Živá báseň ZED pre problémy v Japonsku končí

Matúš Kočiš
6 min čítania

[singlepic id=168 w=240 float=left]V repertoári divadla Nová scéna v Bratislave je aktuálne 10 hraných divadelných hier. Tá najstaršia je v produkcii od 16.11. 2007. V inscenáciách okrem hostí účinkuje 17 členov hereckého súboru divadla. Dôvod, prečo to spomínam je čisto ilustračný. Cirque du Soleil má v repertoári na rok 2011 celkovo 22 rôznych show po celom svete. Každá zo show má samostatný súbor umelcov s počtom približne 70 členov. Okrem toho predstavenie zabezpečuje stovka ďalších členo a nevyhnutné zázemie. V repertoári je najstaršou pôvodnou show Saltimbanco z roku 1992. Pri zamyslení sa nad tým, ako niečo tak veľké môže fungovať, je vidieť veľkosť organizácie Cirque du Soleil riadenej z centrály v kanadskom Montreale.

Cirque du Soleil mal plány postaviť niekoľko divadiel po vzore divadla La Nouba v Orlande, čo by umožnilo striedanie jednotlivých rezidentných produkcií v týchto divadlách. Mimo územia Severnej Ameriky malo ísť o Macao, Tokio a Dubaj. Okrem Tokia sa ďalej nepokračovalo. Nové rezidentné show sa vyvíjajú pre už existujúce divadelné priestory (Zarkana). Pre Slnečný cirkus je stále zaujímavý úmysel cestovať do miest rôznych veľkostí ako produkovať rezidentné show. Nakoniec by sa to zdalo naozaj logické ako ponúkať reprízy tej samej show s úmyslom na niekoľko rokov.

ZED je rezidentná, stála show šitá na mieru v Cirque du Soleil Theater situovanom v Tokyo Disneyland Resort v Japonsku. Režisérom je François Girard, ktorý je známy predovšetkým smelými kompozíciami opier a divadelných hier. Napísal a režíruje aj najnovšiu show Zarkana.

Oficiálny popis predstavenia:

ZED je živá báseň, nadčasovo večná, čerpajúca z Tarotu a jej tajomnej ríše imaginárneho sveta, ktorý veští vitalitu ľudskej rasy a drží zrkadlo nášho skutočného Ja. V popredí príbehu je Zed – väčší než život, ktorý reprezentuje celé ľudstvo vo všetkých jeho podobách, od múdrosti k hlúposti, od objavovania k dobrodružstu.

Zed rastie ako objavuje svet na svojej ceste od svojho zrodenia. Na základe vzťahov sa ľudia na oblohe a ľudia zo Zeme pokúšajú spojiť navzájom, až Zed prichádza spolu s nimi.

Svet Arcana, v ktorom Zed nájde inšpiráciu oplýva životom a ako napríklad veľká bohyňa, hlupák, Sfyngy a Satyr – všetci sú súčasťou lyrickej odysei do srdca ľudskej skúsenosti.

Zemetrasenie v Japonsku v marci 2011, ktoré bolo cítiť aj v Tokiu malo za následok zmeny v tejto show. Zásadnou zmenou bola potreba nasadenia airbagov pod vysuté laná pre prípad, že by sa začalo nekontrolovateľne triasť v strede umelcovho aktu. Následky ďalšieho budúceho zemetrasenia, by mohli spôsobiť trasenie rôznych vecí a následne rad veľkých otrasov, ktoré môžu spôsobiť až pád artistu z veľkej výšky. Po zemetrasení v Japonsku začali byť problematické aj dodávky elektrickej energie.

Tvoriví tím ukážkovo realizoval potrebné zmeny, aby aj po katastrofe v Japonsku mohla produkcia show plnohodnotne a bezpečne pokračovať. Od uvedenia premiéry predstavenia by ste ani po týchto zmenách nemali tušenie, že sa niečo zmenilo. Citeľnou zmenou bola zmena dvoch dejstiev do jedného. Zmeny mali pozitívny vplyv pre zdôraznenie charakteru Shamana a jeho úlohy pri stvorení sveta. Potrebné rozmiestnenie a nainštalovanie airbegov sa dostalo do jeho sceńara ako súčasť jeho vystúpenia.

Na konci roka 2011 v sobotu 31. 12. o 13:00 sa odohraje posledné predstavenie show ZED. Odkedy osobne sledujem Cirque du Soleil a odkedy vznikol tento FAN KLUB som zaznamenal koniec predstavenia Delirium, sezónneho Wintuk a krátkodobého Banana Shpeel. Žiadne z putovných predstavení neskončili (niektoré sa zmenili na arénové). ZED je prvou rezidentnou show, ktorá má svoju derniéru. Pritom má toto predstavenie veľmi kvalitný umelecký základ. Existujú názory, že ZED by mohol napadnúť rekord dlhovekosti, ktorý drží Mystere (aktuálne najstaršia stála show v Las Vegas od roku 1994). Osobne je mi veľmi ľúto, že ZED končí.

Zemetrasenie nebolo tou pravou príčinou ukončenia tejto produkcie, aspoň nie podľa tlačovej správy. Katastrofa v Japonsku je čerstvo v našich mysliach. The Oriental Land Corporation (OLC) a Cirque du Soleil dospeli k prehodnoteniu svojich obchodných aktivít v Ázii. Po zmene obchodných zámerov a rastúcich nákladov na prevádzku v Japonsku bola katastrofa a problémy Japonska vyrovnať sa s ňou posledný klinec do rakvy predstaveniu ZED.

Musím sa priznať, že mi je veľmi ľúto, že ZED končí. Potom, čo som si prečítal popis predstavenia, zatúžil som ho určite vidieť. Tiež si myslím, že ZED mala určite predpoklady byť dlhodobo úspešnou. Tak ako La Nouba v Orlande aj ZED je súčasťou Disney parku, ktorý navštevujú turisti z celého sveta a radi sa na toto miesto aj vracali. Je mi ľúto, že z dôsledku prírodných a človekom spôsobených katastrof, ktoré ovplyvnili krajinu, cirkus nenašiel podmienky pre dlhodobú životaschopnosť predstavenia ZED, ktorý je v menšej miere aj o tom – čo je dôvod aj jeho neustálej aktuálnosti.

ZED je produktom určitého umeleckého účelu a produktom určitej zbierky artistického talentu s nahliadnutím do všetkých úrovní tvorby a výkonu. Spoločne s predstavením Zaia v Macao je ZED nedostatočný k možnostiam tejto časti sveta. Umelecký talent Číňanov pozná celý svet. Reprezentanti tejto krajiny sú v hojnom zastúpeni aj v ostatných produkciách Slnečného cirkusu. Veríme, že sa potenciál Číňanov opäť niekedy dá dohromady a v jeho vysokej úrovni ho budeme môcť vidieť v stálej show na druhej strane sveta.

Do konca roka ZED patrične zadokumentujeme na našich fansite stránkach.

kľúčové slová: , , , ,
zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *