéra oslnivej show Slnečného cirkusu s názvom Varekai – a je úplne vypredaná. Bola vypredaná už niekoľko dní vopred. Nie je dôvod na žiadnu paniku, voľných termínov je ešte niekoľko. Cirque du Soleil je vo Viedni až do 2. novembra.

Tento článok je pripravovaný pre všetkých, ktorí na túto oslnivú show majú namierené. Ak uvažujete, že by ste šli aj vy, rozhodne nie je o čo uvažovať. Slnečný cirkus je úplne iný cirkus ako máme možnosť my Slováci poznať. Pochádza z Kanady (Quebec) a Cirque du Soleil patrí medzi zábavné spoločnosti v repertoári ktorej sú vysoko kvalitné show a predstavenia.

Pre tých, ktorí majú namierené do Viedne na predstavenie Varekai sme pripravili súbor užitočných informácii. Pred cestou by ste mali vedieť niekoľko faktov o samotnej show, aby ste vedeli, čo si máte všímať a aby vám nič neuniklo. Okrem náročných artistických kúskov je obsahom predstavenia aj príbeh. Vysvetlíme vám dôležité body príbehu, aby ste mu rozumeli. Budem informovať napríklad aj o tom, kedy pred začiatkom predstavenia sa môžete dostať do hlavného cirkusového stanu, alebo ako, a kým spôsobom sa môžete odfotiť s nejakým účinkujúcim a k nezabudnuteľnému zážitku pribaliť aj spomienku v podobe fotografie. Pre majiteľov VIP vstupeniek do Tapis Rouge stanu prezradíme, čo všetko budú mať k dispozícii a čo vstupenka zahrňuje. Nebude chýbať ani návod, ako sa do Viedne dostať autom a to priamo až na Rotundenplatz k Grand Chapiteau.

Najprv teda niekoľko základných informácii o samotnom predstavení. Premiéra predstavenia bola 24. apríla 2002 v Montreale. Viedeň je 44 zastávkou na turné tejto show. Varekai navštívil 31 miest Severnej Ameriky, 7 miest v Austrálii a na aktuálnom Európskom turné je Viedeň 6 zastávkou. Do decembra 2006 videlo show 3.5 milióna divákov. Účinkujúci obsadení v predstavení sú z 18 rôznych krajín. Diváci môžu očakávať živú 7 člennú skupinu s 2 spevákmi. V show nevystupujú žiadne cvičené zvieratá. Varekai cestuje s 52 kamiónmi a vybavením vážiacim tisíc ton. Režisér Dominic Champagne vzdáva poctu nomádskej duši, podstate a umeniu cirkusovej tradície a kočovného spôsobu života. Cirque du Soleil neprišiel do Viedne prvýkrát. 11. júna 2004 sa sem presťahoval Dralion a nadväzoval na úspešné turné show Saltimbanco, Alegria a Quidam.

Centrom predstavenia je príbeh, ktorý spája jednotlivé cirkusové čísla. Aby ste príbehu rozumeli prinášame oficiálny popis predstavenia. Svet ležiaci hlboko uprostred lesa, na vrchole sopky – Varekai. Osamelý mladý muž spadne z oblohy a príbeh Varekai sa môže začať. V zajatí tieňov magického lesa, na mieste, kde žijú fantastické bytosti, sa mladý muž vydá na cestu za absurdným a zároveň neobyčajným dobrodružstvom. V ten deň sa niekde na kraji sveta, tam, kde sa môže stať všetko, začína znovuobjavovanie života.

Slovo Varekai pochádza z rómskeho jazyka a znamená niečo ako univerzálni kočovníci. Pod režisérskou taktovkou Dominika Champagne vzdáva vystúpenie Slnečného cirkusu hold nomádskej duši, podstate a umeniu cirkusovej tradície a nekonečnej vášni všetkých, ktorých hľadanie nového života priviedlo až na chodník vedúci k – Varekai.

Sľúbili sme návod a nejaké rady, ako získať fotografiu s niektorým z účinkujúcich. Tak čítajte ďalej Počas predstavenia a krátko pred alebo po žiadneho z účinkujúcich nie je vidieť. Ostatnom čase sa účinkujúci veľmi ochotne prihovoria, odfotia a robia všelijaké srandičky. Cirque du Soleil si svojich fanúšikov mimoriadne váži. Artisti a účinkujúci v show nie sú žiadni zakomplexovaní namyslení umelci. To neplatí pre majiteľov Tapis Rouge vstupeniek. Stretnutie s členmi štábu a účinkujúcimi je vo VIP stane samozrejmosťou. V cirkusovej dedinke je pre všetkých k dispozícii reštaurácia s terasou, kde sa tiež objaví nejaká známa osobnosť z predstavenia. Aj takto je možné uloviť nejakú „momentku“, ktorá vám bude pripomínať čo ste zažili vo Viedni jedného krásneho dňa.

