Tadiaľto za výnimočným zážitkom

Matúš Kočiš
6 min čítania

personnage03

Obsadený súbor reprezentujú najlepší artisti, herci, speváci a muzikanti 21 národností. Sú to reprezentanti krajín: Argentína, Austrália, Bielorusko, Brazília, Bulharsko, Česká republika, Izrael, Juhoafrická republika, Kanada, Kazachstan, Maďarsko, Mexiko, Mongolsko, Nemecko, Peru, Poľsko, Rusko, Švajčiarsko, Ukrajina, USA, Veľká Británia. Pri náročných skupinových cirkusových číslach sa artisti musia na seba vedieť spoľahnúť. Panuje medzi nimi priateľská atmosféra. Dorozumievajú sa prevážne v angličtine ale pre národnostne veľmi široké rozloženie je počuť množstvo iných jazykov.

Slovenský jazyk zaznie priamo z pódia na zimnom štadióne Onreja Nepelu hneď v úvodnom príhovore. Urobí ho český artista Dávid Vyoral. S cirkusom aktuálne putuje aj ďalší Čech Jakub Plšek. Ten je autorom výrokov použitých v tomto článku. Dávid s cirkusom putuje už tri roky a Jakub päť. Počas obdobia arénového turné v show Saltimbanco účinkoval aj Ján Petrovič (2007-2008). Skúsenosť so slávnym Cirque du Soleil mal vyše dvoch rokov. Aj to dokazuje jeho kvality ak bol súčasťou organizácie, ktorá združuje len tých špičkových artistov a akrobatov. Okrem nich v show v minulosti účinkovali aj štyria ďalší Česi.

Keďže Cirque du Soleil je cirkus, ktorý svoje predstavenia stavia predovšetkým na umení, kráse, talente a obdivuhodného ľudského úsilia, je človek v hlavnej úlohe. Cirkus zo svojich predstavení už od svojho vzniku úplne vylúčil zvieratá. Predstavujeme jednotlivých umelcov (okrem kapely a spevákov), ktorí v show vystúpia.

Artisti: Valeria ‎ Chijevskaya (Adagio), Dmitri Shvidki (Adagio), Victoria Zherdeva (Adagio), Zbigniew Bachor (Russian Swing, Chinese Poles), Baisa Bayarmunkh (Chinese Poles, Russian Swing), Yannick Blackburn (Chinese Poles Russian Swing), Gergely Bói (Russian Swing, Chinese Poles), Keiran Bourke (Chinese Poles, Russian Swing), Dmitri Bykov (Chinese Poles, Russian Swing), James Clowney (Russian Swing), Nathan Dennis (Chinese Poles, Russian Swing, Bungee), Mariusz Dudzic (Chinese Poles, Russian Swing), Ganzorig Enkhbold (Russian Swing, Chinese Poles), Melissa Fernandez (Russian Swing, Chinese Poles), Kamil Fieniuk (Chinese Poles), Reuben Helfenbaum (Russian Swing, Chinese Poles), Maksym Herazymenko (Chinese Poles, Russian Swing), Mathieu Hubener (Bungee, Russian Swing), Alexa Jollimore (Russian Swing, Chinese Poles, Bungee), Galabina Kamenova (Chinese Poles), Katsiaryna Kuziankova (Chinese Poles, Russian Swing), Fanny Laneuville-Castonguay (Chinese Poles, Russian Swing), Anton Maiorov (Russian Swing, Chinese Poles), Anton Makuhin (Chinese Poles, Russian Swing), Alexandr Mokroussov (Chinese Poles, Russian Swing), Roberta Monari (Russian Swing, Chinese Poles), Martin Monderie (Chinese Poles, Russian Swing), Oleg Morev (Chinese Poles, Russian Swing), Jakub Plsek (Russian Swing, Chinese Poles, Bungee), Olivier Renaud (Russian Swing, Chinese Poles), Roberto Carlos Reyes (Russian Swing, Chinese Poles), Emerson Souza Neves (Chinese Poles, Russian Swing, Bungee), Ryan Stephenson (Russian Swing, Bungee, Chinese Poles), Joy Studer (Chinese Poles, Russian Swing), Yury Timofeev (Chinese Poles, Russian Swing), Michelle Vera (Chinese Poles, Russian Swing, Bungee), Bob Watson (Chinese Poles, Russian Swing), Nicola Willis (Bungee, Russian Swing, Chinese Poles), Alexandra Zanina (Chinese Poles, Russian Swing, Bungee), Luis Miguel „Terry“ Velasquez (Juggling), Luis Lopez (Boleadoras), Adriana Laura Pegueroles (Boleadoras), Eduardo Rodriguez (Boleadoras), Julia Janke (Duo Trapeze), Gabriele Janke (Duo Trapeze), Darren Bersuk (Hand to Hand), Étienne Deneault (Hand to Hand), Ariunsanaa Bataa (Handbalancing)

Herci: Daniel Buckland (Character), Gerard Theoret (Character), Martin Pons (Klaun)

Artisti pri cirkusovom akte s názvom Chinesse poles (čínske tyče) sú na skúškach istení lanom. Priamo v živej show istenie chýba. Jedná sa o predstavenie charakteristické pre Saltimbanco. Nikde inde v rozsiahlom repertoári cirkusu sa nepredvádza. „Při létání vzduchem pociťuji adrenalin. A ten potřebuji k životu,“ vraví Jakub Plšek.

O vysokej náročnosti tohto čísla nie je pochýb – a to v celom predstavení nie je jediný náročný akt. Čo nesie zo sebou fakt, že sú nebezpečné. Každý z artistov sa musí spoliehať na svojich kolegov. „Už jsem si zvykl. Dá se říct, že mám ze skákání bez jištění respekt. Ale strach? To rozhodně ne,“ tvrdí Plšek. „Zranění k naší práci patří, počítá se s nimi. Občas si zvrtnete kotník, občas si natlučete, to se prostě stává. Ale ačkoli to může znít tak trochu absurdně, na bezpečnost se tu dbá víc než kde jinde,“ dodáva Jakub.

Predstavenia sú dnes s výnimočne náročnou a dych vyrážajúcou akrobaciou. Diváci len v nemom úžase neveriacky pozorujú to čo vidia. Azda preto sú živé vystúpenia v inej atmosfére ako záznam v televízii či na DVD. Nezainteresovaní si nedokážu ani len predstaviť ohromnú drinu na pozadí. „Je to šou, ktorá otvára dvere do sveta cirkusu. Nie je postavená na žiadnych animačných trikoch, ale svoju silu stavia predovšetkým na bohatej škále artistických kreácií,“ povedal Českej televízii hovorca cirkusu Maxime Charbonneau pred vyše rokom, keď cirkus predviedol Saltimbanco v Prahe.

„Dříve jsem po tréninku lezl do postele po čtyřech. Lidský organismus si ale zvykne na všechno,“ dopĺňa Jakub Plšek. Samotní artista či akrobat svoje čísla zvláda v priebehu dlhého času. Na začiatku sú predpoklady a neskôr roky namáhavej práce. Divák následne vidí najnáročnejšie cirkusové čísla predvádzané bezchybne s úplnou ľahkosťou. „Teď je to jiné než na začátku, kdy jsem se to učil. Je to vlastně docela brnkačka,“ opäť dopĺňa Jakub.

 

 

Zdroje: http://kultura.idnes.cz/lezl-jsem-do-postele-po-ctyrech-priznava-jediny-cech-v-cirque-du-soleil-1mz-/divadlo.aspx?c=A101029_191836_divadlo_jazhttp://kultura.pravda.sk/prichadza-slnecny-cirkus-0h5-/sk-kdivadlo.asp?c=A120214_171758_sk-kdivadlo_p46#ixzz1mkLCf6P1http://kultura.idnes.cz/v-cirque-du-soleil-letaji-vzduchem-tela-akrobatu-bez-jisteni-tu-skace-i-cech-16f-/divadlo.aspx?c=A101111_200043_divadlo_tt

 

 

pridajte sa do našej facebookovskej skupiny:
http://www.facebook.com/slnecnycirkus a pozvite ďalší fanúšikov k nám

ponúkame vám informačnú brožúru k predstaveniu Saltimbanco

Zajtra (18.2. 2012) je pre fanklub Slnečného cirkusu Deň D. Na večernom predstavení bude náš fanklub sídliť v sektore A1. Témou zajtrajšieho článka budú veľkosť Slnečného cirkusu predovšetkým však zo strany rôznych miest, krajín a svetadielov, ktoré so show Saltimbanco precestoval.

kľúčové slová: , ,
zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *