Tak toto bol iný cirkus

Autor: Delirium| Show 4 094 zobrazení

6 Aug 2008

Ked počujeme slovo ‘cirkus’, tak si väčšina z nás predstaví veľký stan, niečo na spôsob cirkusu Humberto. Nemýlim sa že? Canada ma svoj vlastný Cirkus, Cirque du Soleil, ktorých najnovšiu show nazvanú Delirium som mal to šťastie navštíviť.

Zážitok bol natoľko silný, že sa oň s Vami pokúsim podeliť. Tak, hneď na začiatok, žiadny veľký stan sa nekonal. Stan nahradila športová hala Air Canada Centre, priamo v srdci Toronta, ktorú poznáme z prenosov národnej hokejovej ligy – NHL. Kapacita tejto haly definitívne prekonáva každý stan, neuveriteľných 18 až 20 tisíc ľudí. Samotný Cirkus je skutočne inšpirujúci príbeh. Zhruba 20 rokov dozadu, pár artistov vystupujúcich v uliciach Montrealu oslovilo Montrealských podnikateľov s požiadavkou o sponzorovanie a založenie cirkusu.

Slovo dalo slovo a dneska máme medzinárodne uznávaný Cirque Du Soleil, jeden z najväčších úspechov v Kanadskom business a umení. Dnešný Cirque du Soleil zamestnáva viac než 2000 najlepších artistov, umelcov a interprétov z celého sveta a zabáva milióny ľudí na celom svete svojou jedinečnou tvorivosťou.

Ale vráťme sa k samotnej Delirium show.

Webstranka Cirkusu, opisuje Delirium show ako ‘udalosť spájajúcu hudbu s artistickým vystúpením’ a to bol tiež pocit aký som si z vystúpenia odnášal.

Pre tých čo ešte nemali to šťastie Cirque Du Soleil navštíviť, či vidieť v televízii, by bolo asi prekvapujúcim zistením, že toto nie je to klasické cirkusové vystúpenie. Žiadne zvieratá v aréne a podobne. Tento cirkus sa zaoberá vyslovene prezentáciou artistického umenia, hudobným sprievodom a revolučnými počítačovými efektami.

Show bola skutočne neuveriteľná. Obrovské projekcie spájajúce javisko s ľuďmi a s odohrávajúcim sa príbehom. Choreografia, vystúpenie artistov, umelcov a efekty boli tak originálne a dych vyrážajúce, že človek ani nechcel veriť, že niekto mohol na to prísť, že niekto má takú predstavivosť dať čosi takto úžasné vôbec dokopy.

Mojou obľúbenou časťou bolo napríklad, keď sa zdalo, že sa celé javisko napĺňa vodov. Efekt bol neuveriteľný. Špeciálne umocnený hudbou a tiež v nemalom rade tým, že lístky sme mali hneď do prvej rady.

Recenzie, ktoré som čítal v Torontských novinách, tvrdili, že vystúpeniu chýbalo viacej cirkusového umenia a že artisti mohli predviesť viac. Ja som tento pocit nemal. Vystúpenie bolo uvedené na trh ako špeciálna hudobná udalosť, nie ako klasický cirkus.

Tak či onak, ak budete mať v budúcnosti šancu sa na Cirque Du Soleil podívať. Neváhajte, vrele odporúčam.

Článok bol prevzatý. Je publikovaný aj na osobnom blogu autora

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)