Podľa nie úplne overených informácii platí, že ak prídete s fotoaparátom v normálnom čase pred predstavením, veľkú šancu nemáte. Je potrebné prísť veľmi skoro, alebo prísť na predstavenie a potom na úlovky fotografií. Ak sa vám podarí niečo zaujímavé odfotiť, môžete to k nám poslať. Na vaše fotografie sa veľmi tešíme na mailovej adrese info@slnecnycirkus.sk.

Nasledujú informácie, ktoré by ste mali vedieť pred návštevou predstavenia. Dĺžka predstavenia je dve hodiny. Súčasťou predstavenia je 30 minútová prestávka. Hodinu pred predstavením je povolený vstup do cirkusovej dedinky s možnosťou občerstvenia a zakúpenia teplých jedál. Upozorňujeme divákov, že je potrebné stihnúť začiatok predstavenia, pretože oneskorenci budú do hľadiska vpustení pri najbližšej prestávke. Grand Chapiteau je klimatizovaný cirkusový stan s príjemnou a kontrolovanou teplotou. Hľadisko pre divákom má kapacitu 2600 miest na sedenie. Stoličky sú pohodlné a čalúnené. K dispozícii je možnosť odložiť si kabáty a podobne. Pre návštevníkov platí zákaz fajčenia v celom komplexe a samozrejme zákaz fotografovať, kamerovať a mať zapnutý mobilný telefón počas predstavenia. Nie sú povolené ani zvieratá.

Ak ste sa teda rozhodli prísť na Slnečný cirkus, chýba vám už iba jediné – lístky. Vstupenky sú v niekoľkých cenových kategóriách. Líšia sa výhľadom a vzdialenosťou od scény, avšak obmedzený výhľad na scénu by nemal byť zo žiadneho miesta na sedenie.
Lístky

Dospelý

Deti 3-12

Študenti 13+
Dôchodcovia 65+

modrá zóna

80.00 €

70.00 €

70.00 €

červená zóna

65.00 €

55.00 €

55.00 €

zelená zóna

55.00 €

45.00 €

45.00 €

biela zóna

45.00 €

35.00 €

35.00 €

V piatok večer a v sobotu je vstupné navýšené o 5 €.

[singlepic=93,200,175,,left]Pre členov Cirque Club a pri príležitosti osláv 24 výročia spoločnosti Cirque du Soleil sú k dispozícii vstupenky do všetkých cenových kategórii s 20% zľavou na predstavenia v dňoch 23, 24 a 25 septembra o 19:30. Členmi Cirque Club sa môžete stať už dnes, stačí kliknúť na tento odkaz a zaregistrovať sa. Registrácia je samozrejme zadarmo.

Rovnaké výhody majú v dňoch, 23, 24 a 25 septembra a 10, 15, 17 a 24 októbra o 15:30, aj dôchodcovia a skupiny záujemcov v počte minimálne 20 ľudí, ktoré je potrebné vopred rezervovať na čísle: +01 20 6091023 (Rakúsko). Pokladňa priamo v cirkusovej dedinke je otvorená od 9 hodiny ráno do 20 hodiny večer. Akceptované sú platby platobnými kartami VISA a Mastercard. Platba musí byť prevedená pri rezervácii sedadiel. Faktúra, ktorú je možné po rezervácii vystaviť je potvrdením rezervovaných miest. Samotné vstupenky do rúk dostanete až po zaplatení objednávky. Na predstavenie môžete prísť ako skupinka kolegov z práce, so svojimi obchodnými partnermi, priateľmi alebo členmi rodiny. Všetci členovia skupinky budú sedieť vedľa seba len vtedy, ak je tak možné urobiť v rámci vypredaných kapacít v hľadisku.

Deti od 3 do 12 rokov majú zľavu 10 € na všetky predstavenia s výnimkou predstavení v piatok večer a v sobotu. Deti do 3 rokov majú vstup voľný avšak po celú dobu musia sedieť rodičovi na kolenách. Je dôležité si tiež uvedomiť, že v predstavení znie hlasná hudba a určitá časť programu môže spôsobiť u detí v takom veku strach.

Študenti (od 13 rokov s platným študentským preukazom) a dôchodcovia (od 65 rokov s platným občianskym preukazom) majú zľavu 10 € na všetky predstavenia s výnimkou predstavení v piatok večer a v sobotu.

Lístky je možné rezervovať online cez internet na týchto stránkach: Lístky | VIP Tapis Rouge

Vstup do vyhradenej časti v hľadisku majú aj vozičkári. Miesta v hľadisku je potrebné vopred rezervovať na čísle: +01 20 6091023 (Rakúsko). Vozičkár vrátane jednej osoby ako doprovodu má nárok na zľavu. Akýkoľvek ďalší doprovod pre vozičkára musí sedieť mimo zóny pre vozičkárov. Je dobré, ak vozičkári alebo osoby s iným zdravotným postihnutím prídu aspoň hodinu pred začiatkom predstavenia. Všetci, ktorí začiatok predstavenia z akýchkoľvek dôvodov nestihnú budú do pre nich vyhradenej zóny v hľadisku vpustený pri najbližšej prestávke. Samozrejmosťou je doprovod až k miestu v hľadisku jedným z organizátorov.

Ak ste hrdými majiteľmi limitovaných Tapis Rouge vstupeniek, prečítajte si, čo všetko máte k dispozícii. Okrem toho, že ste majiteľmi VIP vstupeniek so všetkými ich výhodami, priamo v cirkuse vás čaká hneď niekoľko prekvapení. Vstup do VIP Tapis Rouge stanu máte pred začiatkom samotnej show a počas prestávky predstavenia. Zažijete luxusný svet Cirque du Soleil. Tapis Rouge stan je luxusne zariadený salónik pre najnáročnejších. Súčasťou je apartnám s nábytkom a súkromná terasa s exkluzívnym vstupom jednu hodinu pred predstavením a počas prestávky. Pripravené je individuálne pohostenie až pre 19 osôb. Súčasťou je bar s ponukou bieleho a červeného vína, šampanského, piva a iných nealkoholických nápojov. Môžete sa ponúknuť s lákavých dezertov, alebo si vychutnať kávu, alebo čaj počas prestávky v predstavení. Exkluzívne môžete využiť vlastnú šatňu a kúpeľňu s WC.

S VIP Tapis Rouge vstupenkou získavate miesto v hľadisku v 1 cenovej kategórii s najlepším výhľadom na scénu. Ako suvenír získate program k vystúpeniu Varekai a exkluzívny Tapis Rouge darček (jeden pre každý pár). V Tapis Rouge stane je samozrejmosťou možnosť stretnutia so štábom Varekai a jednotlivými účinkujúcimi. Cena Tapis Rouge vstupenky je 170 €. V piatok večer a počas sobotných predstavení je príplatok 5 €.

[singlepic=94,250,176,,left]Dostávame sa k samotnej ceste do Viedne. Začiatok cesty je Bratislava. Článok je písaný pre všetkých Slovákov. Ak na Varekai cestujete z ktoréhokoľvek mesta alebo dediny na Slovensku mali by ste ísť cez Bratislavu. Pre obyvateľov mimo Bratislavy a okolia to bude navyše viacdňový výlet. Vtomto prípade odporúčame prenocovanie v Bratislave. Cieľ cesty je Rotundenplatz – centrum Viedne, 1020. Tak ako je vidieť na detailnej mapke, Grand Chapiteau je postavené na rohu Südportalstr a Trabrennstr.

Pre navigáciu odporúčame použiť Google Maps prípadne v kombinácii s portálom FMG. Pripravili sme dve varianty. Pri zvolení rýchlejšej varianty to bude autom trvať 54 minúť. Internetový odkaz s navigáciou je k dispozícii tu. Táto trasa využíva čiastočne spoplatnenú diaľnicu. Celková dĺžka trasy je 79 kilometrov. O niečo kratšia trasa je druhou variantov, ktorú sme pre vás pripravili. Cesta vám pri dodržaní maximálnej rýchlosti bude trvať približne hodinu a 17 minút. Trasa vedie mimo diaľnice a vyhýbame sa aj spoplatneným úsekom. Internetový odkaz k tejto ceste je k dispozícii na tejto adrese.

Na stránke http://www.mapa.fmg.sk/ si môžete zadať štartovací bod Bratislava – Nový most sever a konečný bod Wien-Rotunden Brucke West. Vo výpise dostanete všetky kontrolné body ktorými by ste mali počas trasy prejsť. Štartovací bod si môžete zvoliť aj konkrétne vaše mesto. Ak začínate z východného Slovenska najrýchlejšou trasou ako sa dostať do Viedne môže byť trasa mimo Slovenska (po diaľnici cez Miškolc, Budapešť, Gyor, Viedeň). Na slovenských cestách počítajte so zdržaním. Hneď vedľa cirkusovej dedinky je plocha s dostatočnou kapacitou pre parkovanie prichádzajúcich áut.

Ak nepôjdete autom, ale vyberiete si verejnú dopravu najlepšie urobíte ak pôjdete na Hlavnú stanicu v Bratislave. Zvoľte si cestu Bratislava – Wien Südbahnhof. Cesta vlakom trvá približne hodinu. Priamo zo stanice môžete pokračovať rôznym spôsobom k Praterstern. Odtiaľ sa k cieľu vašej cesty dostanete metrom. Jedná zastávka metra trvá približne 30 sekúnd. Alebo tiež SBahn: S1, S2, S3, S15 na Wurstelprater a potom na Sudportalstrasse. Následne vás už čaká Messeezentrum. Odporúčam tieto odkazy pre použitie verejnej dopravy, a tento odkaz, pre použitie pešej chôdze.

Napíšte nám formou príspevku v komentári odkiaľ až idete na predstavenie Varekai do Viedne. Ak nejdete sám, napíšte aj veľkosť vašej skupinky. A pripísať môžete čokoľvek, čo sa vám bude zdať vhodné.

Prajeme vám oslnivý zážitok

kľúčové slová: ,
zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *