Smrteľná nehoda na predstavení Cirque du Soleil

Matúš Kočiš
5 min čítania

Členka súboru KA Sarah Guyard-Guillot a matka dvoch malých detí (vo veku 8 a 5 rokov), neprežila pád priamo počas predstavenia na javisku v MGM Grand v Las Vegas. Obhliadajúci lekár konštatoval smrť vo veku 31 rokov v sobotu v noci. Príčiny smrti členky súboru Cirque du Soleil zatiaľ neoznámili. Nehodu vyšetrujú. Nasledovné predstavenia boli zrušené. Show KA bude predbežne pokračovať od 16. Júla predstavením so začiatkom o 19:00 a 21:30 miestneho času.

Sarah sa narodila v Paríži. Ako umelecký akrobat pôsobila viac ako 22 rokov. Bola absolventkou Annie Fratellini Art & Circus akadémie. Bola trénerom v Cirquefit akrobatickej škole v Las Vegas.

MGM Resorts International vydal nasledovné vyhlásenie o tragédii:

„Naša spoločnosť je hlboko zarmútená smrťou následkom úrazu Sarah (Sassoon) Guyard, umelcom v show KA, ktorá sa stala v sobotu 29 júna v Las Vegas. Najbližšia rodina umelkyne bola informovaná o nehode. Myšlienky a modlitby našich zamestnancov a celej Cirque rodine sú so Sarou a jej rodinou.“

„Mám zlomené srdce. Rodine vyjadrujem najhlbšiu sústrasť. My všetci sme úplne zdevastovaný touto správou. Sassoon bola umelkyňa v pôvodným obsadením KA od roku 2006 a bola neoddeliteľnou súčasťou našej Cirque du Soleil rodiny. Pripomíname si, veľkú pokoru a úctu našim umelcom a ich mimoriadnych výkonov každý večer. Naším cieľom je teraz navzájom sa podporovať ako rodina.“, povedal zakladateľ Cirque du Soleil Guy Laliberté.

Uvedená smrteľná nehoda je prvou takouto nehodou Slnečného cirkusu priamo počas predstavenia v 29 ročnej histórii Cirque du Soleil.

Podľa správ divákov k incidentu došlo počas večerného predstavenia v neskorších fázach predstavenia. Sarah bola jednou z artistov zavesených na lanách v slávnej vertikálnej fáze show Final Battle Scene. Keď vystúpila na vrchol nakloneného pódia, vykĺzla z istiaceho lana a spadla do otvorenej jamy, neviditeľnej pre divákov. Jeden divák sediaci uprostred publika, len pár metrov od okraja javiska uviedol, že Sarah spadla z ľavej strany (z pravej strany z pohľadu divákov) na vzdialenosť najmenej 15 metrov (50 ft). Spočiatku si veľa divákov myslelo, že ide o súčasť show, nakoľko v predchádzajúcich fázach show herec spadne mimo pódium v plánovanom páde. Predstavenie chvíľu pokračovalo, ale potom sa hudba zastavila a bolo počuť výkriky, ženský plač a stonanie z pod pódia. Zdroj blízky produkcie show uviedol, že Sarah Guyard-Guillot zomrela na ceste do nemocnice.

Cirkusové číslo Final Battle Scene sa odohráva na vertikálne naklonenej plošine. Predstavte si obdĺžnikové pódiu naklonené k divákovi vertikálne, otočené o 90°, tak že vrchná časť je len o pár metrov naklonená dozadu. Celá scéna je zrazu stenou. Artisti sa pohybujú na zavesených lanách, ktoré sú súčasťou ich vystúpenia (nie len istiace na zamedzenie pádu v dôsledku nepredvídanej okolnosti). Artisti sú akoby bábky ovládané  počítačom na týchto lanách. Ich poloha je presne navrhnutá. Sarah bola údajne stále v postroji, keď dopadla do jamy.

Minulý týždeň utrpel mierny otras mozgu po pošmyknutí cez uvoľnené lano na predstavení Michael Jackson One v Mandalay Bay v Las Vegas jeden artista. Nehoda sa stala priamo počas predstavenia a umelec bol odvezený na invalidnom vozíku. Meno umelca nebolo zverejnené. Podľa divákov k nehode došlo počas cirkusového čísla Stranger in Moscow, keď artista vykĺzol z istiaceho lana a dopadol voľným pádom na javisko. Artista narazil hlavou na javisko a ostal nehybne ležať. Artistovi poskytli prvú pomoc a odviezli ho na invalidnom vozíku. Show potom pokračovala ďalej. Umelec je v poriadku a zotavuje sa z nehody.

Evidujeme ďalšiu tragickú nehodu Cirque du Soleil avšak v tréningovom procese.  V sobotu 17. októbra 2009 média priniesli veľmi smutnú správu o nešťastnom úmrtí akrobata Slnečného cirkusu. Nadaný akrobat a fantastický človek, ktorý bol zamestnancom Cirque du Soleil v Montrealskej centrále od júna 2009, mal nešťastnú nehodu s tragickým koncom. 24 ročný ukrajinský akrobat Oleksandr Zhurov zomrel po nešťastnom páde mimo trampolínu v jednom z tréningových štúdii Slnečného cirkusu.

Dvaja umelci show Zumanity (New York-New York – Las Vegas) boli vážne zranený pri páde na scénu v novembri 2007.

Diváci ostávajú v nemom úžase nad výkonmi umelcov v Cirque du Soleil, ktoré patria k mimoriadne náročným. Ľudia však niekedy zabúdajú, že akrobati sú takí istí ľudia, ako my všetci ostatní.

zdieľať tento článok
2 komentárov
  • Mal som možnosť vidieť vystúpenie týchto akrobatov na videu,naskakovala mi husia koža z toho čo dokážu.
    preto by som chcel všetkým pozostalým a aj členom súboru vyjadriť sústrasť nad stratou dcéry, matky, manželky a kolegyne v súbore.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *