Vodná show cez veľkú noc v Las Vegas

Matúš Kočiš
8 min čítania

[singlepic id=232 w=240 float=left]Vitajte na mieste,  kde celý svet je voda a javisko je celý svet. Vitajte v búrlivých vodách vašej fantázie – pokoja šťastných spomienok. Vitajte v tejto nezmapovanej oblasti.

Show „O“ mala premiéru 19teho októbra 1998 v réžii Franca Dragoneho ako stála show iba v jednom z hotelov a kasín v Las Vegas. Jej tvorcom je aj Gilles Ste-Croix (jeden zo zakladateľov Cirque du Soleil). Po predstavení Mystere (tiež v Las Vegas) sa stala v tom roku druhou rezidentnou show Slnečného cirkusu. Špeciálne len pre túto show vzniklo vyzdobené divadlo, (ktoré stálo 70 miliónov americký dolárov) kde sa obyčajne každý večer predstavia tí najlepší atléti. Show každého láka aj tým, že javiskom nie sú dosky, ktoré znamenajú svet, ale obrovský bazén.

Anna videla v hoteli Bellagio show Slnečného cirkusu. Sedela v 3. rade na prízemí, takže si všetko mohla prehliadnuť do detailov.

„Od úžasu som zabudla jesť aj klasický popcorn, ktorý tvorí akýsi imidž správneho diváka. Bolo to neskutočné. Celé predstavenie, kostýmy, prostredie, výprava no proste všetko. Nechápala som, že som pozerala na týchto umelcov, ako sa zľahka pohybujú po javisku, a vzápätí sa z vody vynorili aquabely. Pod chvíľou neskutočné výkony vo výškach na nevídaných konštrukciách, mala som pocit, ako by som sama bola súčasťou predstavenia a celej scény. Sem tam jemná spŕška vody akoby ma prebrala zo sna.”

Slovo neskutočné použila aj naša fanúšička niekoľkokrát. V tomto veľkolepom predstavení to je tak povediac očakávané. Všetko v show je dokonalo zladené. Dotvorené hudbou skladateľa Benoît Jutras.

„No niečo neskutočné. Nevedela som, čo skôr vnímať či výkony, kostýmy, meniacu sa scénu. Prajem každému kto sa tam chystá ísť, nech si toto cirkusové predstavenie nenechá ujsť. Na pamiatku som si zakúpila komplet l DVD týchto fascinujúcich predstavení. Až sa mi podarí dostať sa opäť do Las Vegas, určite si predstavenie nenechám újsť.“

V predstavení je obsadených 85 akrobatov, synchronizovaných plavcov a potápačov, ktorý svoje umenie predvádzajú v bazéne s 5.6 milióna litrov vody. Voda v ňom je udržiavaná na príjemných 31°C. Pod vodou je systém regulátorov kyslíka, ktoré umožňujú umelcom dýchať pod vodou. V divadle sú dve teplotné zóny, ktoré sú udržiavané na rozdielne teploty. Jedna je na javisku, kde je vyššia teplota a druhá je pre publikum. Diváci sedia v pohodlných kreslách v príjemnej izbovej teplote.

„Tých zážitkov z Las Vegas bolo toľko, že aj po čase cca 2 mesiace, si sumarizujem moje pocity a zážitky, lebo za tú dobu bolo toho tak veľa, že človek potrebuje trochu času, aby všetko nové „spracoval“ a vstrebal. Show „O“ z produkcie Cirque du Soleil v Las Vegas má svoju stálu scénu. Nachádza sa priamo v jednom z najkrajších a najdrahších hotelov  priamo na Stripe v hoteli Bellagio***** s prekrásnou fontánou pred hotelom, ktorá každú pol hodinu rozpúta hru fontán v rytme krásnej hudby . Je to fantastické a priamo v Bellagiu je aj najvyššia čokoládová fontána , ktorá je aj v Guinnesovej knihe rekordov. Vstupenka síce stála 150 dolárov, predstavenie začínalo o 19,30 hod.  Cirkusová hala – je vlastne  veľkou sálou, moderného štýlu, pripomínala mi tvar obrovskej lastúry, ktorá sa zužuje smerom k javisku, fantastický vybavený  interiér s miestami na sedenie, osvetlením. Ani neviem, koľko stoviek divákov na prízemí, a balkónoch môže naraz vidieť fascinujúci koncert artistických umelcov. Nevedela som, čo skôr obdivovať. To sa asi ani nedá po prvý raz všetko vnímať. Sedela som v 3. rade blízko pri pódiu, takže som videla aj technické vybavenie zákulisia. Všetko ma to tak ohromilo, že som zabudla chrúmať aj pukance vo vedierku, ktoré ako správny návštevník som si zakúpila pred predstavením síce s minerálkou, bez neodmysliteľnej coly. Na pukance, na vedierko s nimi a občerstvenie,  máte aj miesto na mäkkom červenom plyšovom kresle ,v ktorom pohodlne sedíte.“

