Určite v Európe

Matúš Kočiš
6 min čítania

Viedeň a jej centrum Rotundenplatz nie je pre Cirque du Soleil prvýkrát zaujímavou polohou.  Od 3. júna do 1. augusta 2004 sa sem presťahoval Dralion (súbor s predstavením v podobe tradičného čínskeho cirkusového umenia). A nebol jedinou návštevou. Dralion nadväzoval na úspech cirkusových show Saltimbanco (vôbec prvýkrát vo Viedni 10.11. 1995 – 17.12.1995 a druhýkrát na európskom turné od 10.7. 2002 do 4.8.2002), Alegria (12.9. 1997 – 27.10.1997) a Quidam (od 1.9. 1999). Turné je dlhodobo vopred plánované a v priemere raz za 2 – 3 roky navštívi Viedeň. Posledne bola show Varekai vo Viedni od 11. septembra 2008. My všetci máme šancu naživo zažiť predstavenie, ktoré sa tak skoro nezopakuje s čerešničkou na torte. Vo Viedni bude Slovensko reprezentovať slovák Juraj Benčík, ktorý je v predstavení Corteo člen súboru ako postava klauna. Ak aj vy chcete vidieť Juraja Benčíka naživo v show Corteo pridajte sa do skupiny na Facebook=u

[singlepic id=233 w=240 h=237 float=left]CORTEO, čo znamená v Taliančine “pohrebný sprievod”, je radostná procesia, slávnostný sprievod vytvorený klaunom. Show spojuje vášeň herca s láskavosťou a silou akrobata, aby vnorila publikum do divadelného sveta zábavy, komédie a spontánnosti v tajomnom priestore medzi nebom a zemou.

Klaun si predstavuje svoj vlastný pohreb odohrávajúci sa v karnevalovej atmosfére s anjelmi nad hlavou, ktorí ho ticho pozorujú . V show sa jedná o porovnávanie veľkého s malým,  smiešneho s tragickým,  mágie a perfekcie, šarmu a imperfekcie, a taktiež o zvýraznenie klauna a jeho krehkosti, rovnako štedrosti a dobroty ukazujúcej humanitu, ktorá je v každom z nás.

Hudba, ktorej podstatou je lyrika a hravosť, nesie Corteo cez nekonečné oslavy, v ktorých ilúzie dráždia realitu.

Program:

Brusel od 4. do 30.1. 2011 (lístky ešte nie je možné rezervovať)

Viedeň od 11.2. do 20.3. 2011. (lístky ešte nie je možné rezervovať)

Na show Corteo bude FUN KLUB Slnečného cirkusu organizovať hromadný výlet a skupinové lístky. Viac info neskôr na týchto stránkach cirquedusoleil.sk

[singlepic id=235 w=170 h=170 float=left]Od siedmeho októbra 2010 príde do Amsterdamu modro žltý Grand Chapiteau, charakteristický špirálovými pruhmi. S týmto stanom jazdí Cirque du Soleil po svete len s tou najaktuálnejšou show.

Túto novú show napísal a zrežíroval Robert Lepage. Cirque du Soleil v novej show posúva svoje hranice opäť o niečo ďalej. Okrem tradičných vlastností show moderného cirkusu na ktoré sú diváci zvyknutí pribudlo niekoľko zaujímavých prvkov. Projekcia vo vysokom rozlíšení reagujúca na umelcov na javisku. Využívajú sa infračervené kamery umiestnené nad javiskom, ktoré detekujú pohyb umelcov a produkujú kinetické efekty ako napríklad vlnky, odrazy vo vode alebo plamene. Do show sú integrované aj obrázky z medzinárodnej kozmickej stanice počas výletu šéfa cirkusu (Guy Laliberté) vo vesmíre.

Svetová premiéra: 22. apríl 2010 Montreal.

Oficiálny popis predstavenia TOTEM – fascinujúca cesta po stopách ľudského druhu od ich počiatku zrodenia, od obojživelníkov, až po konečnú túžbu lietať.  Ich charakter sa vyvíja v etape evokujúcich obrých korytnačiek, ktoré boli symbolom pre mnohé starodávne civilizácie.

Inšpirované mnohými nájdenými mýtmi. TOTEM vykresľuje, cez mnohé vizuálne a akrobatické jazyky, evolučné vývoje druhov.

Niekde medzi vedou a legendou TOTEM skúma vzťahy, ktoré sa viažu z človeka na ďalšie druhy, na ich sny a ich nekonečný potenciál.

Program:

Amsterdam Holandsko – od  7 október 2010

London Veľká Británia – od 5 január 2011

V Európe bude mať zastúpenie aj arénové turné. A príde veľmi blízko Slovenska. O2 Arena (predtým Sazka Arena) bude hostiť celkovo druhú show Cirque du Soleil. Koncom októbra 2007 Live Nation a Interkoncerts organizovali v Prahe multimediálnu show Delirium. Cirque du Soleil do Prahy prichádza druhýkrát. Po Prahe bude súbor cestovať na Balkán a zastaví sa aj v Maďarsku. Arénové turné bývajú veľmi rýchlo vypredané. Ide len o veľmi malý obmedzený počet predstavení (v Prahe len 5 predstavení). Objednávajte preto už dnes svoje lístky do najlepších sektorov. Na show Saltimbanco organizujeme výlet ako FUN CLUB. Ak už máte lístky, zapíšte sa na Facebook, že idete.

[singlepic id=236 w=241 h=227 float=left]Saltimbanco z talianského “saltare v Banco”, čo doslova znamená “skákať na lavičke” skúma  mestské zážitky vo všetkých ich formách: skúma ľudí, ktorí tu žijú, ich povahové zvláštnosti a podoby, rodiny a skupiny, život a rozruch ulíc a týčiace sa výšky mrakodrapov. Medzi víchricou a vánkom, ráznosťou a poéziou, Saltimbanco berie divákov na alegorickú a akrobatickú cestu do srdca veľkomesta.

Jednotlivé vystúpenia sú dobrodružstvom, pri ktorom sa môže stať čokoľvek. Presne takto by sa dal charakterizovať program predstavujúci úžasnú oslavu života – Saltimbanco. Je to návod na lepší život, kaleidoskop prekypujúci optimizmom a šťastím. Postavy v predstavení sa rodia s rovnakými šancami na úspech, všetci sú si navonok podobní, avšak postupne sa musia adaptovať na okolité prostredie. V priebehu predstavenia prechádzajú rôznym vývojom, stretávajú sa s rozdielnym sociálnym prostredím, ktoré ich ovplyvňuje, ale napokon sa z nich stávajú osvietení ľudia – Baroques.

Program:

Prague Česká republika – od 12 november 2010

Zagreb Chorvátsko – od 17 november 2010

Belgrade Srbsko – od 24 november 2010

Basel Švajčiarsko – od 1 december 2010

Budapest Maďarsko – od 8 december 2010

zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *