Cirkusová dedinka na kolesách

Matúš Kočiš
5 min čítania

Celý komplex je ohradený a úplne nezávislý od elektrickej energie. Spolieha sa tiež len na lokálnu zásobáreň vody a telekomunikačné zariadenia pre podporu vlastnej infraštruktúry. Elektrickú energiu pre dedinku zabezpečuje päť generátorov poskytujúcich 2425 kilowattov elektriny.  Večer a v noci je celá dedinka pekne osvetlená. Grand Chapiteau, stan pre artistov a Tapis Rouge VIP stan sú plne klimatizované. Príjemnú klímu zabezpečuje 7 klimatizačných jednotiek (s vytápanim a vetraním).

Takýchto cirkusových komplexov má Cirque du Soleil viac. Na svojom turné je aktuálne hneď niekoľko predstavení nezávisle od seba v rôznych častiach a svetadieloch. Celkovo šesť Grand Chapiteau sa nachádza v Ázii, Severnej Amerike, Austrálii a Európe. Nie všetky sú úplne rovnaké. Charakteristickými farbami pre cirkusový stan je modro žltá kombinácia. Ako vzor sú použité kombinácie pruhov týchto farieb. V novšom prevedení sú rovnaké pruhy v špirálovom vzore. Špeciálne z leteckých snímkou tento špirálový vzor pôsobí mimoriadne efektne ako modro žltá špirála. Výnimku tvorí čisto biely stan a vynovený stan v tvare kupoly pre Dralion. Vnútrajšok hlavného stanu je mimoriadne atraktívny. Strop je modrý a v podobe hviezdnej oblohy. Kompletný cirkusový komplex je navrhnutý kanadskými inžiniermi. Špeciálne plátno vyrába francúzska firma Les Voileries du Sud-Ouest špecializovaná na plachty použiteľné na tieto účely a na zvládnutie takejto záťaže. Plátno pre Big Top a pre jeho ďalšie súčasti váži približne 6800 kilogramov. Viac než 1000 kolíkov je potrebných na udržanie rôznych častí stanov inštalovaných priamo na mieste. Len hlavný stan ich potrebuje viac než 500.

Po príchode na miesto je potrebných 8 dní na zmontovanie a vybavenie dedinky na kolesách. Na demontovanie a prípravu na presun k ďalšej destinácií sú potrebné iba 2 dni. K tomuto je potrebných 51 nákladných vozidiel k preprave 1000 tonového vybavenia (čo je presné číslo pre turné Varekai). Tento údaj sa samozrejme mení od tej ktorej show.

Samotné Grand Chapiteau ako hlavný cirkusový stan so scénou a sedadlami pre divákov je 19 metrov vysoký s priemerom 51 metrov. Štvorica hlavných stožiarov je 24 metrov nad zemou. Na ich vrchole vejú štyri dominantné vlajky. Je to vlajka Cirque Du Soleil (logo spoločnosti v tvare slnka), vlajka  Kanady  a hosťujúceho štátu a nakoniec vlajka mesta Quebec. Na nižších miestach sú tiež vlajky krajín z ktorých pochádzajú jednotliví účinkujúci.

Čo sa týka kapacity samotnej cirkusovej arény pre divákov, je to približne 2631 miest na sedenie v rôznych cenových kategóriách. Sedadlá sú čalúnené a pohodlné, čo je v cirkusových stanoch u iných cirkusoch výnimkou vzhľadom na podmienky. Je samozrejme určitý rozdiel od možnosti výhľadu z prvého a posledného radu avšak obmedzený výhľad na scénu by nemal byť zo žiadneho miesta na sedenie.

Pri vchode do komplexu je príjemné nádvorie s lavičkami a po stranách vstupné stany. Na jednej strane je stan so značkovým tovarom (tričká, suveníry, čiapky, knihy, CD, DVD, plagáty a rôzny iný tovar Cirque du Soleil). Na druhej strane je jedlom a občerstvenie (popcorn, praclíky, hotdog, cukrová vata, nápoje a podobne). Je možné tu príjemne stráviť čas do otvorenia hlavného stanu. Je vhodné prísť nejaký časť pred začiatkom samotného predstavenia, pretože oneskorenci vchádzajú do hľadiska až pri najbližšej prestávke.

VIP stan je pre 240 hostí a plní reprezentatívnu úlohu pre Cirque du Soleil.  Pohodlné sedenie, nábytok a súkromná terasa. Samozrejmosťou je prvotriedna atmosféra so šampanským a pohostením. V tomto stane sa hostia majú možnosť stretnúť priamo s účinkujúcimi. Stan pre účinkujúcich zahŕňa šatňu, maskérňu, trénovacie priestory a plne vybavenú posilňovňu a rehabilitačné priestory. Jeho rozloha je 1600 metrov štvorcových.

Kuchyňa je srdcom celej cirkusovej dedinky. Podáva sa tu 450 jedál denne, šesť dní v týždni. Stretávajú sa tu všetci obyvatelia dedinky. Kuchyňa a jedáleň sa skladá zo štyroch nákladných vozidiel s kapacitou 100 ľudí. Prítomná je tiež terasa pre ďalších 50 ľudí.

Pre návštevníkov platí zákaz fajčenia v celom komplexe a samozrejme jasný zákaz fotografovať, kamerovať a mať zapnutý mobilný telefón počas predstavenia.

zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *