Stretnutie tretieho druhu

Autor: Juraj Benčík v Cirque| Slováci v Cirque du Soleil 2 886 zobrazení

6 Jan 2011

Juraj Benčík, už ako člen súboru show Corteo, sa pri trénovaní mal možnosť stretnúť s ľudmi, ktorí boli vo Vesmíre. Postreh Juraja opisuje aj veľmi úzku podobnosť dvoch vskutku rozdielnych profesií, ktoré majú v príprave, realizácii aj v jej výkone tak veľmi spoločného. Artistu v Cirque du Soleil ako aj Astronauta na ISS môžu napriek príprave prekvapiť nepredvídateľné a neočakávané udalosti a že v cirkuse, tak ako tam hore, tiež vlastne ide často o život.

Je to presne tak ako som o tom čítal a ako to tvrdia všetci, ktorí už mali tú česť stretnúť ich naživo. Fakt sú to iní ľudia. Majú v očiach niečo, čo tam môžu mať len oni, lebo oni jediní to videli a preto jediní to naozaj vedia. Hlboko, vnútorne, neotrasiteľne a hlavne definitívne a bez akýchkoľvek pochybností. Každý jeden moment na tejto planéte, každý jeden človek, každý jeden život, ba priam každý kubický milimeter tejto planéty je to najvzácnejšie a najkrehkejšie čo v tomto vesmíre existuje. A s tým vedomím sa aj správajú ku každému a pri každej príležitosti. Sú plní niečoho čo sa nedá povedať inak ako posvätná úcta. Ako Dalajláma a pápež dohromady. Zároveň sú veľmi uvoľnení, mimoriadne sa zaujímajúci o každý detail a hlavne očividne dokonale pokorní. To svetlo, ktoré mali v očiach nebolo z tejto Zeme, bol to kúštik svetielka z tej veľkej výšky z ktorej ju mali príležitosť vidieť.

Boli odo mňa na dva kroky. Podal som si s nimi oboma ruku a takmer desať minút (!) sme sa rozprávali po anglicky. Aby nám rozumeli aj ostatní, lebo vedia pochopiteľne dokonale aj po rusky, aby mohli spolupracovať so svojimi kolegami z východnej pologule. Okolo desiatej ráno vstúpila do dverí skúšobne manažérka, ktorá ich sprevádzala a pretože sme boli práve v akcii, asi minútu pred skončením situácie, vošli ticho ako vzduch – Robert Bob Thirsk Canadian engineer and physician, and a CSA astronaut a za ním Frank de Winne, the first ESA astronaut to command a space mission. Veľmi dobrí priatelia nášho bossa, zakladateľa a majiteľa Cirque du Soleil, ktorý ako pätnásťročný začínal na ulici na chodúľoch pľuvajúc oheň, Guy Laliberteho. Bol s nimi za vlastných 32 000 dolárov pred rokom na výlete vo vesmírnej ISS. Usmiali sa na nás, predstavili sme sa vzájomne a začal sa rozhovor.

Veľmi detailne sa pýtali na všetko a fakt ich to aj zaujímalo, ako malé deti, vôbec nič nepredstierali. Ocenili našu predstavivosť, keď sme im ukázali a vysvetlili ako nacvičujeme všetko najprv v imaginárnej scéne, s imaginárnymi rekvizitami a imaginárnymi partnermi. Zhodli sme sa na tom, že je to podobné ako keď oni trénujú na trenažéri – simulátor ! – aj keď oni ho majú reálny a predstavujú si len celý vesmír okolo. Zhodli sme sa na tom, že aj nás, aj ich môžu napriek príprave prekvapiť nepredvídateľné a neočakávané udalosti a že nám v cirkuse, tak ako im tam hore, tiež vlastne ide často o život. Na čo sme ich začali presviedčať, že v náročnosti je to úplne neporovnateľné. A tak potom povedal Mr. Frank de Winne, očividne skúsený zabávač, že ich práca je vlastne veľmi jednoduchá, lebo nič iné nerobia, len celý čas pozerajú na tlačítka a na svetielka, či svietia tie, ktoré majú svietiť a či sú zhasnuté tie, ktoré majú byť zhasnuté a len keď zhasnú, alebo zasvietia iné, vezmú do ruky inštrukcie, čítajú ich, čítajú a podľa nich len stláčajú prstom tie tlačidlá, ktoré stláčať majú a keď náhodou v tých inštrukciách niečo nenájdu, tak na Zemi za nich rozmýšľajú celé stovky špecialistov a keď im povedia na čo prišli, tak oni zase nič iné nerobia len stláčajú tie tlačidlá. Na to povedal jeden môj kolega, ktorý nám dnes pomáhal, že to ich musia bolieť z toho stláčania prsty. A oni sa smiali, že aj nás určite bolí keď niečo robíme stále dokola. Pýtali sa, ako dlho sa nacvičuje jedna inscenácia. Kolega sa pýšil, že v Cirque du Soleil aj dva roky, keď je veľmi náročná, na čo oni povedali, že im trvá výcvik najmenej štyri roky, kým ich prvý raz pustia zo simulátora do naozajstnej rakety, lebo majú na palube veľmi veľa tých tlačidiel. Tak sme sa smiali aj my a bolo to takmer dojemné akí boli skromní a poctivo úprimní.

Až mi je opäť tak krásne tepľúčko na duši, keď Vám o tom píšem a slzy sa mi tisnú do očí pri spomienke na tú veľkolepú jednoduchosť tých ľudí, ktorí očividne vedia to, čo mi len tušíme, že tento svet je obrovitánsky krehký a preto si nevyhnutne vyžaduje jediný možný vzťah – HLBOKÚ ÚCTU a ochranu.

Milujem Vás a Vážim si každú sekundu svojho života, ktorú mi Vesmír doprial prežiť vo Vašej prítomnosti, milí moji.

Bolo pod úroveň situácie žiadať ich na záver o nejaké: “Can I take a picture, please?” verím, že to pochopíte. Ako ticho prišli, tak aj odišli, aby nás dlhšie v práci nerušili. Ale prikladám Vám linky, ktoré som o nich našiel na Wikipedii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Frank_De_Winne
http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Thirsk

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)