Tak toto bol iný cirkus

Jozef Jaroščiak
3 min čítania

Zážitok bol natoľko silný, že sa oň s Vami pokúsim podeliť. Tak, hneď na začiatok, žiadny veľký stan sa nekonal. Stan nahradila športová hala Air Canada Centre, priamo v srdci Toronta, ktorú poznáme z prenosov národnej hokejovej ligy – NHL. Kapacita tejto haly definitívne prekonáva každý stan, neuveriteľných 18 až 20 tisíc ľudí. Samotný Cirkus je skutočne inšpirujúci príbeh. Zhruba 20 rokov dozadu, pár artistov vystupujúcich v uliciach Montrealu oslovilo Montrealských podnikateľov s požiadavkou o sponzorovanie a založenie cirkusu.

Slovo dalo slovo a dneska máme medzinárodne uznávaný Cirque Du Soleil, jeden z najväčších úspechov v Kanadskom business a umení. Dnešný Cirque du Soleil zamestnáva viac než 2000 najlepších artistov, umelcov a interprétov z celého sveta a zabáva milióny ľudí na celom svete svojou jedinečnou tvorivosťou.

Ale vráťme sa k samotnej Delirium show.

Webstranka Cirkusu, opisuje Delirium show ako ‘udalosť spájajúcu hudbu s artistickým vystúpením’ a to bol tiež pocit aký som si z vystúpenia odnášal.

Pre tých čo ešte nemali to šťastie Cirque Du Soleil navštíviť, či vidieť v televízii, by bolo asi prekvapujúcim zistením, že toto nie je to klasické cirkusové vystúpenie. Žiadne zvieratá v aréne a podobne. Tento cirkus sa zaoberá vyslovene prezentáciou artistického umenia, hudobným sprievodom a revolučnými počítačovými efektami.

Show bola skutočne neuveriteľná. Obrovské projekcie spájajúce javisko s ľuďmi a s odohrávajúcim sa príbehom. Choreografia, vystúpenie artistov, umelcov a efekty boli tak originálne a dych vyrážajúce, že človek ani nechcel veriť, že niekto mohol na to prísť, že niekto má takú predstavivosť dať čosi takto úžasné vôbec dokopy.

Mojou obľúbenou časťou bolo napríklad, keď sa zdalo, že sa celé javisko napĺňa vodov. Efekt bol neuveriteľný. Špeciálne umocnený hudbou a tiež v nemalom rade tým, že lístky sme mali hneď do prvej rady.

Recenzie, ktoré som čítal v Torontských novinách, tvrdili, že vystúpeniu chýbalo viacej cirkusového umenia a že artisti mohli predviesť viac. Ja som tento pocit nemal. Vystúpenie bolo uvedené na trh ako špeciálna hudobná udalosť, nie ako klasický cirkus.

Tak či onak, ak budete mať v budúcnosti šancu sa na Cirque Du Soleil podívať. Neváhajte, vrele odporúčam.

Článok bol prevzatý. Je publikovaný aj na osobnom blogu autora

kľúčové slová:
zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *