Vitaj na Slovensku Slnečný cirkus

Autor: Prvykrát na Slovensku| Saltimbanco 6 103 zobrazení

11 Feb 2012

Zo skupiny 20 pouličných umelcov (1984) dnes prichádza veľký, slávny, svetový a predovšetkým moderný Cirque du Soleil na Slovensko. Privítame 53 špičkových artistov, hercov, spevákov a muzikantov a takmer 120 členov cirkusu súbora pre show Saltimbanco. Historicky prvýkrát môžeme zažiť neopakovateľný zážitok z rozšafnej show, ktorá v nás vyvolá predstavivosť, vyprovokuje všetky zmysly a vyvolá emócie. Najdlhšie putovné predstavenie Slnečného cirkusu prichádza na zimný štadión Ondreja Nepelu do Bratislavy. Vitaj u nás slávny svetový cirkus.

01_Fanfare.mp3

Saltimbanco bola prvá produkcia Cirque du Soleil, ktorá bola čisto zameraná na abstraktný príbeh či tému v celej svojej dĺžke. Bola vytvorená pod vedením Franca Dragoneho. Medzi rokmi 1985 až 1998 režíroval všetky predstavenia Cirque du Soleil a zohral významnú úlohu v začiatkoch tohto cirkusu. Podarilo sa mu zlúčiť divadlo a cirkusové výkony.

Predstavenie Saltimbanco bolo vytvorené v roku 1992. Dragone, ako tvorca tejto show, sa pokúšal o zobrazenie kozmopolitného urbanizmu. Produkcia bola výborne prijatá na všetkých kontinentoch sveta s výnimkou Antarktídy (tam saltimbanco nikdy nebolo :)). Saltimbanco do Bratislavy prichádza ako najdlhšie putujúca show Cirque du Soleil – vôbec prvýkrát od vzniku Slnečného cirkusu. Na viac ako 15 ročnom turné navštívila show širokú radu krajín a miest. Dňa 1. februára 1997 Saltimbanco odohralo derniéru v Londýnskej Royal Albert Hall. Avšak, vzhľadom na vysokú žiadanosť a popularitu bola show obnovená ale zároveň upravená pre arénové produkcie. V Rio de Janeiro 10. decembra 2006 arénové turné oznámilo druhú derniéru, avšak čoskoro bolo opäť obnovené. V podstate zaznamenávame len krátku polročnú prestávku. Turné sa naplno rozbehlo 31 júla 2007 v Londýne. Počas tohto obdobia v show Saltimbanco účinkoval aj Ján Petrovič (2007-2008).

Na európske turné vstúpilo 17. septembra 2009 vo Švédskom Štokholme. Náš fanklub Slnečného cirkusu organizoval výlet do O2 arény na toto predstavenie počas zastávky v Prahe 14. novembra 2010. Na krátko sa produkovalo aj v Austrálii (od 21 apríla do 4 septembra 2011), keď sa cez Shanghai (21 september až 1 október 2011) opäť vrátilo do Európy. Teraz si túto rozšafnú show môžeme užiť v Bratislave.

Predstaveniu a účinkovaniu tohto cirkusu na Slovensku náš fanklub venuje veľkú pozornosť. Vydávame informačnú brožúru a na predstavení 18.2. so začiatkom o 20:00 má náš fanklub vyhradený sektor A1 v hľadisku. Našich fanúšikov máme však iste aj na všetkých ostatných termínoch. O rozsahu vážnosti nadchádzajúcej udalosti svedčí nasledujúci zoznam faktov.

Kostýmy v predstavení Saltimbanco sú pestrofarebné, excentrické a eklektické. V show sú stále pôvodné a neboli nijak upravované či vylepšované. Väčšina kostýmov je vyrobená z elastického vlákna – elastánov. Dajú sa natiahnúť až do trojnásobku pôvodnej dĺžky. Po uvoľnení ťahu sa vlákno nedeformuje a vráti sa na pôvodný rozmer. Elastany sú polyméry s obsahom najmenej 85% segmentovaného polyuretánu. Kostýmy do show si cirkus vyrába vo vlastných krajčírskych dielňach v Montreale, kde pracuje viac ako 300 remeselníkov. Kostým okrem elastanov obsahuje aj hodváb a bavlnu. Väčšina umelcov a artistov má tri až päť kostýmov. Jedna osoba sa v priebehu vystúpenia môže aj viackrát prezliekať a preto pre jedného človeka môže byť pripravených až 12 jednotlivých kusov oblečenia. Behom predstavenia je používaných viac ako 80 vešiakov na kostýmy. Viac než 3000 rôznych častí oblečenia cestuje z miesta na miesto vo viac než 50 kostýmových skriniach. Cirkus si vezie okrem iného vlastné práčky. Na čistenie sa používajú len ekologické saponáty. Všetky kostýmy môžu byť zabalené či vybalené za menej ako jednu hodinu. Saltimbanco má štyroch garderobiérov na plný úväzok, pričom v každom meste sú k dispozícii dvaja alebo traja z nich. Existuje viac než 250 párov topánok. Topánky pre cirkusové číslo Chinese pole (Čínske tyče) sa po každom jednom vystúpení kontrolujú a opravuje sa každý nedostatok. Všetci umelci majú svoje vlastné miesto na osobné líčenie. Make-up si robia sami samozrejme podľa detailnej predlohy. Nalíčenie trvá približne 90 minút, ale u každého je to individuálne.

Skladateľ hudby René Dupéré bol pri produkovaní skladieb inšpirovaný mestským životom. Hudba obsahuje prvky éterického baroku, rytmu a kozmopolity. V predstavení je hudba stále pôvodná. Na každom vystúpení je živá hudba, ktorú tvoria piati hudobníci a dvaja speváci na pódiu. Živá hudba dodáva energiu a príznačnú farbu predstaveniu. Kapela sa prispôsobuje vystúpeniu na javisku. Hudobníci nasledujú pohyby artistov a zabezpečujú, že hudba plynie v synchronizácii s ich konaním. Texty, ktoré spievajú speváci, boli napísané len pre dané predstavenie. Sú v jazyku vytvorenom špeciálne pre Saltimbanco. Tento jazyk je zmes rôznych jazykov vrátane arabčiny, švédštiny a nemčiny.

Scénografia predstavenia odráža rozpory veľkomesta, kde sila a odcudzenie sú na odlišných stranách. Na javisku je všetko možné. Nad javiskom visí ružica, ktorú na začiatku show umelci prinesú v abstraktnom otváracom akte príbehu. Lupene ružice sú z farebného skla a skrz ne farebné svetlá dotvárajú atmosféru behom predstavenia. Využívajú sa rôzne farebné efekty. Osvetlenie dodáva filmový efekt. Upozorňuje sa na znaky v závislosti na ich dôležitosť na scéne. Osvetlenie je tiež použité na vyplnenie medzery zameraním sa na konkrétne oblasti scény pričom zvyšok javiska opúšťa artista či dochádza k zmene deja.

Javisko je 24 metrov dlhé a 20 metrov široké. Nad javiskom sa nachádza konštrukcia, ktorá slúži na uchytenie či istenie akrobatických náčiní ale hlavne je tu umiestnená hlavná zostava svetiel. Je používaných viac než 183 metrov javiskového a technického vybavenia. Technika pre vzdušnú akrobaciu je 9 metrov dlhá a umiestnená 14 metrov nad javiskom. Jej hlavnou úlohou je držať hrazdy a súpravy pre cirkusové číslo Bungee. Tyče, ktoré sú použité pre hlavné úvodné cirkusové číslo Chinese pole (Čínske tyče), sú 7.3 metra dlhé. Všetko zariadenie pre show váži 180 ton. Technický tím tvorí 20 špecialistov a 12 vodičov nákladných áut. Približne 140 ľudí je v každom meste najatých na stavbu a nastavenie scény javiska a jeho vybavenia.

K 11.2. 2012 o 21:00 je k dispozícii (95 hodín pred začiatkom prvého predstavenia)

na prvé predstavenie 15.2. o 20:00 – 133 vstupeniek
na 16.2. o 20:00 – 114 vstupeniek
na 17.2. o 16:00 (nový termín) – 3665 vstupeniek
na 17.2. o 20:00 – 46 vstupeniek
na 18.2. o 16:00 – 30 vstupeniek
na 18.2. o 20:00 – 39 vstupeniek (FAN KLUB Slnečného cirkusu tu má rezervovavý A1 sektor)
na predposledné predstavenie 19.2. o 13:00 – 145 vstupeniek
na posledné predstavenie 19.2. o 17:00 – 100 vstupeniek

lístky jedine cez ticketportal

Poslaním Slnečného cirkusu je vyvolať predstavivosť, provokovať zmysly a vyvolávať emócie u ľudí na celom svete. Skláňam sa pred tým, v akej podobe je dnes Cirque du Soleil a k akej sláve a uznaniu sa dostal. Milí slovenskí fanúšikovia, ste hostiteľmi Cirque du Soleil. Vytvorte príjemnú atmosféru pre svetových artistov a umelcov v show Saltimbanco. Na konci predstavenia môžete oceniť rešpekt a uznanie standing ovation.

pridajte sa do našej facebookovskej skupiny:
http://www.facebook.com/slnecnycirkus a pozvite ďalší fanúšikov k nám

zdroj informácii a faktov z Press Room Cirque du Soleil

Zvuk použitý v článku je skladba Fanfare z albumu Cirque du Soleil – (1990) Nouvelle Experience – autor René Dupéré

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Môžete sledovať všetky reakcie na tento článok aj formou RSS 2.0 feed.

Diskusia

O Slnečnom cirkuse

Slnečný cirkus vznikol v kanadskom Montreale pred dvadsiatimi deviatimi rokmi. Svojím nevšedným umením dokázal nadchnúť divákov na celom svete. Hranicu zábavy posunul do nových dimenzií inovácie a dokonalosti, za čo získal množstvo ocenení. Jeho zakladateľ Guy Laliberty mu dal meno "Slnečný", pretože ho zaujala definícia Slnka ako symbolu mladosti, sily a energie. A presne taký je aj samotný cirkus. Jeho nápadité predstavenia sú originálnym synonymom krásy, talentu, odvahy a obdivuhodného ľudského úsilia.

  • antonie: Nic uzasnejdie son nevidela je to neopisatelny zazitok [...]
  • jakub: :( skoda :( [...]
  • jakub: Konecne :) [...]
  • Ján Nosko: Veľmi sa teším na vystúpenie KOOZA. Minulý mesiac som bol vo Wroclawe na Dralion, v januári na [...]
  • Ondrej: Neviete prosim, ci je sucastou Kooza pod Grand Chapiteau aj vystupenie "Wheel of death"? Alebo je to [...]

Kde je možné vidieť Slnečný cirkus

Najbližšie vystúpenia blízko Slovenska:

Od 4. Novembra do 8. Novembra 2015 - Viedeň show Varekai (lístky v predpredaji)