Oficiálny popis predstavenia: Cirque du Soleil skladá vodné pozadie umeleckého cítenia, surrealizmus a divadelné dobrodružstvo vo večnom diele s názvom “O”.  Inšpirované ideou nekonečna a elegancie čistoty vody, “O” preukazuje poctu kráse divadla – od najjednoduchšieho pouličného predstavenia po najúžasnejšie dielo – kde je všetko možné a kde sa dráma života odohráva priamo pred našimi očami. Prvotriedni svetoví akrobati, synchronizovaní plavci, potápači a herci vystupujúci vo vode, na hladine a nad povrchom vody, aby vytvorili dych berúci zážitok. Len v Bellagio, Las Vegas.

Anna ďalej pokračuje v opise pár detailov. „V strede úžasnej haly, na strope je  prekrásny luster, ktorý pri začatí predstavenia začal klesať do stredu haly a na ňom stála akrobatka. Celé osvetlenie stropu, balkónov a interiéru prechádzalo z ružovej do fialkovej farby. Akým zázrakom zmizla opona, to množstvo metrov červenej visiacej  látky, je pre mňa záhadou, dodnes, a takisto aj skutočnosť, ako na záver z prúteného koša, ktorý bol na pódiu  javiska, bolo naraz celé javisko zastreté oponou, ktorá opäť visela tak, ako na začiatku predstavenia. Celé predstavenie prebiehalo  v jednom kuse bez prestávky, chvíľami artisti chodili po javisku, vzápätí z pódia vyplávali aquabely, v priebehu chvíle opäť vystúpenia na pevnej ploche, potom sa vynorili potápači s plutvami a kyslíkovými bombami na chrbte, v krátkej chvíli artistické vystúpenia na pevnej ploche, hneď na to skoky z rebríka cca 30 metrov do vodnej plochy na javisku, čo ma presvedčilo o tom, že vodná nádrž musela byť dosť hlboká na to, aby traja skákajúci akrobati sa pokojne vrhali z výšky do vody. A samozrejme, neodmysliteľné atraktívne kostýmy artistov boli fantastické, ako aj celá výprava.  Obrovské kulisy, ktoré sa priebežne v pozadí vymieňali, vytvárali nezabudnuteľnú atmosféru prebiehajúceho predstavenia. Artisti chodili pomedzi divákov, sem tam nás jemne pokropili vodou čo sme sedeli vpredu, možno aby sme sa prebrali a nemysleli si, že sa nám to všetko sníva. Aspoň mne. Kto sa dokáže trošku odosobniť, je toto predstavenie pre neho oveľa väčším zážitkom, pretože aj ja som mala chvíľami pocit, akoby som bola súčasťou predstavenia, a nie len divákom. Strhujúce predstavenie, s perfektnými výkonmi, scenériou, kostýmami, plynulosťou.“

Zážitok určite na celý život, znásobený tým, že ste v Las Vegas. Anna Cevárová radí, že show si určite nenechajte újsť. Aj keď bolo ťažké zakúpiť lístky, šikovnej delegátke sa podarilo zakúpiť lístky pre všetkých siedmich, ktorí chceli toto predstavenie vidieť – aj keď každý sedel zvlášť.

O foneticky znamená vo francúzskom jazyku „eau“. Čo je významovo v preklade slovo voda. O je kruh, O je cyklus, O je živá voda. O je písmeno abecedy a najkratší názov pre show Slnečného cirkusu. O je rezidentné predstavenie v Las Vegas – (hotel a kasíno Bellagio). Produkcia tejto show stála 20 miliónov amerických dolárov.

kľúčové slová: , ,
zdieľať tento článok
Napísať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *