Továreň čo kontaminuje svet

Matúš Kočiš
10 min čítania

„Medzi Zemou a slnkom – človekom a Nebom. Medzi skutočnosťou a snom – či fantáziou. Medzi ozajstným a predstavou. Priestor niekde uprostred.“

Dnes stále neviem, kde hľadať a kam zaradiť umenie moderný cirkus prezentujúce Cirque du Soleil. A to len kvôli tomu, že Slnečný cirkus nebol na začiatku ničím iným od ostatných cirkusov. Prešiel rovnakou cestou, dnes oveľa dlhšou ale nie z pohľadu času. Mal rovnaké možnosti s akýmkoľvek cirkusom. Nie len že všetky ostatné putovné cirkusy predbehol ale prenikol do novej kategórie, kde ho nik neohrozuje. Vytvoril pre mňa nevedno ako nový svet a nový pojem v zábavnom priemysle kam nesiahajú nie len cirkusy ale akékoľvek multimediálne show. Zvlášť za relatívne krátky čas, bez dlhej tradície od nuly zväčša z vlastných zdrojov (ale iba v úplných začiatkoch). Ako je to vôbec možné, že niečo také dokáže vzniknúť. Ako je to možné, že sa to celé dokáže udržať so všetkými zdrojmi. Že niekto to dokázal usporiadať, zorganizovať a odprezentovať svetu.

Cirque du Soleil je továrňou. Všetko si vyrába z vlastných zdrojov. Financuje výrobu kostýmov, má vlastné dielne. Trénuje profesionálnych akrobatov v cirkusovej škole. Do jednej show zapracováva všetky svoje oddelenia, ktoré dokáže zorganizovať a ktoré fungujú na maximálnej profesionálnej úrovni. Všetky majú dostatok zdrojov – kvalitných ľudí, potenciálu, nápadov a hlavne financií. Do jednej show samotná organizácia Cirque du Soleil investuje milióny dolárov. Napríklad 3 milióny dolárov do show Alegria 1994, 100 miliónov do divadla s hotelom v Las Vegas pre stálu show „O“, 220 miliónov pre show KA 2000. Svoje investície premieňa na oveľa väčšiu (až nevyčísliteľnú) hodnotu pre ľudstvo ako také. Zatiaľ čo finančné burzy obchodujú s akciami, dlhmi a vytvárajú len imaginárne peniaze ničím nekryté. Slnečný cirkus akoby toto všetko naprával a dopĺňal v našom skazenom svete rovnováhu.

Obohacuje svet už od prvej chvíle svojho vzniku od roku 1984. Oveľa neskôr od všetkého čo tu už bolo. Všetky tie cirkusy – veľké národné, tu už boli, tvorili, cestovali a už aj v roku 1984 produkovali moderný cirkus a commedia dell’arte. Zdanlivo nič nové pod Slnkom. Cirque du Soleil neustále napredoval a prekonával jeden cieľ za druhým. Zlepšoval sa v každom, aj v tom najmenšom detaile. Zakladal si na hodnotách a od začiatku tvoril niečo výnimočné. Zo svojich show rezolútne vylúčil zvieratá, ktoré pre dnešné menšie cirkusy sú jediný spôsob lákania divákov – a teda zabezpečenia prežitia. Spojil fyzickú stránku športu s umeleckou kreáciou. A to všetko v neuveriteľne náročných akrobaciách. Profituje nie len zo svojho širokého repertoáru rozloženom po celom svete s ročným obratom 850 miliónov dolárov (FY 2010) zdroj: Sylt, Christian; Reid, Caroline (January 23, 2011). „Cirque du Soleil swings to $1bn revenue as it mulls shows at O2“. The Independent (UK).

Za všetkým je náročná a tvrdá práca výnimočných ľudí (a teraz myslím hlavne na umelcov vystupujúcich v predstaveniach), ktorí zdieľajú svoj talent s veľkou veľkorysosťou. Všetko to funguje pre mňa fascinujúcim spôsobom. Neviem, čím bol a je Slnečný cirkus iný od ostatných, že sa dokázal dostať tak ďaleko. Rád by som pochopil ako dokázal úplne vybočiť a stať sa prakticky nedosiahnuteľný pre všetkých jemu podobných (už v podstate podobní ani nie sú). Zakladateľ Slnečného cirkusu Guy Laliberté nemá a ani nepozná žiadny mimoriadny trik s receptom na úspech svetových rozmerov. Začal budovať značku Cirque du Soleil od prvotného pouličného vystúpenia ako chodec na chodúľoch a chŕlič ohňa. Cirque du Soleil tu dnes dokonca vôbec nemusel byť. Hovorí sa o septembri 1987, kedy sa Cirque du Soleil zúčastnil Arts Festivalu v Los Angeles s predstavením Le Cirque Réinventé. Cirkus mal práve toľko peňazí aby sa ledva mohol festivalu zúčastniť. Akýkoľvek aj potencionálny neúspech by s istotou mohol znamenať definitívny krach. Peniaze boli len na jednu cestu – po neúspechu by sa cirkus nemal ako vrátiť domov.

Všetko má svoje pevné a nemenné pravidlá, ich bezpodmienečné dodržiavanie a hlavne kontrolu kvality. Aká je táto továreň na pohľad? Všetky kostýmy pre predstavenia Cirque du Soleil sú ručne vyrobené a ručne zdobené. Show Varekai (2002) cestuje s 52 kamiónmi a tisíc tonovým vybavením. Národná cirkusová škola v Montreale je jedna z piatich najrenomovanejších (ostatné na porovnanie: cirkusová škola – Čina; Vysoká škola cirkusových umení v Brusseli – Belgicko; Francúzska národná cirkusová škola Paríš – Francúzsko). Stále žasnem, čo sa spoločnosti Cirque du Soleil podarilo do dnes vytvoriť.

Hodnota čohokoľvek sa musí z niečoho vytvoriť. Musí ju niekto na niečo premeniť. Hodnotu Cirque du Soleil tvorí multikulturálny prístup tých najlepších z celého sveta. Mnoho ľudí, ktorých nemáme možnosť vidieť v pozadí finálneho výrobku z továrne Cirque du Soleil. Na začiatku každého je nápad. Všetká tvorba Slnečného cirkusu pochádza z inšpirácie, ktorá je dotváraná (obaľuje na seba všetky oddelenia z továrne) do najmenších detailov maximálne precízne a profesionálne – a teda nenapodobiteľne.

„Inšpirácia prichádza zo všetkého a odvšadiaľ čo nás obklopuje na tejto planéte. Niekedy sú to naše vlastné deti, inokedy sú to rôzne výzvy, ktoré svet musí dosiahnúť, v ktorých musí uspieť, zvíťaziť, dôjsť k bodu, keď sa bezpodmienečne jednotlivé kultúry budú vzájomne rešpektovať a spoznajú sa navzájom. V podstate sme inšpirovaný každou spoločnou realitou na Zemi. V našej show vyjadrujeme všetky tieto vplyvy a inšpirácie veľmi jemným spôsobom, v takom zmysle, že sa dotýkame ľudí a prezentujeme im to zábavnou formou. Dotýkame sa ich zmyslov, spúšťame ich predstavivosť a táto skúsenosť, toto poznanie, vyprovokovanie, ich môže priviesť k ich vlastnej výzii, predstave, aký by svet mohol byť a ako by mohol byť lepším než je teraz.“ povedal Guy Laliberté – zakladateľ Cirque du Soleil.

Cirque du Soleil nám chce len navrhnúť a vyprovokovať nás k tomu, čo si predstavíme a doplníme k celku, ku ktorému sme sa po zhliadnutí predstavenia dopracovali. A to ako človek s jedinečným pohľadom na reálny a úzky svet v ktorom sa pohybujeme.

„Každé číslo je určitou filozofickou výpoveďou o niečom. Každé číslo má základnú líniu a všetky čísla spolu dohromady nie sú len zosúladením jednotlivých čísel ale práve je tam rozdiel, že od začiatku do konca tá výpoveď prechádza cez viacerých umelcov ale všetko dohromady to tvorí syntetický celok ku ktorému je potrebné sa dopracovať, ktorý má vplyv alebo ktorý odovzdáva ten odkaz súčasnému divákovi.“ povedala Daniela Arendášová – Director of Studies in École nationale de cirque (Národná cirkusová škola v Montreale).

Som šťastný, že sa sen stal skutočnosťou – že ho môže Slnečný cirkus stále napĺňať. Umenie potrebujeme všetci. Potrebujeme priestor, kde môžu tí najlepší doviesť svoju cieľavedomosť až k neohraničeným predstavám svojej osobnosti. Cirque du Soleil je tu pre nich. Oni všetci ho potrebujú. A potrebujeme ho aj my všetci diváci a ľudia. Vo svojej podstate sa od ľudí na pódiu ničím neodlišujeme.

„V podstate verím na takzvanú kontamináciu sveta. Zábava je veľmi dobrý prostredok pre ľudí, obecenstvo. Tú majú ľudia radi. Ľudia majú radi, keď môžu aspoň na pár hodín počas predstavenia zabudnúť na problémy a zabávať sa. A naviac si nemyslím že Cirque du Soleil ľudí iba zabáva. Taktiež ľudí inšpiruje v tých najzákladnejších veciach. V tom ako vidíme budúcnosť tejto planéty ako veríme v určité hodnoty. Snáď budúca show Cirque du Soleil bude schopná nakaziť, ovplyvniť, inšpirovať tak aby ľudia videli svet v lepšom a krajšom svetle. Chceme ľuďom otvoriť dvere do sveta inšpirácie, otvoriť dvere inšpirácii.„ povedal Guy Laliberté.

Verím šikovným ľuďom. Fandím im. Viem, že každý z nás máme ohromný potenciál. Dokážeme neuveriteľné veci. Možnosť ukázať a odprezentovať tu je. Prosím všetkých, aby určite verili. Ak je spoločnosť na zlej ceste v globálnom ponímaní, tak pravdivé umenie toto musí odrážať. Je to skvelá cesta ako zasiahnúť globálne. Ako upustiť od nesprávnej spoločenskej predstavy, že svet nie je meniteľný. Nepochybujte o tom, že skupina ľudí kontaminovaných spoločnosťou Cirque du Soleil dokáže zmeniť svet. Je to jediný spôsob akým sa to kedy v histórii podarilo.

„Nechcem, aby to vyznelo ako pretvárka. Ale myslím si, že máme dostatočnú finančnú a spoločenskú silu, aby sme dokázali byť významným faktorom pri zmene spoločnosti,“ hovorí o cirkuse Guy Laliberté.

Citované podľa dokumentu zo zákulisia Cirque du Soleil s názvom Sila imaginácie. Slovenská republika 2004. Tento dokument sa stal zároveň námetom k napísaniu tohto textu.

zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *