Taký cirkus že až!

Autor: Kooza| Show 4 233 zobrazení

31 Júl 2008

Včera sme zažili, nepíšem videli, ale zažili najnovšie predstavenie cirkusu Cirque Du Soleil – Kooza. Poviem vám rovno, v živote som videl veľa cirkusov, takpovediac okresného formátu. Od tých najošarpanejších, ktoré sa rozložili na ihrisku v Kežmarku, po o čosi lepšie – v San Jose. A samozrejme, tie v telke. Ale zažiť Cirque du Soleil je presne ako píše jedna recenzentka – budete si to pamätať aj po 20tich rokoch. A má pravdu!

Predstavte si balet. Predstavte si show, muzikál. Predstavte si Jakubiska. Predstavte si éterickú, mysterickú scénu. Predstavte si jazdu raftom na divokej rieke. Predstavte si cirkus zo začiatku 20teho storočia. Predstavte si cirkus, kde vystupujú najlepší akrobati z celého sveta. Cirque Du Soleil.

Hej, dnes sme už väčšinou orazení, a máme pocit, že sme videli všetko. Kooza je však takým pichnutím do bubliny.

Jednoduchý poetický príbeh o chlapcovi a jeho šarkanovi, pred ktorým sa zrazu zjaví mystický svet a všetko sa začne hýbať. Obrovská veža, na nej orchester a dve speváčky, všetko live, sa hýbe tiež. Klauni, ktorí si uťahujú nemilosrdne z ich obetí, z obecenstva, a všetci ostatní sa rehnia. Tak povediac tŕpnete, pretože show sa odohráva všade okolo. Akrobati, bez chrbtíc, žonglér, ktorého nestíhate sledovať, lietajúci blázni v kolese smrti (to musíte vidieť, a rátajte koľko raz vami mykne) a spústu iného, našlapané, všetko výkony za hranicami možností – viem, znie to ako lacná reklama, ale nikdy som neveril, že ako dospelý pôjdem do cirkusu a tri hodiny tam budem čumieť jak puk :)

Tajomstvom mystérie je výborne vyvážený sled prekvapujúceho deja, ktoré striedavo pôsobí na zrak, sluch, predstavivosť, prekvapenie z toho, že niekto láme spoločenské tabu (spoiler – kedy sa vám posledne stalo, že vás pred publikom ocikalo obrovské zviera?), strach, pretože dnešný cirkus už zase začal pracovať bez záchranných sieti, uvedomíte si najmä pri “kolese smrti”, jemná lyrika, indická hudba, humor, našlapané sóla – aj bubnové, no nechám to už tak … Cirque Du Soleil má svoje stále hosťovanie v Las Vegas, v Bellagiu a je to skutočne cirkus z iného sveta ;)

A ešte – ja viem, že lístky stoja dosť, ale pokiaľ chcete vidieť (a mali by ste), neľutujte a kúpte si do stredu dopredu, ale nie do prvého radu :), lebo klauni sú nemilosrdní :)))

článok je prevzatý a publikovaný aj na tomto webe

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
  • Kľúčové slová:


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

1 komentár k téme Taký cirkus že až!

Avatar

Jey PI

19 08 2009 6:26

Povedal som si ze neumriem kym nepojdem aspon na jedno ich vystupenie :)

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)