Cirque 2014 je: “KURIOS – vitrína kuriozít”

Matúš Kočiš
4 min čítania

Cirque du Soleil s nadšením oznámil názov novej show pre tento rok 2014. Dnes 13. januára v Montreale (spozorom Desjardins) odhalili meno predstavenia s pracovným označením Cirque 2014. Najnovšia show tejto jari nesie názov KURIOS – Cabinet of Curiosities™ (v preklade KURIOS – vitrína kuriozít) – réžia Michel Laprise. Premiéra pod Grand Chapiteau je ohlásená v Montreale na 24. apríla. Ďalej sa show presťahuje do Quebec City od 24 júla a do Toronta od 28 augusta 2014.

 

Realita je relatívna

Čo ak by ste mohli zmeniť realitu na vaše želanie? Ponorte sa do sveta kuriozít kde uvidíte čomu neveríte: svet KURIOS™ – vitrína kuriozít od Cirque du Soleil. Predstavenie vás vtiahne do tajomného a fascinujúcej ríše ktorá dezorientuje zmysly a  napadne vaše vnímanie až sa budete čudovať: “je to reálne alebo len výplod mojej predstavivosti?”

Vstúpte do výkladnej skrine kuriozít ambiciózneho vynálezcu, ktorý sa vzpiera zákonom času, priestoru a rozmerom aby bolo možné objaviť všetko čo je okolo neho. Zrazu viditeľné sa stane neviditeľným, Suddenly, the visible becomes invisible, výhľad transformovaný a svet je doslova hore nohami na mieste kde je krása tak záhadná. V tejto ríši z druhej polovice 19 storočia, je realita dosť relatívna podľa toho ako ju naše vnímanie dokáže zmeniť. Názov tejto show odkazuje k pokorným a odvážnym postavám, ktoré obývajú vitrínu kuriozít.

KURIOS – vitrína kuriozít  je dômyselná zmes neobvyklých aktov a ohromujúcej akrobatickej šikovnosti z dielne Cirque du Soleil. Nechajte nech vám KURIOS ukáže čo všetko je možné vďaka sile predstavivosti.

Réžia

Michel Laprise účinkoval deväť rokov v divadle ako herec, režisér a umelecký šéf predtým než sa pripojil k Cirque du Soleil v roku 2000. V Slnečnom cirkuse strávil prvých 5 rokov ako hľadač talentov kým sa dostal do pozície tvorcu špeciálnych eventov. Z tejto pozície režíroval vystúpenie Quebeckej divy Diane Dufresne počas otváracieho ceremoniálu Montreal 2006 Outgames; veľkolepý event vytvorený pre uvedenie Fiat Bravo v Taliansku (2007); Cirque du Soleil vystúpenie k oslavám 400 výročia založenia Quebec City (2008); vystúpenie u príležitosti uvedenia konzoly Microsoft Kinect v roku 2010 na Electronic Entertainment Expo – vysielané na MTV; otváracia show na podujatí Eurovision Song Contest v Rusku (2009); a otvárací ceremoniál v roku 2010 na FIBA International Basketball Federation World Championships v Istanbul.

V roku 2012, Michel spolupracoval s popovou hviezdou Madonnou, poskytujúc umelecký smer jej vystúpenia počas akcie Super Bowl XLVI halftime show; neskôr režíroval jej MDNA tour. V roku 2013 režíroval muzikál Robin des Bois – Ne renoncez jamais, aktuálne na turné po Európe.

Tvorcovia

Kreatívny tím predstavenia KURIOS – vitrína kuriozít sa skladá zo 17 tvorcov pod umeleckým vedením Guy Laliberté (generálny riaditeľ Cirque du Soleil) a Jean-François Bouchard (hlavný kreatívny šéf) :

Michel Laprise — scenár a réžia
Chantal Tremblay — umelecká tvorba
Stéphane Roy — návrh rekvizít
Philippe Guillotel — návrh kostýmov
Raphaël Beau — skladateľ a hudba
Yaman Okur — choreografia
Ben Potvin — choreografia
Sidi Larbi Cherkaoui — choreografia
Susan Gaudreau — choreografia
Jacques Boucher — zvuk
Jean-Michel Caron — zvuk
Martin Labrecque — svetlá
Rob Bollinger — tvorba akrobacie
Germain Guillemot — tvorba akrobacie
Boris Verkhovsky — tvorba akrobacie
Danny Zen — zariadenie a vybavenie pre akrobaciu
Eleni Uranis — Makeup

kľúčové slová: ,
zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *